Americké vojenské námořnictvo uvítalo ve svých řadách první černošskou pilotku proudových letounů, oznámila dnes agentura AP. „Tvoříme historii!“ zdůraznilo americké námořnictvo na Twitteru.
Podporučice Madeline Swegleová dokončila školu pro námořní letce a tento měsíc obdrží zlatá křídla – odznak určený pro důstojníky palubního letectva, uvedlo americké námořnictvo.
BZ to Lt. j.g. Madeline Swegle on completing the Tactical Air (Strike) aviator syllabus. Swegle is the @USNavy’s first known Black female TACAIR pilot and will receive her Wings of Gold later this month. HOOYAH! @FlyNavy @NASKPAO #ForgedByTheSea #CNATRA #CNATRAgrads pic.twitter.com/FKSlURWQhJ
— Chief of Naval Air Training (@CNATRA) July 9, 2020
Swegleová, která před třemi lety vystudovala námořní akademii, byla přidělena k výcvikové letce VT-21, známé jako Redhawks, v Kingsville v Texasu. Letka podle dostupných informací používá cvičné proudové stroje T-45 Goshawk.
Tento milník v historii amerického námořnictva přichází více než 45 let poté, co se Rosemary Marinerová stala v roce 1974 první ženou pilotující proudové letouny, dodala agentura AP.
První žena u Zelených baretů
V pátek oznámili historickou událost také speciální síly americké armády známé jako Zelené barety. Ty do svých řad přijmou první ženu, která nedávno dokončila náročný výcvik a úspěšně prošla výběrovým procesem. Připojí se tak k jednomu z malých týmů, které byly dosud vždy složeny výhradně z mužů. Podle agentury AP byl tento krok vyvrcholením celoroční kampaně, jejímž cílem je zapojit více žen do bojových pozic v první linii.
Zelené barety v akci (ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia.cz
Armáda neuvedla identitu ženy, která byla jednou ze tří, jež procházely výcvikovým programem Zelených baretů na základně Fort Bragg v Severní Karolíně. Kurz úspěšně dokončila ve čtvrtek a získala tak zelenou pokrývku hlavy, podle níž tyto jednotky nesou svoje jméno, společně s dalšími 400 vojáky. Podle nejmenovaných zdrojů z armády je příslušnicí Národní gardy.
Armáda má asi 6700 Zelených baretů, jež obvykle tvoří dvanáctičlenné týmy. Často jsou nasazováni ve zvláštních bojových či protiteroristických operacích a trénují rovněž vojáky jiných zemí. Řada jich například cvičí příslušníky afghánské armády bojující s povstalci z hnutí Tálibán.