reklama
CNN Prima News Osvětim

Osvětim

Výpis příspěvků ke štítku „Osvětim“

Hitler se stal před sto lety šéfem NSDAP. Zemřelo kvůli němu 21 milionů lidí

29. července 2021 08:05

I přesto, že byl Adolf Hitler zvolen předsedou Nacionálně socialistické dělnické strany Německa (NSDAP) už před sto lety, jeho osobnost a činy společností stále rezonují. Charismatu zdatného řečníka a idejím o budování nového národního společenství propadla i značná část jednoho z nejcivilizovanějších národů. To vše vedlo k druhé světové válce a úmrtí milionů lidí.

Reportáž z Osvětimi. Jak se žije ve stínu koncentráku s 1,3 milionu obětí

27. ledna 2021 07:45

Není to jen koncentrační tábor, ale i čtyřicetitisícové město přilepené téměř ke zdem lágru. Na jediném katastru tak vlastně stojí dvě Osvětimi. Tu první zná celý svět jako továrnu na smrt, tu druhou téměř nikdo. Reportér CNN Prima NEWS navštívil obě Osvětimi v předvečer výročí osvobození (27. ledna 1945). Tábor je kvůli pandemii uzavřen pro turisty, město však žije dál a naplno jede i chemička, kterou tady založili nacisté.

Očkování proti covidu přirovnal exposlanec SPD k holokaustu: Jsme generaci od genocidy

12. ledna 2021 16:20

Poslanec Lubomír Volný (Jednotní) se přidal ke skupině odmítačů vakcíny proti covidu, namísto veřejného vystoupení ale zvolil kontroverzní fotomontáž. Na svém facebookovém účtu vyvěsil politik, který byl v roce 2017 zvolen do Poslanecké sněmovny ještě jako člen hnutí SPD, obrázek s koncentračním táborem v Osvětimi a nápisem „Vaccine macht frei“ na vstupní bráně. V komentářích se od „fanoušků“ setkal s nadávkami, našli se ale i tací, kteří se s poslancovou ideou ztotožňují.

Izraelský hokejista má hrát za polskou Osvětim. Zrada, kritizuje jej rabín z New Yorku

18. srpna 2020 18:41

Polský hokejový klub z Osvětimi představil novou posilu pro příští sezonu. Je jí kapitán izraelské reprezentace Eliezer Šerbatovov. Jeho angažování se však nesetkalo jen s nadšením. Kritizují jej totiž někteří židé, mimo jiné prominentní rabín až z New Yorku. Tím, že nastoupí za Osvětim podle něj pošpiní památku těch židů, kteří zahynuli v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau během druhé světové války.

PODCAST Postřehy z redakce: Procházka po místech, která nahánějí strach a úzkost

7. června 2020 21:38

Když nevíte, co se skládkou komunálního odpadu, můžete ji zapálit. Riskujete tím nanejvýš to, že pod vaším městem začnou hořet nevytěžená ložiska uhlí a inspirujete tvůrce filmových a herních hororů. Tak, jako se to stalo v pensylvánském městečku Centralia, jehož podzemí hoří už skoro šedesát let a dalších 250 ještě bude. Jakub Němec a Petr Musil si ke svému druhému dílu podcastového pořadu Postřehy z redakce pozvali svého kolegu Filipa Kalčáka. Kromě Centralie si novináři webu CNN Prima NEWS povídali i o dalších místech světa, po kterých se člověk úplně netouží procházet.

reklama