Poslední chvíle Petra Hanniga: Den před smrtí slavil narozeniny s přítelkyní
1989
Výpis příspěvků ke štítku „1989“
Disident z procesu s Plastiky: Dám pěstí tomu, kdo si myslí, že za totality lze svobodně cestovat
Odsouzen byl společně s kapelou Plastic People. „Do lochu mě poslali v roce 1976 na 18 měsíců,“ vypráví 72letý Miroslav Skalák Skalický. V západočeských Přešticích uspořádal veřejnou přednášku s Ivanem Martinem Jirousem a soud ho za to odměnil nepodmíněným trestem. Disidenti Skalák, Magor (Martin Jirous) a Čuňas (František Stárek) stvořili v 70. letech specifický druh českého undergroundu. „Nevím, jestli i v dnešní demokracii můžeme něco nazývat undergroundem. Pokud ale začnou vládnout Babiš s Okamurou a jiní populisté, tak mladí lidé vyvolají novou vlnu odporu,“ přemítá Skalák u příležitosti 35. výročí sametové revoluce.
Čtvrtka másla za 140 korun. Tolik bychom zaplatili v roce 1989 v přepočtu na dnešní mzdy
Ceny másla v současnosti astronomicky stoupají, jenže čtvrtka (250 gramů) je pořád mnohem levnější než před sametovou revolucí. „Za komunismu máslo určitě nepatřilo k levným potravinám,“ vzpomíná Petr Hlubek, který byl před rokem 1989 vedoucím obchodu s potravinami. V roce 1989 stála čtvrtka 10 korun, při přepočítání na dnešní průměrnou mzdu je to ale 140 korun. Stačí totiž porovnat hrubé průměrné měsíční mzdy. V roce 1989 to bylo 3 170 korun, nyní 44 943 korun (údaj za 1. pololetí 2024), platy se tedy za 35 let navýšily čtrnáctkrát. A přestože čtvrtka másla aktuálně stojí 65 až 75 korun, stále je o polovinu levnější než za socialismu. Agentura STEM ovšem v aktuálním průzkumu zjistila, že podle 31 procent občanů se před rokem 1989 žilo lépe než dnes.
Jágr s číslem jedenáct, finty táty Gudase a tým z Marsu. NHL poprvé přijela ještě za komunistů
Praha poosmé v historii uvidí na vlastní oči ostrý zápas NHL, v pátek večer (od 19 hodin) se v O2 Areně utkají celky New Jersey Devils a Buffalo Sabres. Vůbec poprvé ale sledovala umění týmu z nejlepší hokejové ligy světa už v roce 1989, pár týdnů před sametovou revolucí. Pro hvězdy Calgary Flames to byla v komunistické zemi dost svérázná zkušenost. Ještě po letech vzpomínaly nejen na normalizační šeď, ale hlavně na bláznivě levné pivo a křišťál, mejdany na diskotéce nebo na šílené kousky Lea Gudase, táty letošního mistra světa. Pozoruhodné to tehdy bylo i pro české fanoušky. Třeba proto, že si za reprezentaci poprvé zahrál Jaromír Jágr.
Husák vítal palestinské teroristy na Pražském hradě jen měsíc před revolucí, v říjnu 1989
Když prezident Gustáv Husák uvítal 18. října 1989 na Pražském hradě palestinské teroristy, do sametové revoluce zbýval sotva měsíc. Do Československa tehdy přijel i Bassam Abu Sharif, podle amerického časopisu Time nejznámější „tvář palestinského teroru“. Delegaci vedl vůdce Jásir Arafat, který od Husáka dostal nejvyšší československé vyznamenání pro cizince, Řád Bílého lva I. třídy. „OOP neustoupí od svých základních zásad, za něž bojovaly a stále bojují generace Palestinců,“ hájil Arafat v Praze takzvanou první intifádu.
Velikonoce jsou levnější než za komunismu. Kilo řízků by teď stálo 762, cukr 93 a pstruh 698 korun
Zapomeňte na titulky o zdivočelých cenách potravin, jaké nemají obdobu. A nebo o nejdražší velikonoční tabuli v historii. Data Českého statistického úřadu (ČSÚ) nelze obelstít. Kuřecích prsní řízky stojí aktuálně 174 korun za kilogram, před revolucí v roce 1989 to bylo 60 korun. Průměrná mzda za rok 2022 činila 40 353 korun, v roce 1989 to bylo 3 170 korun. Prostým porovnáním s dnešní mzdou statistici zjistili, že kilo kuřecích řízků by nyní stálo 762 korun. A podobný propastný cenový rozdíl najdete u většiny potravin.
Štěch: Zeman je mistr technologie moci, ukázal sílu prezidenta. S Kopečkem zmínili i pozitiva
Miloš Zeman je velmi účelový mistr technologie moci, ale krátkozraké. Tak bývalý předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) okomentoval snahu dosluhujícího prezidenta posunout Českou republiku k prezidentskému systému, když svého času jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka. Hlava státu svůj záměr změnit politický systém zmínila v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Štěch v pořadu 360° kritizoval i další Zemanovy politické kroky. Společně s politologem Lubomírem Kopečkem ovšem zmínil i některá jeho pozitiva.
Václav Klaus: Zavádí se cenzura a opět začíná být povolena jen jediná pravda
Demokracie je boj, který nikdy nekončí. Bývalý prezident Václav Klaus to prohlásil na pražském Smetanově nábřeží, kam přišel uctít památku 17. listopadu, tedy Dne boje za svobodu a demokracii.
Stovka s Gottwaldem aneb Jak jsme prožili poslední týden před sametovou revolucí
Jak Češi a Slováci prožili týden od 10. do 17. listopadu 1989? Ve výplatních sáčcích třeba nacházeli zbrusu nové stokoruny s portrétem diktátora Klementa Gottwalda. A zároveň hltali zprávy o pádu komunismu ve východním Německu (NDR) a Bulharsku. Téměř nikdo ale nepočítal s tím, že revoluce v několika málo dnech vkročí i do Československa.
V Rumunsku vypustili na památku obětem revoluce přes tisíc balónků. Bývalý prezident je obviněn z podílu na tehdejších úmrtích
Tisíce lidí v neděli pochodovaly v rumunském hlavním městě Bukurešti v rámci pietní vzpomínky na ty, kteří přišli o život během revoluce před třemi desetiletími, která vedla k pádu komunistické diktatury Nicolae Ceaușesca. Na jejich počest lidé vypustili do nebe přes tisíc balónků. V současné době probíhá soud s bývalým rumunským prezidentem, který je obviněn ze zločinů proti lidskosti, informovala agentura AFP.
VIDEO: Uranová Příbram váhala s připojením k sametové revoluci! Pak to prasklo
Příbram prý byla brutální a silně komunistické město, vzpomínají pamětníci sametové revoluce. Lidé se tady báli připojit k dění v zemi. Báli se, že to odnesou v případě nezdaru jejich rodiny. Demonstrace v Praze mohutněly a lidé viděli, že se nic zlého neděje, a tak dostali odvahu!
Nejdůležitější je naděje. Pozor na nová nebezpečí! Klaus, Vášáryová nebo Walesa promluvili k výročí pádu železné opony
V Nové budově Národního muzea, v bývalém sídle Federálního shromáždění, proběhla konference „Evropa bez železné opony: 30 let svobody“, na které v dopolední části promluvili bývalý český prezident Václav Klaus, bývalý polský prezident Lech Walesa, bývalá slovenská diplomatka Magdaléna Vášáryová, šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik a maďarský europoslanec Tamás Deutsch.
Omyl tiskového mluvčího a následná zpráva zbouraly Berlínskou zeď
Paní Ida Siekmannová bydlela v Bernauerově ulici, kde ulice a chodník byly ve francouzském sektoru Berlína, zatímco průčelí budov na jižní straně ulice leželo v sovětském sektoru. Paní Ida se pouhým vyjitím z domu dostala do západního Berlína, kam chodila pravidelně navštěvovat svoji sestru.