CNN Prima News Osvětim

Osvětim

Výpis příspěvků ke štítku „Osvětim“

Rodiče ji odložili v Praze, rodinu poznala po 80 letech. Příběh Alice zaujal i americkou CNN

21. listopadu 2022 06:28

Byl to poslední zoufalý čin, který zachránil život Alici Grusové. Její rodiče, manželé Knappovi, ji ještě jako miminko v roce 1942 odložili na lavičku v pražském parku u nádraží a dali se na útěk. Ten však skončil tragicky. Židovský pár odhalili nacisté a poslali ho na smrt. Alice se nyní ve svých 81 letech setkala s dosud nepoznanou částí rodiny.

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

5. října 2022 20:21

Ukrajinci shromažďují další důkazy o tom, že se ruská armáda na okupovaných územích dopouštěla válečných zločinů. Obzvlášť šokující nález čekal ukrajinské vojáky a policisty ve vesnici Pisky-Radkivski v Charkovské oblasti. Okupanti po sobě v jedné z mučíren nechali krabici plnou zlatých či stříbrných zubních implantátů, které pravděpodobně předtím trhali z úst Ukrajincům. Ruská armáda rovněž čelí vážným podezřením, že vězně pohřbívala zaživa.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

27. ledna 2022 16:47

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Hitler se stal před sto lety šéfem NSDAP. Zemřelo kvůli němu 21 milionů lidí

29. července 2021 08:05

I přesto, že byl Adolf Hitler zvolen předsedou Nacionálně socialistické dělnické strany Německa (NSDAP) už před sto lety, jeho osobnost a činy společností stále rezonují. Charismatu zdatného řečníka a idejím o budování nového národního společenství propadla i značná část jednoho z nejcivilizovanějších národů. To vše vedlo k druhé světové válce a úmrtí milionů lidí.

Reportáž z Osvětimi. Jak se žije ve stínu koncentráku s 1,3 milionu obětí

27. ledna 2021 07:45

Není to jen koncentrační tábor, ale i čtyřicetitisícové město přilepené téměř ke zdem lágru. Na jediném katastru tak vlastně stojí dvě Osvětimi. Tu první zná celý svět jako továrnu na smrt, tu druhou téměř nikdo. Reportér CNN Prima NEWS navštívil obě Osvětimi v předvečer výročí osvobození (27. ledna 1945). Tábor je kvůli pandemii uzavřen pro turisty, město však žije dál a naplno jede i chemička, kterou tady založili nacisté.

Očkování proti covidu přirovnal exposlanec SPD k holokaustu: Jsme generaci od genocidy

12. ledna 2021 16:20

Poslanec Lubomír Volný (Jednotní) se přidal ke skupině odmítačů vakcíny proti covidu, namísto veřejného vystoupení ale zvolil kontroverzní fotomontáž. Na svém facebookovém účtu vyvěsil politik, který byl v roce 2017 zvolen do Poslanecké sněmovny ještě jako člen hnutí SPD, obrázek s koncentračním táborem v Osvětimi a nápisem „Vaccine macht frei“ na vstupní bráně. V komentářích se od „fanoušků“ setkal s nadávkami, našli se ale i tací, kteří se s poslancovou ideou ztotožňují.