ilustrační foto Zdroj: foto: pixabay.com
Část lékařů tvrdí, že jim trvá vystavení elektronické neschopenky mnohonásobně déle, než kdyby ji vyplňovali na papíře. Problém spatřují také ve zdlouhavém zpracování e-neschopenky systémem a způsobu předávání pacientů. Projekt považují za uspěchaný. Podle ministerstva práce a sociálních věcí vše funguje v pořádku
„Vašeho miláčka nemilujeme,“ vzkazují praktičtí lékaři ministryni Maláčové (ČSSD). Start systému elektronických neschopenek považují za uspěchaný a kostrbatý. Své pochybnosti dávali najevo už dříve, ministerstvo je ale nevyslyšelo.
Za jeden z hlavních problémů považují velkou administrativní zátěž, kterou měla digitalizace odstranit. Podle Sdružení praktických lékařů trvá vyplnění neschopenky elektronicky mnohem déle, a to třeba až 40 minut.
Kritizují také dlouhou dobu zpracování e-neschopenky Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ), která je skrze systém přijímá a zprostředkovává dalším lékařům. To znemožňuje specialistům, lékařům v nemocnici nebo praktikům převzít si neschopenku od svých kolegů.
„Není jasné, kdo se o pacienta stará, kam má přijít na kontrolu, kdo mu dá lístek na peníze a kdo ji ukončí. A zda dostane peníze v době nemoci,“ uvádí v tiskové zprávě předseda sdružení Petr Šonka.
„Spustit nevyzkoušený systém je vůči pacientům naprosto nezodpovědné. Jedna nejmenovaná fakultní nemocnice dokonce vydala pokyn svým specialistům, aby nevystavovali žádné e-neschopenky a posílali pacienty rovnou za praktiky,“ dodává.
Podle praktiků bude trvat doladit celý systém e-neschopenek alespoň půl roku až rok. Sdružení zvažuje žalobu na ČSSZ, která spadá pod Ministerstvo práce. Rezort pro žalobu ale nevidí důvod, je ochoten se s lékaři sejít a jednat.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) říká, že projekt funguje v pořádku. V pondělí - necelý týden po spuštění - zažil systém výpadek. Podle rezortu se ale jednalo o marginální problém.
„Jednalo se o naprosto drobné výpadky na bezplatném portálu, který využívají jednotky, možná desítky lékařů denně. Tam, kde se používá klasický zdravotnický systém, k žádným výpadkům nedošlo,“ řekl televizi Prima náměstek ministryně práce Robin Povšík.
Pohled z druhé strany
Stejně „hladkou“ zkušenost ale praktici nepotvrzují. Ti navíc kritizovali projekt ještě před jeho spuštěním. Kritice čelí především uspěchanost e-neschopenek. Lékaři dostali na vyzkoušení systému necelý prosinec, od prvního ledna už se přitom jede naostro. To vadilo i zaměstnavatelům.
Dlouhodobým požadavkem je také, aby lékaři dostali zaplaceno za vystavení e-neschopenky. „Lékaři museli zakoupit speciální moduly ke svému zdravotnickému softwaru a platí za jejich provoz desítky tisíc ročně, stejně tak za práci IT specialistů, bez kterých se e-neschopenka neobejde,“ tvrdí Šonka.
Lékaři v minulosti navrhli, aby dostali za úkon zaplaceno asi sto korun. Požadavek podpořil také poslanecký výbor pro zdravotnictví s tím, že podobně dostávají zaplaceno lékárny za prodej léku na recept. Vláda ale odmítla. Podle ní má systém práci zlehčovat a úhrada je tak zbytečná.
Praktici požadují, aby mohli vystavovat neschopenky ručně do té doby, než se systém optimalizuje, bez postihu. Momentálně totiž hrozí za bojkotování systému sankce ve výši až 10 tisíc za jednotlivý případ nevystavení neschopenky.
Podle ministerstva v případě technických potíží nehrozí za vystavení papírové neschopenky pokuta. Lékaři však volají po vyladění celého systému.
Štěpán Sochor