Vláda se suchem nebojuje, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. Opatření prý zůstávají jen na papíře

Vláda se suchem nebojuje, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. Opatření prý zůstávají jen na papíře

Rozhovor NKÚ

Navzdory plánům vlády dosud neexistuje žádná právní úprava o zmírnění dopadů sucha. Většina z nich zůstává jen na papíře v rámci vládní koncepce, škody způsobené suchem jsou přitom stále větší. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad.

Současné dotační programy nejsou na boj se suchem uzpůsobeny a nová opatření vláda neuvádí do praxe, říká NKÚ.

Kontroloři se zaměřili na vládní kroky ke zmírnění dopadů sucha v letech 2013-2018. Úřad se zaměřoval na to, jak k problematice přistupuje Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství.

Jediným krokem, který podle úřadu vláda provedla, bylo vypracování zpráv a analýz. K uvedení věcí do praxe ale už v návaznosti nedošlo.

Plány, které vláda údajně nerealizovala, zahrnují třeba výstavbu přehradních nádrží v regionech s nedostatkem zdrojů vody nebo propojování vodohospodářských soustav pro zabezpečení vodních zdrojů.

Ministerstva financují boj se suchem za pomoci dotací. Většina z nich ale podle úřadu funguje už řadu let a není uzpůsobena na boj se suchem a nedostatkem vody, míní NKÚ. Mezi lety 2017 a 2018 na nich rozdělila 28 miliard korun.

Podle závěrů zprávy se navíc hlavní rezorty pro boj se suchem rozchází ve svých přístupech. Zatímco Ministerstvo zemědělství podle úřadu financovalo výstavbu umělých koryt, Ministerstvo životního prostředí tato koryta odstraňovalo, protože podle něj urychlují odtok vody z krajiny.

Podle odhadů se škody napáchané suchem vyšplhaly v loňském roce až na 24 miliard korun.

„Nepřesné, neúplné a zavádějící“

Ministerstvo životního prostředí s většinou závěrů NKÚ nesouhlasí. Podle tiskové zprávy rozjel rezort hned několik nových projektů v rámci boje se suchem.

„NKÚ nereflektuje, že například náš Program péče o krajinu vykazuje tisíce realizovaných projektů v podobě nových tůní, mokřadů, biopásů na orné půdě, zmeandrovaných řek a potoků a vysázených stromů v krajině, které mají pro boj se suchem okamžitý efekt,” tvrdí ministr.

MŽP dále říká, že jsou podle odborníků v rámci boje proti suchu nejefektivnější programy zaměřené na péči o krajinu, přestože nejsou tolik drahé. Lze je prý rychle realizovat a mají okamžitý efekt.

Brabec také pochválil spolupráci s Ministerstvem zemědělství a protichůdná opatření, o kterých mluví NKÚ, označil za výjimečnou situaci.

„Oba rezorty si již před několika lety vymezily své kompetence tak, aby se jejich programy nepřekrývaly, a spolupracují na společné legislativě,“ komentuje závěry zprávy.

Tagy: