reklama

Bábek: Stále jen testujeme zdravé lidi místo toho, abychom se uměli postarat o nemocné

Šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek se podivuje nad testováním zaměstnanců na přítomnost koronaviru ve firmách. Podle něj se neustále testují zejména jen zdraví lidé, zatímco pokulhává péče o nemocné. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dokládá to na příkladu z konce července, kdy byly ve firmách provedeny desítky tisíc testů, které ale odhalily jen kolem stovky pozitivních osob.

reklama

Podle Bábka je koronavirová situace v Česku „udržitelná“. Připomněl stav ze 30. července, kdy byly provedeny desítky tisíc testů, které ale odhalily jen málo nakažených. „Testovalo se 50 tisíc občanů, 100 až 120 bylo pozitivních, nikoliv nemocných,“ řekl Bábek s tím, že se v Česku „neustále testují zdraví lidé“, přičemž se stát neumí postarat o opravdu nemocné.

Představitel Podnikatelských odborů se rovněž vyslovil proti plošným opatřením. Ve vysílání CNN Prima NEWS za jejich zavádění kritizoval vládu už jen proto, že opatření v nedávných měsících často rušil Nejvyšší správní soud. Stát by se podle něj měl řídit pandemickým zákonem. „Ten vládě neumožňuje přijmout plošná opatření. Ta musíme razantně odmítnout,“ prohlásil Bábek.

Testování však zcela neodmítá. „Česká vláda a její odborníci se musí začít chovat jako odborníci. Pokud zjistí, že je někde ohnisko nákazy, že tam jsou skutečně nemocní, má smysl v té oblasti masivně testovat,“ dodal Bábek s tím, že v takovém případě může jít klidně o obec, okres či třeba kraj, pokud by se v něm nákaza skutečně rapidně šířila.

Budou firmy testovat zaměstnance za své?

Bábek se také jednoznačně staví proti tomu, aby firmy musely platit testování svých zaměstnanců. Podle něj by finance na testy měl poskytnout stát. „Pokud chce stát něco zavést, musí nést náklady,“ řekl šéf Podnikatelských odborů.

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek je přesvědčen, že testy ve firmách nakonec skutečně bude platit stát. „Já věřím, že to vláda zaplatí,“ řekl představitel odborářů ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zároveň ale podotkl, že dokud tak neučiní, měli by testy pro zaměstnance testy zajistit právě jejich zaměstnavatelé. „Věřím že rozum zvítězí. Zvítězí tím, že zaměstnavatelé pochopí, že chtějí vyrábět a mít své zaměstnance zdravé,“ vysvětlil Samek. Podle něj totiž nelze přehlédnout fakt, že zaměstnavatelé mají povinnost minimalizovat riziko nemocí u svých zaměstnanců.

Tagy:
průmysl testování ČMKOS odbory firmy zaměstnanci koronavirus koronavirová opatření Radomil Bábek Podnikatelské odbory zaměstnavatelé Jan Rafaj Vít Samek Michal Peškar

Hlavní zprávy

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40
Finance

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama