Ztraceni v péči církve: Irští archeologové pátrají po pozůstatcích stovek dětí a kojenců

Desítky let poté, co irské jeptišky pohřbívaly stovky kojenců a starších dětí z bývalého domova pro svobodné matky do neoznačeného hrobu ve městě Tuam, začnou archeologové s vykopávkami. Cílem je shromáždit veškeré lidské ostatky, pokusit se je identifikovat a vrátit je rodinám kvůli důstojnému pohřbu.

V pondělí začaly na pozemku o rozloze zhruba 5 000 metrů čtverečních první práce. Předpokládá se, že na něm řád Milosrdných sester (Bon Secours) mezi lety 1925 až 1961 pohřbil 796 dětí, které zemřely v domově pro matky s dětmi svaté Marie, napsal deník The Guardian.

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutý únos „cigaretového letu“. Tragédie Miss Macao před 77 lety dospěla až k 11. září

Tato akce, která by měla trvat dva roky, představuje novou fázi irského vyrovnávání se s vlastní temnou minulostí. Během ní docházelo ke zneužívání a zanedbávání – především nemanželských dětí –  dětí v církevních a státem řízených institucích.

Téměř 800 mrtvých dětí

V domově svaté Marie v Tuamu, kam byly posílány mladé ženy a dívky, aby tam porodily, byly některé děti pohřbeny v nepoužívané podzemní žumpě. Tyto hrůzné činy zůstaly desítky let bez povšimnutí. Až v roce 2014 irská historička Catherine Corlessová předložila důkazy, že v domově zemřelo 796 dětí — od novorozenců až po devítileté školáky.

Úmrtní listy, které Corlessová shromáždila, uvádějí jako příčiny smrti různá onemocnění, například tuberkulózu, křeče, spalničky nebo černý kašel. Děti však nebyly řádně pohřbeny. Podle výzkumu byla těla s největší pravděpodobností uložena do nepoužívané jímky, kterou už v roce 1975 objevili dva chlapci při sběru jablek. Úřady však tehdy zůstaly nečinné.

V roce 2016 až 2017 na místě probíhaly sondážní vykopávky, které v jímce skutečně odhalily velké množství dětských ostatků.

Výzkum bude trvat ještě roky

Vykopávky by měly skončit do roku 2027, následné práce pak ale zaberou ještě minimálně tři roky. Podle vědců jsou totiž pozůstatky z větší části „promíchané“ a bude proto třeba použít několik metod k jejich opětovnému sestavení a případné identifikaci.

Doposud se přihlásilo asi 80 lidí, kteří poskytli vzorky DNA v naději, že budou nalezena těla jejich příbuzných, uvedlo zpravodajství BBC.

Represivní a misogynní instituce

„Domovů pro matky s dětmi“, které provozovaly jeptišky, bylo v převážně katolické zemi hned několik. Sloužily jako útočiště pro ženy, které otěhotněly mimo manželství a byly vypuzeny svými rodinami. Bezpečný útulek však v domovech nenašly.

Uvnitř domova žily matky a děti od sebe navzájem odděleny. Mnoho matek bylo následně posláno do takzvaných Magdalenských prádelen, chudobinců – moderně řečeno azylových domů – pro „padlé ženy“, kde musely žít a podstoupit nucenou převýchovu neplacenou prací. Jejich děti byly poté buď poskytnuty k adopci, nebo skončily v zařízeních pro osoby se zdravotním postižením, popřípadě v průmyslových školách.

Mnoho dětí se ale z těchto „domovů“ nikdy nedostalo. Odhaduje se, že v těchto institucích, které fungovaly až do roku 1998, zemřelo celkem až 9 000 dětí, uvedlo zpravodajství CNN.

„Těmto dětem byla během jejich života odepřena všechna lidská práva, stejně jako jejich matkám,“ uvedla Anna Corriganová, jejíž dva sourozenci mohou být mezi pohřbenými ve staré tuamské jímce.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Poslední vzdor hrdinů. Parašutisté se nacistům bránili sedm hodin, kulky si nechali i pro sebe

Tagy: