reklama

Bábek: Stále jen testujeme zdravé lidi místo toho, abychom se uměli postarat o nemocné

Šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek se podivuje nad testováním zaměstnanců na přítomnost koronaviru ve firmách. Podle něj se neustále testují zejména jen zdraví lidé, zatímco pokulhává péče o nemocné. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dokládá to na příkladu z konce července, kdy byly ve firmách provedeny desítky tisíc testů, které ale odhalily jen kolem stovky pozitivních osob.

reklama

Podle Bábka je koronavirová situace v Česku „udržitelná“. Připomněl stav ze 30. července, kdy byly provedeny desítky tisíc testů, které ale odhalily jen málo nakažených. „Testovalo se 50 tisíc občanů, 100 až 120 bylo pozitivních, nikoliv nemocných,“ řekl Bábek s tím, že se v Česku „neustále testují zdraví lidé“, přičemž se stát neumí postarat o opravdu nemocné.

Představitel Podnikatelských odborů se rovněž vyslovil proti plošným opatřením. Ve vysílání CNN Prima NEWS za jejich zavádění kritizoval vládu už jen proto, že opatření v nedávných měsících často rušil Nejvyšší správní soud. Stát by se podle něj měl řídit pandemickým zákonem. „Ten vládě neumožňuje přijmout plošná opatření. Ta musíme razantně odmítnout,“ prohlásil Bábek.

Testování však zcela neodmítá. „Česká vláda a její odborníci se musí začít chovat jako odborníci. Pokud zjistí, že je někde ohnisko nákazy, že tam jsou skutečně nemocní, má smysl v té oblasti masivně testovat,“ dodal Bábek s tím, že v takovém případě může jít klidně o obec, okres či třeba kraj, pokud by se v něm nákaza skutečně rapidně šířila.

Budou firmy testovat zaměstnance za své?

Bábek se také jednoznačně staví proti tomu, aby firmy musely platit testování svých zaměstnanců. Podle něj by finance na testy měl poskytnout stát. „Pokud chce stát něco zavést, musí nést náklady,“ řekl šéf Podnikatelských odborů.

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek je přesvědčen, že testy ve firmách nakonec skutečně bude platit stát. „Já věřím, že to vláda zaplatí,“ řekl představitel odborářů ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zároveň ale podotkl, že dokud tak neučiní, měli by testy pro zaměstnance testy zajistit právě jejich zaměstnavatelé. „Věřím že rozum zvítězí. Zvítězí tím, že zaměstnavatelé pochopí, že chtějí vyrábět a mít své zaměstnance zdravé,“ vysvětlil Samek. Podle něj totiž nelze přehlédnout fakt, že zaměstnavatelé mají povinnost minimalizovat riziko nemocí u svých zaměstnanců.

Tagy:
průmysl testování ČMKOS odbory firmy zaměstnanci koronavirus koronavirová opatření Radomil Bábek Podnikatelské odbory zaměstnavatelé Jan Rafaj Vít Samek Michal Peškar

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama