reklama

Advokátka: Výtržníkům z demonstrace hrozí přísnější tresty, Hamáček ať se ale mírní

„Za napadení policistů výtržníky nese plnou odpovědnost organizátor akce, očekávám vysoké exemplární tresty i pro útočníky.“ To po nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí v Praze prohlásil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). I když advokátka Dagmar Raupachová, která vystoupila v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS, s výzvami k „exemplárním trestům“ nesouhlasí, připomíná, že by usvědčení pachatelé v důsledku probíhajícího nouzového stavu měli počítat s přísnějšími tresty.

reklama

Na nedělní demonstraci v Praze se shromáždilo kolem dvou tisíc lidí. Výrazně tak překročili povolených 500. Většina z nich nedodržovala protikoronaviová preventivní opatření (povinné roušky a rozestupy). Po oficiálním konci akce navíc část chuligánů napadla policisty. Házeli po nich lahve, dlažební kostky, kovové zábrany či plastové koše. 25 policistů bylo zraněno a došlo k materiální škodě v řádu několika desítek tisíc korun. Policisté zadrželi celkem 144 lidí. Kriminalisté 14 z nich podezírají z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví.

K tématu

Advokátka Dagmar Raupachová připomíná, že by usvědčení pachatelé kvůli probíhajícímu nouzovému stavu měli počítat s přísnějšími tresty. Muselo by však dojít ke konkrétní vazbě právě na nouzový stav. „V samotném usvědčování pachatelů nejvíce záleží na důkazech,“ uvedla Raupachová. Alespoň část důkazů by měla mít policie k dispozici z kamerových záznamů.

Výtržníci však nejsou jediní, kterým hrozí postih. Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana může trest dostat i svolavateli akce, a to pokutu v rozmezí od 20 tisíc do dvou milionů korun. Hnutí občanské nespokojenosti (HON), které protest zorganizovalo, však chystá další demonstrace.

„Je to plně odpovědnost toho, kdo to svolal. Od začátku jak policie, tak magistrátní úředníci upozorňovali organizátora, že je tam více účastníků, než je povoleno, že nedodržují rozestupy a nemají roušky. Jeho povinností bylo demonstraci ukončit. On tak učinil až po hodině a bude čelit následkům,“ uvedl už dříve ministr vnitra, který zároveň očekává vysoké exemplární tresty pro zadržené výtržníky.

Podstatnou roli by mohl sehrát nárůst počtu nakažených v důsledku nedělních protestů

Advokátka Raupachová však Hamáčkovi nedoporučuje, aby veřejně volal po exemplárních trestech. „Měli bychom dbát na to, že jsme právní stát, který postupuje vždy podle práva," dodává.

I když podle Raupachové jde rovněž primární odpovědnost za organizátorem akce, záleží na tom, jestli byla trestná činnost spáchána v průběhu protestu. „Jestli organizátor argumentuje, že k násilnostem došlo až po skončení oficiální akce, pak se musí jít po jednotlivé odpovědnosti samotných pachatelů,“ říká Raupachová.

Podstatnou roli by mohl také sehrát možný vysoký nárůst počtu nakažených v důsledku nedělních protestů. Trestu by se nemuseli vyhnout ani ti, kteří na demonstraci přišli s nenávistnými či dezinformačními transparenty.

K tématu

Tagy: demonstrace nouzový stav právo Praha koronavirus Jan Hamáček Staroměstské náměstí Dagmar Raupachová výtržníci

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Jedním z typických příznaků nemoci COVID-19 je ztráta čichu, u paní Lenky ze severní Moravy se ovšem dostavil úplně opačný efekt. Čich ztratila kvůli chronickému onemocnění již před více než dvaceti lety a vrátil se jí, až když onemocněla covidem. Žena pocházející ze Šumperka se nyní raduje, že si konečně může přičichnout ke kávě nebo vybírat parfém skutečně podle vůně. „Je to takový ostrůvek pozitivna v celkově negativní situaci,“ popsala své pocity pro CNN Prima NEWS.

Prezidentské volby v USA 2020

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké prezidentské volby proběhly již před měsícem, ale stále jim není konec. Úřadující prezident Donald Trump totiž pořád odmítá uznat porážku a tvrdí, že jeho demokratický oponent Joe Biden zvítězil jen díky podvodům. Tito dva politici ovšem nebyli jedinými kandidáty. Celkem jich v letošních volbách bylo 11, mezi nimi například známý rapper Kanye West či libertariánka Jo Jorgensenová, která podle mnohých zapříčinila Trumpovu prohru v některých klíčových státech.

Situace se ani za týden ani za dva nezlepší. Nouzový stav musíme prodloužit o 30 dnů
Záměna léku na žaludek s přípravkem na růst vlasů spustila u dětí vlkodlačí syndrom
Lidé jsou demotivovaní, nechodí se testovat dokonce ani s příznaky, ukázal průzkum
reklama
reklama
Z domu museli 300kilového muže vyprostit jeřábem. Francouz se léta téměř nehýbal

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Soud nařídil očkovat dítě proti tetanu, může jít o život, je po úrazu. Matka odmítá
Fiala: Ať si lidé zvykají, že co řeknu, dodržím. Nezískáme jen 15 procent, vyhrajeme
Dezinformátor Klaus? Exprezident si Blatnému stěžuje na „nehorázné označení“
Další články
reklama
reklama