Ve věku 96 let zemřel v pátek bývalý člen jednotek SS Oskar Gröning. Ten působil za druhé sv. války v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Za napomáhání k vraždám více než 300 tisíc Židů ho soud odsoudil ke čtyřem letům ve vězení už v roce 2015. Po vyčerpání všech možností na odvolání nakonec zemřel v na nemocničním lůžku.
Oskar Gröning se sám přiznal k tomu, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů vyhlazovacího tábora a počítal jejich peníze. I přesto, že mu v červnu roku 2015 zemský soud v Lüneburgu uložil čtyřletý trest ve vězení za napomáhání k vraždám nejméně 300 tisíc Židů, za mříže se Gröning nikdy nepodíval.
Doslova do poslední chvíle se totiž tenhle účetní z Osvětimi, jak mu média přezdívají, pokoušel odvolávat. Loni v listopadu rozhodl soud v Celle, že si Gröning může odpykat svůj trest navzdory vysokému věku. Neuspěl ani s žádostí o udělení milosti. Poslední podanou žádost zrovna ministerstvo spravedlnosti spolkové země Dolní Sazko posuzovalo.
Oskar Gröning měl podle serveru Spiegel Online svou vinu uznat, ale nikdy se podle svých slov nevnímal jako pachatel, ale jen pouhé „kolečko v mašinérii nacistického režimu“.
Šestadevadesátiletý stařík není prvním nacistou, který se za své činy nikdy nedostal za mříže. V loňském roce zemřel bývalý nacista Reinhold Hanning, který byl odsouzen za napomáhání k vraždám 170 tisíc lidí v Osvětimi. Bylo mu 95 let.
V posledních letech se v Německu konalo několik soudních procesů zaměřených na členy personálu nacistických vyhlazovacích táborů. Většina procesů ale byla zastavena kvůli neschopnosti obžalovaných plně vnímat soudní řízení.