Velký rozruch vyvolala v Mexiku fotografie studentů s papírovými krabicemi na hlavách. Na školu, která podle některých médií tímto netradičním způsobem zabraňovala žákům v podvádění, se okamžitě snesla vlna kritiky. Škola se ale brání tím, že šlo pouze o výuku zábavnou formou.
Fotografie studentů, kteří mají během vyučování na hlavě krabici s otvorem na oči, kolovala po sociálních sítích od minulého týdne. Podle některých mexických médií se jednalo o zvláštní opatření, které mělo žákům zabránit v opisování. Na školu ve městě Tlaxcala se následně snesla vlna kritiky od rodičů.
„Odsuzujeme tento čin jako týrání, ponížení a psychické násilí na našich dětech,“ vyjádřili se podle deníku El Universal rodiče studentů.
Škola se ale brání, že v žádném případě nešlo o opatření proti podvádění při zkouškách, ale o „zábavnou aktivitu“. S touto formou výuky, která měla podle učitelů zatraktivnit vyučování a rozvinout u žáků psychomotorické schopnosti, prý studenti dobrovolně souhlasili. V prohlášení školy dále stojí, že instituce zcela respektuje lidská práva.
Podobný případ se před několika lety odehrál v thajském Bangkoku. Tamní univerzita Kasetsart vybavila studenty k písemné zkoušce „čepičkami“, které měly po obou stranách prázdné papíry formátu A4. Také v tomto případě se na školu snesla vlna kritiky. Vedení univerzity následně vysvětlilo, že se experiment uskutečnil na základě dohody se studenty, kteří se pak prý cítili během zkoušky uvolněnější.
Písemná zkouška na univerzitě v Bangkoku