Na obloze je dnes odpoledne k vidění vzácný moment. Nejmenší planeta sluneční soustavy Merkur přechází přes Slunce. Úkaz, který nastává jen 13x za 100 let, mohou pozorovat i lidé v České republice.
Cesta Merkuru přes Slunce začne v 13:35 a skončí se západem Slunce. Ten na východě ČR nastane krátce po 16. hodině, na opačném konci republiky se pak setmí v 16:26. Lidé v Česku tak uvidí pouze první polovinu přechodu. Celý úkaz, který potrvá téměř pět a půl hodiny, bude viditelný především z Jižní Ameriky. Naopak lidé v Austrálii, větší části Asie a Aljašky přechod Merkuru neuvidí vůbec, alespoň ne na vlastní oči.
Na zrychlený přechod Merkuru se můžete podívat zde a zde.
Kdo se chce na vzácný jev podívat, měl by se podle odborníků vybavit dalekohledem s bezpečným filtrem. Přímý pohled na Slunce bez certifikovaného solárního filtru totiž může skončit i trvalým poškozením zraku. Veřejná pozorování dnes pořádají hvězdárny po celé ČR. A jak bude přechod přes Slunce vypadat? Podle odborníků bude Merkur viditelný jako malá černá tečka, která se bude pomalu pohybovat přes obrovskou žlutou kouli.
Ze Země můžeme pozorovat přechod pouze dvou planet přes Slunce, a to Merkuru a Venuše. Zatímco na přechod Merkuru se budeme opět moct podívat „už“ v roce 2032, přechod Venuše je o něco vzácnější jev. Ti, kteří ho promeškali v letech 2004 a 2012, už mají smůlu. Další přechod naší „sousední“ planety přes Slunce se totiž odehraje až na konci roku 2117.