reklama

Advokátka: Výtržníkům z demonstrace hrozí přísnější tresty, Hamáček ať se ale mírní

„Za napadení policistů výtržníky nese plnou odpovědnost organizátor akce, očekávám vysoké exemplární tresty i pro útočníky.“ To po nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí v Praze prohlásil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). I když advokátka Dagmar Raupachová, která vystoupila v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS, s výzvami k „exemplárním trestům“ nesouhlasí, připomíná, že by usvědčení pachatelé v důsledku probíhajícího nouzového stavu měli počítat s přísnějšími tresty.

reklama

Na nedělní demonstraci v Praze se shromáždilo kolem dvou tisíc lidí. Výrazně tak překročili povolených 500. Většina z nich nedodržovala protikoronaviová preventivní opatření (povinné roušky a rozestupy). Po oficiálním konci akce navíc část chuligánů napadla policisty. Házeli po nich lahve, dlažební kostky, kovové zábrany či plastové koše. 25 policistů bylo zraněno a došlo k materiální škodě v řádu několika desítek tisíc korun. Policisté zadrželi celkem 144 lidí. Kriminalisté 14 z nich podezírají z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví.

Advokátka Dagmar Raupachová připomíná, že by usvědčení pachatelé kvůli probíhajícímu nouzovému stavu měli počítat s přísnějšími tresty. Muselo by však dojít ke konkrétní vazbě právě na nouzový stav. „V samotném usvědčování pachatelů nejvíce záleží na důkazech,“ uvedla Raupachová. Alespoň část důkazů by měla mít policie k dispozici z kamerových záznamů.

Výtržníci však nejsou jediní, kterým hrozí postih. Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana může trest dostat i svolavateli akce, a to pokutu v rozmezí od 20 tisíc do dvou milionů korun. Hnutí občanské nespokojenosti (HON), které protest zorganizovalo, však chystá další demonstrace.

„Je to plně odpovědnost toho, kdo to svolal. Od začátku jak policie, tak magistrátní úředníci upozorňovali organizátora, že je tam více účastníků, než je povoleno, že nedodržují rozestupy a nemají roušky. Jeho povinností bylo demonstraci ukončit. On tak učinil až po hodině a bude čelit následkům,“ uvedl už dříve ministr vnitra, který zároveň očekává vysoké exemplární tresty pro zadržené výtržníky.

Podstatnou roli by mohl sehrát nárůst počtu nakažených v důsledku nedělních protestů

Advokátka Raupachová však Hamáčkovi nedoporučuje, aby veřejně volal po exemplárních trestech. „Měli bychom dbát na to, že jsme právní stát, který postupuje vždy podle práva," dodává.

I když podle Raupachové jde rovněž primární odpovědnost za organizátorem akce, záleží na tom, jestli byla trestná činnost spáchána v průběhu protestu. „Jestli organizátor argumentuje, že k násilnostem došlo až po skončení oficiální akce, pak se musí jít po jednotlivé odpovědnosti samotných pachatelů,“ říká Raupachová.

Podstatnou roli by mohl také sehrát možný vysoký nárůst počtu nakažených v důsledku nedělních protestů. Trestu by se nemuseli vyhnout ani ti, kteří na demonstraci přišli s nenávistnými či dezinformačními transparenty.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla
Názory

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

Německo míří po 16 letech k rudo-zelené vládě. Naznačila to poslední debata před volbami

Čtyřicet osm procent dotázaných označilo v bleskovém průzkumu kandidáta sociální demokracie Olafa Scholze na německého kancléře za vítěze poslední televizní debaty před nedělními volbami do Spolkového sněmu. Stále více se tak ukazuje, že by se Německo mělo připravit na výraznou změnu politického kurzu po šestnáctileté vládě Angely Merkelové, zastupující křesťansko-demokratickou unii CDU/CSU.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Tajemné zmizení mladého páru. FBI zřejmě našla ostatky 22leté dívky, po snoubenci pátrá

Američtí vyšetřovatelé řeší záhadné zmizení snoubenců Gabby Petitové a Briana Laudrieho. Pár cestoval po několika západních státech USA, 1. září se však muž vrátil do North Port na Floridě bez své partnerky. Po 22leté dívce bylo 11. září vyhlášeno pátrání, nyní agenti Federálního vyšetřovací úřadu (FBI) uvedli, že pravděpodobně nalezli ostatky ženy ve Wyomingu. Její snoubenec se od minulého úterý taktéž pohřešuje.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Pandemie aktuálně: Laboratoře v neděli odhalily 182 případů, covid dál sílí

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí COVID-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží stabilně od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama