Američan Justin Blauwet našel při práci na stavbě v Iowě zub mamuta. Původně si myslel, že jde o kámen. Vzácný nález poznal díky svému celoživotnímu zájmu o prehistorická zvířata. Informovala o tom americká CNN.
Stavební dělník Justin Blauwet z americké Iowy si připsal vzácný objev. Během práce na stavbě našel něco, co původně považoval za kámen. Ve skutečnosti šlo ale o velkou raritu – zub vyhynulého mamuta. Nález je pravděpodobně starý desítky tisíc let.
Blauwet vzácný nález poznal hlavně díky své dlouholeté zálibě v prehistorických zvířatech. „Jsem takový ‚nerd‘,“ vtipkoval v tiskové zprávě svého zaměstnavatele. O fosilie a dinosaury se zajímají po vzoru otce i jeho dva malí synové.
Senzační objev. Mladíci našli při potápění mamutí kost i zub šavlozubého tygra
Dvojici mladíků z Floridy se podařil nečekaný a vzácný objev. Při potápění narazili na velkou a velmi zachovalou mamutí kost, jejíž stáří se podle předběžných odhadů datuje až do doby ledové. Do toho našli i tesák šavlozubého tygra, informoval web The New York Post.
Pravost nálezu potvrdila i Tiffany Adrainová z paleontologického úložiště Univerzity v Iowě, kterého Blauwetova firma požádala o prozkoumání. Zub měří asi 27 cm a váží 5 kg.
„Mamuti mají opravdu specifické zuby,“ popsal pro CNN Chris Widga, hlavní kurátor na East Tennessee State University. Připomínají podle něj bochník chleba a je tak snadné je identifikovat. Tento konkrétní pravděpodobně patřil asi třicetiletému zvířeti. „Byl to dospělý mamut v nejlepších letech,“ dodal.
Podle Widga jsou v Iowě pro podobné objevy dobré podmínky. Tamní nálezy bývají staré 15 000 až 24 000 let. Ten Blauwetův nyní pravděpodobně skončí v iowském muzeu Sheldon Prairie.
Mamuti podle odborníků vyhynuli asi před 4 000 lety. Nejstarší DNA z mamutího zubu je stará asi milion let.