reklama

Aby nehrál Hložek? Hloupé. Ohledně šancí na MS je Vízek před koncem kvalifikace skeptický

Hlavně, ať hraje Hložek. Trenér Jaroslav Šilhavý musí mít jasnou představu o tom, na jaké hráče může dál sázet. To je vzkaz Ladislava Vízka před závěrečnou fází fotbalové kvalifikace na mistrovství světa. Českou reprezentaci čekají v nejbližších dnech zápasy s Walesem a Běloruskem. Z hlediska šancí na místenky na šampionátu tato utkání ale moc neřeší. Mohou pouze ukázat, jestli si národní tým místo na MS zaslouží.

reklama

Po pěti zápasech kvalifikace má česká reprezentace sedm bodů. Zatím se nachází na druhém místě, ovšem druhý Wales má o utkání méně. Vede favorizovaná Belgie.

„Měli jsme ve skupině superfavorita Belgii. Zjistili jsme, že přes ni asi nepůjdeme, i když první zápas byl pěkný. Hlavně si ale myslím, že jsme nemuseli a neměli prohrát první utkání ve Walesu. Červená karta Patrika Schicka nás mrzela, ale podle mě to byla chyba rozhodčího. Patrik za toto neměl být vyloučený. Poslední dobou má český fotbal nějakou smůlu – červená karta, stěžují si na nás kvůli rasismu,“ posteskl si pro CNN Prima NEWS Ladislav Vízek, bývalý hráč Dukly Praha a výrazná tvář československé reprezentace.

Liga národů jako velké štěstí

Dříve by byl páteční duel s Velšany (startuje ve 20:45) klíčový. Druhá pozice totiž zajišťuje postup do baráže – druhou možnost, jak se dostat na mistrovství světa. Tou první je ovládnutí kvalifikační skupiny a přímý postup na „mundial“.

Stále relativně nová soutěž Liga národů (LN) ale dodala třetí možnost, jak si na mistrovství světa v exotickém Kataru zahrát. Týmy, které v LN vyhrály své skupiny, získaly totiž výhodu.

Ze všech vítězů skupin v nové soutěži patřilo v žebříčku tuzemské reprezentaci sedmé místo. Před Tomáše Součka a spol. se seřadily Belgie, Francie, Itálie, Španělsko, Wales a Rakousko. Baráž o MS doplní dva nejlepší týmy z LN. Zároveň se škrtají ty celky, které si zajistí přímý postup nebo baráž v kvalifikaci, to by se mohlo týkat Belgie, Francie, Itálie i Španělska – tyto reprezentace zatím vedou své skupiny.

Pokud naši skupinu vyhraje Belgie a Wales skončí druhý, místenka v baráži nemine ani český nároďák. „Velké štěstí, protože z kvalifikace bychom tam na 99 procent nepostoupili,“ komentuje Vízek.

Absence hráčů? Lituji jen Coufala

Nadcházející zápasy jsou tedy spíše testem, co nebo kdo všechno se v týmu skrývá a co může předvést ve chvíli, kdy půjde o vše. Třeba v baráži, která se uskuteční v březnu. „Poslední zápasy jsou ale důležité v tom, že si Jarda Šilhavý může najít ty správné hráče – základní kostru. Aby to nebylo jako ve Slavii, kde teď hráče tak trochu tahají z klobouku. Duely s Běloruskem a Walesem by k tomu mohly posloužit. Trenér si může vytipovat hráče, kteří budou hrát stabilně,“ konstatuje 66letý Vízek.

Těší ho, že se může v akci opět představit velké hvězda nedávného mistrovství Evropy. „Před dalšími zápasy aspoň vzbuzuje optimismus, že se vrací Schick, který je zdravý a ve formě. I proto jsem zvědavý na odvetná utkání, která podle mě musíme všechna vyhrát,“ míní fotbalový bavič. Patrik Schick v německém Bayeru Leverkusen září a v této sezoně dal už šest gólů.

Návrat Schicka „vyvážil“ nepříjemné novinky. Na poslední chvíli z nominace vypadli stabilní členové – Vladimír Coufal (West Ham), Jan Bořil, Lukáš Masopust i Petr Ševčík (všichni Slavia). Přesto si Vízek nemyslí, že by to byla značná komplikace.

„Národní tým není tak rozbitý jako Slavia a bude mít k dispozici dobré stopery. I když chybí Jan Bořil, máme Pavla Kadeřábka. Jen bych litoval toho, že nemůže hrát Vladimír Coufal. On je momentálně klasa a kouká se na něj fakt dobře. Nejdůležitější je, že trenér má k dispozici Tomáše Součka, Patrika Schicka nebo Adama Hložka,“ vypočetl.

Už dopředu bylo jasné, že nebude moct hrát ani záložník Jakub Jankto, který se zranil krátce po přestupu do španělského Getafe. Absence hráče, jenž odehrál prakticky celé Euro, ale Vízka nijak netíží. „Je to mrzuté, ale místo něj má kdo hrát,“ poznamenal.

Právě na pozici levého záložníka by se mohl objevit Adam Hložek. Sparťanský fantom, který podle mnoha expertů zatím v národním týmu nedostal takový prostor, jaký by si zasloužil.

„Myslím si, že zatím byl v reprezentaci opomíjený. Nejen, že by měl dostat příležitost. Musí ji dostat! Všichni říkají, že je mladý. No a co. Mladý je, ale hrozně to umí, fotbalista jako hrom, ve Spartě to dokazuje skoro pořád. Že by měl stát, považuju za hloupé. Právě tyto zápasy by mu měly strašně pomoct a doufám, že na to Šilhavý přijde. Zvlášť, když bude tento šikulka hrát pod Schickem, který řeší věci jako velcí hráči, může to reprezentaci prospět. Hložek se musí začlenit,“ apeluje na kouče reprezentace Vízek.

A pokračuje: „Táhne Spartu, ve které je nejlepší. V národním týmu by měl rozvinout svoji kvalitu. Nevím, proč mu tolik věřím, kór když je ze Sparty, kterou nemusím. Ale tohoto kluka bych nechtěl zašlápnout, protože jednou to bude lídr národního týmu.“

Když budeme na MS, je mi jedno, co předvedeme

Kvality by stále teprve 19letý ofenzivní talent mohl ukázat i příští rok na šampionátu v Kataru. Česká fotbalová komunita po fotbalovém šampionátu vyloženě lační, protože reprezentace se na něm v samostatné historii republiky představila jen jednou. Už je tomu 15 let.

„My ten svět neumíme. Na mistrovství Evropy se vždycky nějak dostaneme. Uvidíme, jaký soupeř pak v baráži bude. Proto je důležité teď tým zcelit, aby nároďák stejně jako na Euru táhl za jeden provaz. Až přijde baráž, už by měli být zpátky uzdravení a kádr bude kompletní,“ pokračuje Vízek. K potenciálnímu vystoupení národního týmu na MS je pak spíše skeptický.

„Nemyslím si, že bychom případně na světovém šampionátu měli udělat díru do světa. Ale hrozně bych si přál, aby reprezentace na tomto turnaji byla. Já sám na mistrovství světa byl a je to to nejvíc. Strašně dlouho tam chybíme. Už to, že tam budeme, je svým způsobem ohromně důležité. Jsme fotbalový národ, vítězové mistrovství Evropy, olympiády. Poslední účast už je zaprášená. Za sebe můžu říct, že budu neskutečně šťastný už jen, když se tam dostaneme. Pak je mi jedno, jak tam budeme hrát. Jen když zase nebudeme muset fandit jiným týmům,“ glosuje bývalý hráč Dukly.

Ale to je ještě daleko. Nejprve zápasy s Walesem, Běloruskem a pak v listopadu s Estonskem. Pak takřka jistě baráž se zatím neznámým soupeřem, která rozhodne o tom, zda si Česká republika konečně a znovu zahraje mistrovství světa.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Vondráček?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Vondráček?

Prognóza zdravotního stavu prezidenta je krajně nejistá, cituje z dopisu od lékařů šéf Senátu Miloš Vystrčil. Hospitalizovaný Miloš Zeman dle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zástupci senátorských klubů proto nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Jak se situace bude vyvíjet dále? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, které bude k dispozici živě i v tomto článku. Hosty budou mimo jiné předseda Sněmovny Radek Vondráček nebo předseda senátní komise pro ústavu Zdeněk Hraba.

Idioti, kuřecí mozky a zbabělci. Slováci jsou zděšeni z bitky chuligánů přímo na hřišti

Měl to být sportovní svátek mezi prvním a druhým týmem tabulky. Nakonec to skončilo jednou z největších ostud v dějinách slovenského fotbalu. Derby mezi Spartakem Trnava a Slovanem Bratislava se totálně zvrtlo v 15. minutě, kdy se fanoušci obou znepřátelených táborů brutálně porvali přímo na hřišti. Ze záběrů je patrné, že někteří z nich skončili v bezvědomí. Nevídaný incident se strhl poté, co trnavští příznivci vyšplhali na střechu tribuny, kde se nacházeli fanoušci soupeře a zasypali je dýmovnicemi.

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama