VIDEO: V Teplicích se rodina i lidé loučí s primátorem Kuberou

Teplice se loučí s Kuberou

Teplice se loučí s Kuberou

Česko se naposledy loučí s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS), který před dvěma týdny zemřel. Smuteční shromáždění jsou v teplickém divadle a pražském Rudolfinu.

Kubera, který zemřel náhle 20. ledna ve věku 72 let, patřil mezi nejvýraznější politiky ODS. Téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic, dvě desetiletí byl senátorem. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 nejprve jako místopředseda, od konce roku 2018 jako předseda. Prezident Miloš Zeman se rozhodl Kuberovi posmrtně udělit Řád Bílého lva.

Lidé se budou moci rozloučit s Kuberou v Krušnohorském divadle v Teplicích. Rakev s ostatky tam bude vystavena od 11:00 do 17:00. Na smuteční rozloučení se zesnulým předsedou Senátu ČR Jaroslavem Kuberou dorazil do Teplic také šéf ODS Petr Fiala. Na svého bývalého kolegu vzpomíná jako na bojovníka za lidskou svobodu a demokracii.

Na smuteční rozloučení s Jaroslavem Kuberou přijeli do Teplic také prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Oba také napsali vzkaz do kondolenční knihy v přízemí teplického divadla.

Veřejnost bude moci sledovat na velkoplošné obrazovce také pietní shromáždění v Rudolfinu, které začne v 16:00. Zúčastní se ho nejvyšší ústavní činitelé, představitelé justice, církví, diplomaté nebo rektoři veřejných vysokých škol.

Na hodinovém shromáždění v Rudolfinu vystoupí jako jediný řečník někdejší šéf horní komory Parlamentu a dlouholetý rodinný přítel Přemysl Sobotka (ODS). Vystoupí rovněž Severočeská filharmonie Teplice.

iPrima/ČTK

Tagy: