reklama

Reportáž: Vakcínu vymysleli k likvidaci lidí aneb Jak se Romové stále bojí očkování

Co Rom, to odmítač očkování – to téměř doslova platilo na sklonku léta. Převážná část romské minority se sice vakcíny pořád bojí jak čert kříže, přesto v ní pomalu přibývá i očkovaných. „Vakcínu vymysleli k likvidaci lidí,“ je přesvědčena 50letá Věra Horváthová. „Neumřu po očkování? Na Slovensku nám zemřeli dva bratranci a jednomu zesnula i manželka, tak nevím, co mám dělat. Co myslíte, mám si píchnout toho Johnsona?“ řeší velké dilema 46letá Maria Demeterová z Ostravy.

reklama

Slovenští bratranci Marie Demeterové z východoslovenského města Michalovce byli v nejlepších letech. „Jeden měl 43 a druhý 47 let, to je dost málo, ne? Pro celou rodinu je to katastrofa,“ zoufá si paní Maria. A znova se mě zeptá: „Co myslíte, má se očkovat?“ Nejsem lékař, nejisté Marii Demeterové ale doporučuji „toho amerického Johnsona“.

Nezabíjí covid ani smog, ale vakcína

Ostravská hornická kolonie Trnkovec vyrostla pro havíře Dolu Ludvík na počátku 20. století. Po útlumu těžby v 90. letech se začala měnit v ghetto, v němž žilo až 700 Romů. Teď jich na Trnkovci nebydlí ani stovka, kolonie je postupně likvidována. „Nevím, kdy nám to tady zbourají, snad ale potom dostaneme obecní byt,“ doufá 46letá Maria Demeterová. Od sociální problematiky se záhy vracíme ke covidu. „Lidé po očkování umírají, mám docela strach,“ svěřuje se žena. Milosrdně zalžu, protože následující informaci neumím dokázat: „V Ostravě na očkování ještě nikdo neumřel!“

„Vážně? To je dobře,“ oddechne si žena. „Nevím to jistě,“ rychle dodám, „určitě ale umřelo mnohem víc lidí na covid než na následky vakcíny, to jsou úplně nesrovnatelná čísla.“ A v mobilu najdu i patřičná data. V Moravskoslezském kraji si infekce COVID-19 už vzala životy 3 727 lidí (stav k 11. listopadu, pozn. redakce), je to dokonce největší počet obětí ze všech krajů v zemi.

Kolonie Trnkovec stojí v ostravských Radvanicích a na čtvrť se každý den valí smog z blízké Nové huti (Liberty Ostrava). Vědci z Akademie věd už na počátku dekády zjistili, že kvůli ovzduší s rakovinotvornými „bonusy“ tady lidé žijí o dva roky méně než spoluobčané ve zbytku republiky. „Nevěřím, že nám ten smog nějak škodí. To by muselo být vidět i na zvířatech a moje kočky jsou úplně zdravé,“ uvažuje 50letá Věra Horváthová z Trnkovce. „Teď škodí vakcína,“ má jasno.

Aktuálně je to opravdu marginálie, že smog v Radvanicích předčasně zabíjí. Covid totiž dokáže ještě lepší „kousky“, nakaženého usmrtí v řádu dní. „Pane, já vůbec nevěřím, že je tu nějaký covid, že existuje. Vakcínu si vymysleli záměrně k zabíjení lidí, kterých je moc. A to se těm bohatým pánům vůbec nelíbí,“ je přesvědčena Horváthová.

Věčně živé fake news

Bože, kolikrát už jsem během pandemie slyšel od Romů tuhle poplašnou zprávu z kategorie fake news. Je mimořádně působivá, protože vyvolává asociace na „romský holocaust“ z časů druhé světové války. A všichni Romové dobře vědí, že Hitler chtěl romské etnikum úplně vyhubit. „Babiš chce zlikvidovat všechny Romy, aby jim nemusel platit sociální dávky,“ slyšel jsem nedávno v ostravských Vítkovicích.

„Vakcína tu není k zabíjení lidí, ona nám všem pomáhá přežít,“ opatrně oponuji paní Horváthové. „Spousty lidí po očkování umřely, vláda ta čísla tají,“ umlčí mě. A o svých známých, kteří se v posledních dnech nechali naočkovat, říká tajemně: „Zatím žijí. Zatím.“ Celá pandemie je podle ní podvod, byznys plán. „Jendou jsem přišla za doktorkou, že mě bolí na plicích. Poslala mě na testy a v nemocnici mi řekli, že mám covid a musí mě hospitalizovat,“ dramaticky povídá. „Žádný covid to ale nebyl, jen zápal plic. A ten jsem si vyléčila sama.“ Zajímá mě ta léčba. „Pila jsem hodně vody a také studenou Pepsi-Colu, ta je na plíce nejlepší,“ radí Horváthová.

Rozhovor přeruší sousedčin syn: „Julian Lakatoš má covid, musím do karantény.“ S paní Demeterovou informace ani nehne: „Julian Lakatoš? Toho neznám,“ podotkne a vrátí se ke světovému spiknutí miliardářů, kteří chtějí zeměkouli očistit od chudiny. „Kdo neumře po první vakcíně, chcípne po druhé. A když ne, tak po třetí anebo po čtvrté anebo desáté. Mají to dobře vymyšlené.“

Váhající romští střelci

Další ze sousedů přizná, že nejdříve také věřil, že vakcína zabíjí. „Spíš se to stává po těch injekcích, které si lidi budou muset pořád píchat, ten Pfizer a tak. Tomu Johnsonovi věřím víc, jedna dávka a mám navždy klid,“ dodává si důvěru 53letý Robert Botoš. V očkovacím centru v ostravském nákupním centru Karolina je objednán na konec týdne. I on váhá, doslova zvažuje pro a proti. Možná bude záležet na tom, koho potká ráno před očkováním na autobusové zastávce. A jaké argumenty na něho ještě za těch pár dní vystřelí všudypřítomní antivaxeři.

Pokud na zastávce potká 24letého Lukáše Čonku, tak se asi Robert Botoš vrátí zpátky domů. „Může vás to zabít, to je fakt, to se stalo už mockrát. Nikdy se nenechám očkovat,“ tvrdí Čonka, jenž žije v bývalé hornické kolonii Hranečník. Ta je od kolonky Trnkovec vzdálena jen půldruhého kilometru. „Nikdy! V životě ne! Hnus,“ začnou skandovat děti, které rozhovor poslouchají. Je hezký podvečer, před jedním z domků v kolonii posedává houf dospělých i chumel dětí.

Lukáš Čonka trpí astmatickými záchvaty, ani to prý ale není důvod pro očkování. Je to přirozený antivaxer jako drtivá většina Romů, kteří „bílým“ nevěří ani nos mezi očima. „Na tom očkování mi vadí úplně všechno, je to mnohem horší než ten smog,“ zadívá se směrem k dýmícím komínům Nové huti. „Nech se očkovat, nic na tom není,“ vybídne Čonku kamarád z majority, 24letý Matěj Moudrý. „Ani za nic,“ odpoví Lukáš.

Epilog s Václavem Havlem

Každý tady v kolonii Hranečník hájí vlastní pravdu. Však se právě tady na Hranečníku č. p. 1 narodil 22. února 1880 jistý Hugo Vavrečka. V domě číslo popisné 1, který byl zbourán v roce 1985. Vavrečka byl dědečkem prezidenta Václava Havla, který se jako disident nechal za pravdu hned několikrát zavřít.

Vavrečka se z chudé ostravské hornické rodiny vypracoval až na minstra a také ředitele u Bati ve Zlíně. Chce se mi věřit, že některý z romských kluků, který teď papouškuje po dospělých, že vakcína je hnus, se jednou stane třeba starostou nebo poslancem. A stejně tak doufám, že věda infekci COVID-19 jednou vymýtí, i když bude mít pořád v zádech antivaxery. Pak se konečně uklidní i znejistělí Romové, kteří očkování považují za nějakou pekelnou lest. Past nastraženou majoritou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti
Francie

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama

Domácí zpravodajství

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama