Nouzová tlačítka v nemocnicích
Agresivita lidí na úřadech i v nemocnicích stále roste. Jen úřady práce zaznamenaly loni přes 800 případů napadení. Pomoci by měla takzvaná SOS tlačítka, kterými mohou zaměstnanci přivolat okamžitou pomoc. Jenže někde stále chybí nebo fungují jen omezeně.
V roce 2021 si v Praze na úřad práce přišel muž vyřídit účty s úřednicí a zastřelil ji. V roce 2016 v Karlových Varech chtěla žena za přepážkou vyřadit muže z evidence, a tak ji vzal vzteky monitorem po hlavě. Rok před tím si dokonce mladá žena, které se nelíbilo vyplácení dávek, počkala na úřednici venku a zbila ji.
ČTĚTE TAKÉ: Muž zabil v Teplicích přítelkyni, sekerou jí chtěl oddělit hlavu od těla. Dostal výjimečný trest
To je jen malý výčet napadení úředníků na úřadech práce. A podobných případů přibývá. Pomoci by mohla nouzová tlačítka na přivolání pomoci, někde ale stále chybí. Například na úřadu práce v Hradci Králové nouzová tlačítka fungují zatím pouze v budově a nejsou napojená na policii nebo na pult centralizované ochrany. To by se ale mělo velmi brzy změnit.
„Probíhá postupný proces připojování. V případě ohrožení signál přijde přímo na policii, která může hned přijet,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel královéhradeckého úřadu práce Martin Horák.
Většina útoků je verbálních, nikdo ale nikdy neví, co přesně se může stát. SOS tlačítka poměrně často využívají nemocnice. „V současné době je máme v nemocnici na 11 místech. Bohužel se ukazuje, že agresivita pacientů výrazně vzrůstá, a v ten moment je ochrana z naší strany na více místech,“ řekl ředitel nemocnice Trutnov Miroslav Procházka.
SOS tlačítka mají v trutnovské nemocnici na urgentním příjmu a na přetížených ambulancích. Stačí je stisknout a okamžitě přijede městská policie. „Mít ten pocit, že kdyby se náhodou něco stalo, tak je tu pomoc, je pro nás určitě velké plus,“ popsala zdravotní sestra Pavlína Martincová. Podle Zbyňka Krajčího z městské policie míří strážníci do nemocnice kvůli použití nouzového tlačítka zhruba jednou týdně.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Devět milionů za justiční omyl. Tempel seděl léta neprávem ve vězení, soud ho nyní odškodnil