Analytik: Schillerová šéfkou ANO? Na voliče má nepochopitelný vliv. Babiš je jako Macron

Je to pro mě nepochopitelné, ale Alena Schillerová má na voliče ANO docela dobrý vliv. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to v souvislosti s hledáním náhrady za šéfa hnutí Andreje Babiše řekl komentátor INFO.cz Martin Schmarcz. Ten také expremiéra srovnával s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Babiš hledá svého nástupce v čele hnutí ANO. Oznámil, že hnutí už do sněmovních voleb v roce 2025 nepovede. „Ptal jsem se členů ANO, jak to bude, ale nedozvěděl jsem se nic. Dozvěděl jsem se ale to, že kandidáti tam určitě jsou. Tvrdí, že nějakou osobnost najdou,“ popsal Schmarcz.

Podle šéfkomentátora Deníku Martina Komárka lidé Babiše „považují za lídra a za toho, kdo dokáže zařídit, že se budou mít lépe“. „Není to jen jeho osobnost, je to i perfektní marketing. Dokáže se prezentovat v televizi, na sociálních sítích i osobních setkáních jako ten, který to dokáže zařídit,“ vysvětlil novinář.

Babiš versus Macron

„Pokud se někdo takový nenajde, taková hnutí většinou končí. Co asi bude s Macronovou Republikou v pohybu, když tam nebude Macron? Ta strana nemá žádný program, ideologii. Začal jako progresivista, končí jako konzervativec. Podobně jako Andrej Babiš převlékl kabáty uprostřed období. Lidé nevolí politiku, ale Macrona. Lidé primárně nevolí politiku, volí Babiše,“ má jasno Schmarcz.

Média favorizují na post šéfa ANO exministryni financí Alenu Schillerovou, bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, ale také moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka. „Jako reálného kandidáta bych bral jenom Iva Vondráka. Je to úspěšný a samostatný člověk, který není vychován Andrejem Babišem, má skvělou dráhu ve svém kraji, jasnou představu, co by s tím hnutím chtěl udělat. Ostatní se mi zdají, že to jsou lidé, kteří jsou ve stínu Andreje Babiše,“ míní Komárek.

„Alena Schillerová, z mého pohledu nepochopitelně, má na voliče docela dobrý vliv. Podle mě bude nakonec rozhodovat to, co řekne Andrej Babiš. Nyní do toho nemusí říct nic, ale pak do toho určitě bude mluvit. Nikdy jsem nezažil, že by do něčeho důležitého nemluvil,“ dodal Schmarcz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle zahraničních zpravodajských agentur dodal, že Čína si zahrává s ohněm. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření na podporu Tchaj-wanu za poslední desetiletí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

09:11

Šéfka Mezinárodního měnového fondu kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

08:56

Zelenskyj: Až 100 Ukrajinců každý den umírá uprostřed války

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Největší žoldák všech dob? Mbappé otočil a pobouřil, zklamaná La Liga chystá stížnosti

V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.