reklama

Speciální péče pro pacienty trpící obezitou. Ve VFN v Praze vznikne XXL centrum

Podle aktuálních údajů českých lékařů trpí extrémní obezitou více než 150 tisíc lidí. Doktorům výrazná nadváha pacientů komplikuje řadu zásadních vyšetření, nemocnice totiž nemají odpovídající vybavení. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) by proto mělo vzniknout XXL centrum právě pro léčbu extrémně obézních lidí.

reklama

Martin Kraisl vážil téměř dvě stě kilo a trpěl spánkovou apnoe. Aby zhubl, podstoupil několik operací. Kila postupně klesala, ale zdravotních problémů ho to nezbavilo. „V roce 2013 se mi zauzlovaly střeva a poté praskly. Měl jsem totální otravu břišní dutiny,“ vypráví Martin Kraisl, pacient obezitologie. Dnes váží sto dvacet šest kilo.

K tématu

Letos v dubnu mu lékaři diagnostikovali rakovinu tlustého střeva. Sám Martin Kraisl přiznává, že v jeho případě je důvodem obezity neschopnost odepřít si jídlo. Na redukci váhy se prý ale snaží dál usilovně pracovat. „Viděl jsem na klinice, jak s námi ošetřující zápasili. Dvěstěkilového pacienta šedesátikilová sestřička zkrátka nezvládá,“ přiznává. Pomoci by mělo nové XXL centrum ve Všeobecné fakultní nemocnici. Fungovat bude na různých odděleních.

Nevejdou se do magnetické rezonance

A co bude pro obézní pacienty potřeba pořídit? „Jsou to postele nebo převozové vozíky, které stojí stovky tisíc korun. Dále i zvedáky pro pacienty, křesla, operační stoly nebo magnetická rezonance či C-rameno pro endoskopická vyšetření,“ vysvětluje obezitolog Martin Matoulek z VFN v Praze.

Váha extrémně obézních pacientů totiž v nemocnicích s běžným vybavením často znemožňuje jejich vyšetření. Typickým příkladem je zmiňovaná magnetická rezonance, do které se takoví pacienti nevejdou. Nadměrná váha často léčbu navíc prodražuje. „Léky stojí několik tisíc měsíčně. Bariatrická chirurgie stojí desítky až stovky tisíc, když k tomu připočtete plastiku břišní stěny a další, jsou to stovky tisíc korun,“ upřesňuje Matoulek.

Problém s obezitou v Česku vnímá i ministr Adam Vojtěch. „Pokud si děti osvojí v mladém věku nějakou standardní stravu a budou brát pohyb jako běžnou součást života, přenesou si to i do dospělých let,“ tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle plánů by první XXL centrum v České republice mělo vzniknout do dvou let.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama