Středozápad USA sužují tvrdé mrazy, které jsou podle meteorologů důsledkem rozštěpení tzv. polárního vortexu. V řadě oblastí atakují teploty mnohaletá minima. V Chicagu teploty klesly na minus 30 stupňů Celsia podobně jako v Milwaukee. Minneapolis zaznamenalo minus 32 stupňů a Sioux Falls v Jižní Dakotě minus 31 stupňů, uvedla agentura AP.
Ledové větry pak například v Chicagu pocitovou teplotu snižují až na těžko představitelných minus 45 stupňů Celsia. Kvůli mrazivému počasí bylo zrušeno vyučování na stovkách škol a zrušena musela být řada leteckých i vlakových spojů v zasažených oblastech. Zavřeno měla ve středu i řada obchodů, muzeí nebo restaurací.
See the Chicago River freeze and 'smoke' amid frigid winter weather https://t.co/gdz5C4B6Up pic.twitter.com/K7ZHoyr7jv
— TIME (@TIME) January 30, 2019
Arktický ledový vzduch v USA
Neobvyklé mrazy jsou údajně důsledkem rozštěpení tzv. polárního vortexu – masy ledového vzduchu, který běžně setrvává v Arktidě, ve stratosféře nad severním pólem. Rozštěpení umožnilo, že se ledový vzduch rozpíná mnohem jižněji, než je obvyklé. Například v Chicagu tak bylo chladněji než v kanadské vesnici Alert – jednom z nejseverněji položených míst (asi 804 kilometrů od Severního pólu).
Rozštěpení vortexu mělo být způsobeno náhlým oteplením daleko nad Severním pólem, které způsobil příliv horkého vzduchu z Maroka minulý měsíc.
WATCH: Despite the deep freeze in Chicago, some residents are trying to combat their cabin fever by turning to a classic elementary school science trick -- see what happens when boiling water meets frigid arctic air https://t.co/Q4rxHnV5IY pic.twitter.com/DCZesYOJG1
— CBS Evening News (@CBSEveningNews) January 30, 2019
Letošní mrazivé extrémy v kontrastu s trendem teplejších zim
Extrémně nízké teploty tak letos přicházejí v ostrém kontrastu s jinak teplejšími zimami v zasažených oblastech USA. Podle The New York Times někteří vědci přičítají situaci možnému globálnímu oteplování, kdy vlivem oteplování Arktidy se mění proudění vzduchu a ten polární je tlačen směrem dolů, čemuž odpovídá současný abnormální chlad na středozápadě a severovýchodě USA.
Podle předpovědí by v noci ze středy na čtvrtek teploty mohly ještě klesnout, uvedl server The New York Times. Právě v Chicagu by mohl padnout i dosavadní teplotní rekord minus 32 stupňů.