VIDEO: USA evakuují Američany z výletní lodi u Tokia, Evropa hlásí první oběť mimo Asii

USA evakuují občany z lodi ZDROJ: CNN

Vláda Spojených států evakuuje americké občany s rodinami, kteří zůstali na výletní lodi Diamond Princess. Loď je držena v karanténě v jokohamském přístavu, protože se na ní šíří nákaza novým typem koronaviru. Po celý den doplňujeme další aktuální informace, které se týkají šíření nákazy.

Za čtvrtek zaznamenala pevninská Čína dalších 121 úmrtí způsobených koronavirem a 5090 nových případů nakažení:

  • celkový počet nakažených v pevninské Číně: 66 497
  • celkový počet potvrzených případů a podezření na nákazu (celý svět): 67 192
  • celkový počet úmrtí: 1 527
  • celkový počet uzdravených: 8 592

Nákazu novým koronavirem hlásí kromě Číny a čínských zvláštních správních oblastí dalších 26 zemí. Z Evropy je to devět zemí: Finsko, Francie, Itálie, Německo, Rusko, Španělsko, Švédsko, Británie a Belgie.

Zdroj: odhad společnosti WORLDOMETER

Ve Francii zemřel muž, je první obětí mimo Asii

Francie ohlásila první případ úmrtí na nemoc způsobenou novým typem koronaviru. Zemřel 80letý čínský turista, oznámila to dnes podle agentury AFP ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová. Nemoci COVID-19 podlehli dosud lidé jen v Číně, na Filipínách a v Japonsku. Francouzský případ je "první mimo Asii, první v Evropě", upozornila dnes ministryně Buzynová. Čínský turista podle ní ležel od 25. ledna v nemocnici Bichat-Claude-Bernard v Paříži. Muž pocházel z čínské provincie Chu-pej, z níž se nový typ koronaviru začal šířit.

Spolu s 80letým mužem, který nyní zemřel, byla "v přísné izolaci" i jeho dcera, u níž se přítomnost nového typu koronaviru rovněž prokázala. Její zdravotní stav už ale podle Buzynové "není důvodem k znepokojení". Žena by prý mohla pařížskou nemocnici brzy opustit. Francouzské statistiky dosud uváděly jedenáct osob nakažených novým typem koronaviru.

USA chystají evakuaci Američanů z výletní lodi u Tokia

USA zorganizují dva evakuační lety, které by měly přepravit zhruba 380 lidí z Japonska zpět do USA. Přiletět by mohli již v neděli. Evakuovaní mají být přepraveni do Kalifornie na leteckou základnu Travis, kde by nejprve byli podrobeni lékařské kontrole. Pak by je čekala povinná karanténa 14 dní.

Úřady na Havaji také v pátek oznámily, že japonský turista, který pobýval na Havaji na přelomu ledna a února, měl po návratu domů pozitivní test na koronavirus. Hledají proto všechny osoby, které s ním mohly přijít do styku. Muž se zřejmě nakazil ještě před cestou, případně po ní, napsala agentura Reuters.

Karanténa na lodi Diamond Princess

Zhruba 3400 cestujících a členů posádky je v karanténě na lodi Diamond Princess více než týden. Na lodi je přes 200 nakažených. Podezření, že se nemoc na plavidle Diamond Princess šíří, pojaly úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval.

Japonské ministerstvo zdravotnictví původně plánovalo nechat všechny cestující a členy posádky na lodi do středy příštího týdne, nakonec však v pátek nechalo vystoupit z lodi na břeh všechny osoby, kterým je 80 a více let a trpí nějakou chronickou chorobou nebo měli kajuty bez oken s podmínkou, že budou mít negativní testy na nový koronavirus.

Americký prezident Donald Trump také poděkoval Kambodži, že nechala ve svém přístavu po dvou týdnech na moři přistát výletní loď společnosti Carnival Cruise s 1455 cestujícími na palubě, z nichž 650 bylo Američanů. Plavidlo přitom předtím kvůli obavám z šíření nákazy odmítlo přijmout pět asijských zemí, ačkoliv se na palubě u žádného z pasažérů ani členů posádky neobjevily symptomy nemoci.

Tagy: