reklama

Speciální péče pro pacienty trpící obezitou. Ve VFN v Praze vznikne XXL centrum

Podle aktuálních údajů českých lékařů trpí extrémní obezitou více než 150 tisíc lidí. Doktorům výrazná nadváha pacientů komplikuje řadu zásadních vyšetření, nemocnice totiž nemají odpovídající vybavení. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) by proto mělo vzniknout XXL centrum právě pro léčbu extrémně obézních lidí.

reklama

Martin Kraisl vážil téměř dvě stě kilo a trpěl spánkovou apnoe. Aby zhubl, podstoupil několik operací. Kila postupně klesala, ale zdravotních problémů ho to nezbavilo. „V roce 2013 se mi zauzlovaly střeva a poté praskly. Měl jsem totální otravu břišní dutiny,“ vypráví Martin Kraisl, pacient obezitologie. Dnes váží sto dvacet šest kilo.

K tématu

Letos v dubnu mu lékaři diagnostikovali rakovinu tlustého střeva. Sám Martin Kraisl přiznává, že v jeho případě je důvodem obezity neschopnost odepřít si jídlo. Na redukci váhy se prý ale snaží dál usilovně pracovat. „Viděl jsem na klinice, jak s námi ošetřující zápasili. Dvěstěkilového pacienta šedesátikilová sestřička zkrátka nezvládá,“ přiznává. Pomoci by mělo nové XXL centrum ve Všeobecné fakultní nemocnici. Fungovat bude na různých odděleních.

Nevejdou se do magnetické rezonance

A co bude pro obézní pacienty potřeba pořídit? „Jsou to postele nebo převozové vozíky, které stojí stovky tisíc korun. Dále i zvedáky pro pacienty, křesla, operační stoly nebo magnetická rezonance či C-rameno pro endoskopická vyšetření,“ vysvětluje obezitolog Martin Matoulek z VFN v Praze.

Váha extrémně obézních pacientů totiž v nemocnicích s běžným vybavením často znemožňuje jejich vyšetření. Typickým příkladem je zmiňovaná magnetická rezonance, do které se takoví pacienti nevejdou. Nadměrná váha často léčbu navíc prodražuje. „Léky stojí několik tisíc měsíčně. Bariatrická chirurgie stojí desítky až stovky tisíc, když k tomu připočtete plastiku břišní stěny a další, jsou to stovky tisíc korun,“ upřesňuje Matoulek.

Problém s obezitou v Česku vnímá i ministr Adam Vojtěch. „Pokud si děti osvojí v mladém věku nějakou standardní stravu a budou brát pohyb jako běžnou součást života, přenesou si to i do dospělých let,“ tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle plánů by první XXL centrum v České republice mělo vzniknout do dvou let.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

Koronavirus

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Mezi Čechy roste strach z pandemie koronaviru. Uvádí to společný projekt výzkumných agentur s názvem National Pandemic Alarm. Vyplývá z něj, že nadpoloviční většina Čechů se na vývoj pandemie dívá pesimisticky. Češi se navíc nepříliš kladně vyjadřují směrem k očkování proti nemoci COVID-19. Do výzkumu se kromě Čechů zapojili i Slováci, Poláci, Maďaři a Bulhaři.

reklama
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama