Generální stávka - Příbram 27. 11. 1989 (autor záběrů: Arnošt Šlechta)
Příbram prý byla brutální a silně komunistické město, vzpomínají pamětníci sametové revoluce. Lidé se tady báli připojit k dění v zemi. Báli se, že to odnesou v případě nezdaru jejich rodiny. Demonstrace v Praze mohutněly a lidé viděli, že se nic zlého neděje, a tak dostali odvahu!
Podívejte se na dosud nezveřejněné záběry, které natočil 27. listopadu 1989 pan Arnošt Šlechta. Video zachycuje atmosféru na náměstí Klementa Gottwalda (dnes náměstí 17. listopadu), kde se střídali řečníci. Posléze se tisíce lidí s transparenty a vlajkami vydávají na pochod městem. Vyzbrojeni svazky klíčů a píšťalek přijdou až na náměstí ve Staré Příbrami a zůstanou před budouvou tehdejšího sídla komunistů OV KSČ. Dnes tu sídlí Úřad práce.
Znovu lidé skandují hesla a dojde i na státní hymnu. Dokonce na stožár vystoupá k radostnému potlesku všech přítomných státní vlajka.
Připomeňte si listopad 1989 na Příbramsku Zdroj: Foto: Archiv Hornického muzea Příbram
Život na Příbramsku ovlivnily listopadové události až o něco později. Když to přišlo, začali se lidé scházet, jak jinak než v hospodách. V Praze byla demonstrace v pátek, ale v Příbrami se začalo něco dít až v úterý. Navíc i přes komunismus se ve městě žilo poměrně dobře. Peněz totiž horníci na okolních šachtách díky těžbě uranu vydělávali na tehdejší poměry dost.
Na tyto bouřlivé dny vzpomíná i Roman Šmucler, který vyrůstal v Příbrami, kde absolvoval základní školu a gymnázium. V roce 1987 byl přijat na Fakultu všeobecného lékařství v Praze, obor stomatologie. Jako studenta medicíny ho vyslali právě do hornického města. Nebylo to jednoduché, vzpomíná ve videu, a zažil tady i strach.
Možná i proto mezi nejaktivnější a nejsilnější v Příbrami patřili mladí dělníci. Studenti byli zřejmě zrazováni rodiči, báli se, aby nepřišli o možnost studovat. Generální stávka už potom byla o něčem jiném. Přišlo absolutní uvolnění. Podívejte se na unikátní záběry!