Zvládá Válek boj s covidem či předsednictví? Oznámkujte současného ministra zdravotnictví

Fiala hodnotí Válka

Premiér Petr Fiala (ODS) navštívil v úterý ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby bilancovali jeho dosavadní působení v čele resortu. Všeobecně jej pochválil, jak zvádl covidovou krizi, vlnu ukrajinských uprchlíků či české předsednictví. Jenže jsou výsledky práce ministra skutečně natolik oslnivé? V článku můžete Válka sami oznámkovat jako ve škole.

Fiala po úterní schůzce nebyl vůči Válkovi příliš kritický. Naopak jej pochválil za zvládání covidové pandemie. „Naše vláda dokázala zvládnout zimní a jarní omikronovou vlnu bez lockdownů, bez zavírání škol, bez omezování podnikání. Postavili jsme to na důvěře ve společnost a racionálním přístupu k expertním názorům. Vláda mluvila jedním hlasem, občané nebyli svědky žádných přestřelek v médiích, zrušili jsme povinné očkování proti covidu, a přes to máme proočkované rizikové skupiny,“ chlubil se Fiala před novináři úspěchy resortu.

Současná vláda však kontrolu nad covidovou situací převzala v době, kdy již mělo Česko nejhorší za sebou, populace byla většinově proočkována a omikronové či další varianty již nezpůsobovaly takovou zátěž nemocnic jako předchozí varianty. Výzvu k druhému přeočkování zatím vyslyšelo necelých 700 tisíc lidí.

Také to však považuje vláda za úspěch. „Nikdy nebudu spokojen, dokud nebudou naočkováni všichni ti, kteří by naočkováni měli být. To se týká také chřipky. Nicméně očkovací kampaň funguje velmi dobře. Je chválena nejenom odborníky, ale vedla k tomu, že bylo naočkovaných o 400 tisíc rizikových pacientů víc, než by bylo bez kampaně,“ uvedl Válek před novináři. Covidová krize však stále není u konce. Přestože jsou aktuální čísla nízká, odborníci očekávají nástup další vlny během příštího měsíce.

Fiala Válka pochválil také za zvládnutí uprchlické krize. „Celkově mohu říct, že panu ministrovi a jeho týmu se daří realizovat programové prohlášení i zvládat výzvy a situace, kterým v letošním roce čelíme. Občanům mohu říct, že kvalitní zdravotní péče je tu pro každého,“ doplnil premiér.

Arogantní ministerstvo?

Ne všichni však hovoří o Válkovi tak pochvalně jako Fiala. Například prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek označil v polovině listopadu přístup ministerstva zdravotnictví jako arogantní. Resort podle něj neodpověděl na připomínky komory k návrhu úhradové vyhlášky. Podle Kubka byla spolupráce s bývalým ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) špatná, spolupráce s Válkem ale podle něj není lepší.

Válek však odmítá, že by se s Kubkem nebavil. „Kdykoliv se ozve, tak s ním rád komunikuji. Naopak si myslím, že s nikým nekomunikuji tak intenzivně jako s Českou lékařskou komorou. Koneckonců bych byl blázen, kdybych nemluvil s prezidentem komory, jejímž členem také jsem,“ reagoval Válek na dotaz CNN Prima NEWS.

Oznámkujte ministra

Válek sám sebe známkou hodnotit nechtěl, pochválil především své kolegy, kteří podle něj zvládají svou práci na výbornou.

„Sám sebe hodnotit nebudu, to by dopadlo špatně, navíc bych byl blázen, kdybych si dal něco jiného než jedničku. Mohu ale hodnotit aparát ministerstva, své spolupracovníky a náměstky a těm bych z pohledu covidu dal podtrženou jedničku. Co se týče Národního institutu pro zvládání pandemie, byla by dokonce s pochvalou a ohledně našeho předsednictví jsme pochvalu dostali od Evropské unie a od Evropské komise. Naše předsednictví v rámci zdravotnictví je hodnoceno jako jedno z nejlepších za poslední léta,“ hodnotil Válek na dotaz CNN Prima NEWS.

Jsou však skutečně výsledky práce ministerstva zdravotnictví pod vedením Válka opravdu tak oslnivé? V naší anketě můžete sami jako ve škole oznámkovat, jak podle vás současný ministr zdravotnictví svou práci zvládá.

Jakou známku byste udělili ministru Válkovi?

Tagy: