reklama
CNN Prima News Osvětim

Osvětim

Výpis příspěvků ke štítku „Osvětim“

Reportáž z Osvětimi. Jak se žije ve stínu koncentráku s 1,3 milionu obětí

Není to jen koncentrační tábor, ale i čtyřicetitisícové město přilepené téměř ke zdem lágru. Na jediném katastru tak vlastně stojí dvě Osvětimi. Tu první zná celý svět jako továrnu na smrt, tu druhou téměř nikdo. Reportér CNN Prima NEWS navštívil obě Osvětimi v předvečer výročí osvobození (27. ledna 1945). Tábor je kvůli pandemii uzavřen pro turisty, město však žije dál a naplno jede i chemička, kterou tady založili nacisté.

Očkování proti covidu přirovnal exposlanec SPD k holokaustu: Jsme generaci od genocidy

Poslanec Lubomír Volný (Jednotní) se přidal ke skupině odmítačů vakcíny proti covidu, namísto veřejného vystoupení ale zvolil kontroverzní fotomontáž. Na svém facebookovém účtu vyvěsil politik, který byl v roce 2017 zvolen do Poslanecké sněmovny ještě jako člen hnutí SPD, obrázek s koncentračním táborem v Osvětimi a nápisem „Vaccine macht frei“ na vstupní bráně. V komentářích se od „fanoušků“ setkal s nadávkami, našli se ale i tací, kteří se s poslancovou ideou ztotožňují.

Izraelský hokejista má hrát za polskou Osvětim. Zrada, kritizuje jej rabín z New Yorku

Polský hokejový klub z Osvětimi představil novou posilu pro příští sezonu. Je jí kapitán izraelské reprezentace Eliezer Šerbatovov. Jeho angažování se však nesetkalo jen s nadšením. Kritizují jej totiž někteří židé, mimo jiné prominentní rabín až z New Yorku. Tím, že nastoupí za Osvětim podle něj pošpiní památku těch židů, kteří zahynuli v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau během druhé světové války.

PODCAST Postřehy z redakce: Procházka po místech, která nahánějí strach a úzkost

Když nevíte, co se skládkou komunálního odpadu, můžete ji zapálit. Riskujete tím nanejvýš to, že pod vaším městem začnou hořet nevytěžená ložiska uhlí a inspirujete tvůrce filmových a herních hororů. Tak, jako se to stalo v pensylvánském městečku Centralia, jehož podzemí hoří už skoro šedesát let a dalších 250 ještě bude. Jakub Němec a Petr Musil si ke svému druhému dílu podcastového pořadu Postřehy z redakce pozvali svého kolegu Filipa Kalčáka. Kromě Centralie si novináři webu CNN Prima NEWS povídali i o dalších místech světa, po kterých se člověk úplně netouží procházet.

reklama