reklama

Tři pravidla pro vybrání správného náhubku

Bez náhubku se většina majitelů, kteří vedou se svým miláčkem plnohodnotný život, neobejde. Psi je musejí nosit v hromadné dopravě nebo například kvůli tomu, aby nikomu neublížili. Ať už je mají na deset minut v tramvaji či na dvě hodiny na procházce, měl by jim náhubek sedět jako ulitý. Podle čeho vybrat ten správný?

reklama

1. Na velikosti záleží

Náhubek je nejlepší vybírat se psem přímo ve zverimexu. Musí mu sedět délka, šířka i rozpětí pro otevření tlamy – a jelikož je každý pes, byť čistokrevný, originál, šance, že velikost trefíte podle obrázku a rozměrů na internetu, není velká. Nekoukejte na plemena, která jsou uvedená na visačce náhubků. Sáhněte nejdřív po tom, ve kterém vám připadá, že si pes bude moct zívnout. To je důležité z několika důvodů, ale primárně kvůli tomu, aby se pes mohl pohodlně ochlazovat a napít. Pokud mu to neumožníte, může se nejen v létě přehřát, což mívá fatální následky.

Podstatná je i šířka. Tu můžete u kovového náhubku násilím upravovat, u ostatních ne, každopádně platí, že náhubek musí držet na hlavě pevně, ale zároveň pohodlně. Taky by neměl psovi zasahovat do očí nebo mu odírat čumák.

Nebojte se náhubek trochu upravovat, obzvlášť u větších plemen to určitě stojí za to. Stačí upravit šířku, přidat dírku pro utažení pásku a budete mít náhubek jako víno. Pokud vám ve zverimexu tvrdí, že cokoliv z toho není důležité, nevěřte jim – snaží se prostě prodat. Možná bude chvilku trvat, než najdete ten pravý náhubek. Ale rozhodně to stojí za to.

2. Jaký materiál zvolit?

Na trhu narazíte na čtyři typy materiálů, ze kterých může náhubek být. Tím nejklasičtějším je kov, lépe řečeno kovový košík s koženkovým páskem. Jak je zmíněno výše, můžete u něj silou lehce upravit šířku nebo udělat dírku navíc do pásku. Měl by držet psovi na hlavě tak, aby mu nešel náhubek přetáhnout přes uši podle stejného pravidla, jaké platí u obojku – musíte pod něj být schopni strčit dva prsty. Náhubek je těžší, proto může být pro drobnější pejsky nepohodlný nebo jim odírat tlamu. Obecně jde ale o nejlepší řešení.

Druhou nejčastější variantou je plastový náhubek. Ten má ale často špatný tvar – je moc úzký a pes v něm nemá žádný prostor. Další variantou je nylonový nebo kožený náhubek. Ty jsou skladné a lehké, což oceníte vy i pes.

3. Fixační náhubek nebrat!

Spousta majitelů sáhne po nejlevnější a nejméně vhodné variantě, kterou je fixační náhubek. Ale jak název napovídá – fixační náhubek slouží opravdu k fixaci tlamy, ne k běžnému nošení. Možná si říkáte, že na těch pět minut v tramvaji se psovi nic nestane, případně že má fixační náhubek povolený natolik, že v něm může tak nějak dýchat. Ale znemožnit psovi chlazení je ekvivalentem toho, kdyby vás někdo celé zabalil do fólie a nechal vás se v ní potit, což je v rozpálené tramvaji, uznejte, dost nepříjemné. I na pět minut. Jde o regulérní týrání zvířete. V druhém případě je to pro psa nekomfortní a navíc tak náhubek pořádně neplní svoji funkci, protože pokud má pásek kolem čumáku povolený natolik, že může dýchat, může i kousnout. Náhubek vám vydrží v ideální případě do konce života psa. A nejde o zas tak velkou investici. Takže fixační náhubek nechte pro fixaci agresivních psů na veterině, pro což je určený, a svému miláčkovi dopřejte pořádný náhubek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?

Prognóza zdravotního stavu prezidenta je krajně nejistá, cituje z dopisu od lékařů šéf Senátu Miloš Vystrčil. Hospitalizovaný Miloš Zeman dle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zástupci senátorských klubů proto nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Jak se situace bude vyvíjet dále? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, které bude k dispozici živě i v tomto článku. Hosty budou mimo jiné předseda ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nebo bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama