Slovenský fotbalista Juraj Kucka vysvětlil, proč při víkendovém zápase mezi Watfordem a Leedsem nepoklekl na znamení boje proti rasismu. Angličané se divili a okamžitě rozvířili ostré diskuze na sociálních sítích. Kucka ale ujistil, že všechny lidi respektuje úplně stejně.
Bývalý Sparťan Juraj Kucka přestoupil do Watfordu letos v srpnu po desetiletém působení v Itálii a Turecku. Ve víkendovém zápase proti Leedsu ale zaujal hlavně gestem před utkáním než samotným výkonem. Spolu se svým spoluhráčem Emmanuelem Dennisem zůstal před úvodním hvizdem stát, nepoklekl.
Právě pokleknutí je v posledních měsících symbolem boje proti rasismu a podpory hnutí Black Lives Matter. Zejména „na ostrovech“ se stalo tradičním předzápasovým rituálem. Kucka svým rozhodnutím okamžitě spustil vlnu kritických komentářů na sociálních sítích.
„Ví někdo, proč Kucka ignoruje pokleknutí?“ ptal se jeden z příznivců. „Je to záhada, běž se ho zeptat sám,“ zněla odpověď. „Nejdu, ten chlapík je drsný. Jde z něj strach,“ odpověděl v nadsázce fanoušek Watfordu.
Kucka se tak rozhodl své chování vysvětlit. „Jsem zásadně proti rasismu na světě! Na posledním zápase jsem nepokleknul proto, že respektuji všechny stejně, a nikdy jsem se nad nikoho nepovyšoval a neodsuzoval ho jen kvůli tomu, že je jiné barvy pleti,“ vysvětlil 34letý slovenský reprezentant na Instagramu.
„Rozumím gestu pokleknutí jako projevu boje proti rasismu, a těm, kteří tak činí. Ale moje rozhodnutí je takové. Děkuji, že mě respektujete. Stop rasismu,“ zdůraznil.
Kucka není jediný, kdo se „vzepřel“
Je důležité zmínit, že 20 anglických ligových klubů si před sezonou 2021/22 odhlasovalo, že poklekávání bude součástí právě probíhajícího ročníku. „Teď víc než kdy dřív cítíme, že je důležité, abychom poklekávali. Je to symbol jednoty proti všem formám rasismu,“ stojí v prohlášení.
MS ve fotbale 2022
Kucka není jediným fotbalistou, kterého poklekávání před výkopem nevzrušuje. Už od března patří mezi výjimky útočník Crystal Palace Wilfried Zaha. „Neexistuje žádné správné nebo špatné rozhodnutí. Jen prostě osobně cítím, že se poklekávání stalo obyčejnou součástí předzápasové rutiny. Ať budeme stát nebo klečet, někteří z nás budou stále uráženi,“ vysvětlil letos v březnu hráč z Pobřeží slonoviny.
Dalším „hříšníkem“ je španělský obránce Chelsea Marcos Alonso. Dle jeho slov symbol poklekávání ztrácí na síle a jde spíše o laciné gesto. Stejně jako Kucka uvedl, že v maximální míře chce bojovat s rasismem a proti jakýmkoliv jiným formám rasové diskriminace.
„Raději ukážu na nápis NE RASISMU na rukávu, jako to dělají při některých jiných sportech a ve fotbale v jiných zemích. Jasně tím ukážu, že jsem proti rasismu a všechny respektuji,“ prohlásil Španěl.