Rozhovor s Romanem Prymulou
Možná by se finanční motivace lidí k očkování vyplatila více než dva dny volna, navrhl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj vláda vyzkoušela už jak negativní, tak pozitivní motivaci, a část lidí přesto o vakcínu nestojí. Bude tedy muset zkoušet různé cesty.
„Jako motivace k očkování se používalo leccos. Je jasné, že pro seniory to asi nebudou tenisky nebo něco podobného. Řada zemí přistupuje k tomu, že používá i různé finanční benefity. Možná by se to vyplatilo více než dny volna,“ navrhl v Novém dni Roman Prymula.
Další lockdown ani plošná opatření nehrozí. S covidem se naučíme žít, slibuje Prymula
Další lockdowny ani tvrdá plošná opatření s případnou další vlnou pandemie nehrozí. V pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS to uvedl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se lidé s koronavirem naučí žít.
Narážel na to, že premiér Andrej Babiš (ANO) prosadil dvoudenní volno pro všechny státní zaměstnance za to, že se nechali očkovat. Podobný postup doporučil i všem firmám, krajům a obcím.
Prymula zdůraznil, že Česko už bude zkoušet vše. „Protože i v zemích, kde se očkovalo, ale nebyla až taková promořenost populace, jdou čísla nově nakažených nahoru i v této době. U nás to zatím nepozorujeme. Důvod je, že kromě očkovaných tu i hodně lidí nemoc prodělalo,“ vysvětlil.
Přesvědčit teď lidi k vakcinaci bude složité
Zároveň ale upozornil, že v kategorii 60 plus je stále ještě mnoho lidí, kteří se očkovat nenechali. A v současné době už bude složité tyto lidi k vakcinaci přesvědčit. „Už byla vyčerpána řada možností. Jak negativní, tak pozitivní motivace. Ukazuje se, že je už určité procento osob, které se očkovat nechce,“ podotkl s tím, že měli poměrně velkou škálu příležitostí, jak se očkovat.
„A v tom je ten problém. Protože tito lidé nepochybně ohroženi jsou,“ upozornil. Dodal, že i když podle dat z některých zemí účinnost vakcinace s odstupem od její aplikace klesá, tak to není ve všech zemích stejné. „I v těch, kde je pokles markantní, je stále vidět poměrně vysoká účinnost oproti klinickému onemocnění a úmrtím a hospitalizacím. To znamená, že tato skupina riskuje, protože se nechrání tak, jak by se chránit mohla,“ nelíbí se odborníkovi. Ohroženi jsou podle něj především lidé nad 50 let.
Placení testů od září? Posuňme to
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce ale lidi od září k očkování motivovat například tím, že neočkovaní si budou muset platit sami testy, které jsou potřeba pro vstup do restaurací či za kulturou nebo pro cestování.
Firmy chtějí nařídit zaměstnancům testy či očkování. Ne vždy ale mohou, říká právník
Některé firmy zápasí s tím, že se jejich zaměstnanci nechtějí nechat očkovat, což jim může působit nemalé problémy. Přestože povinné prokazování bezinfekčnosti skončilo s prvním dnem letošních prázdnin, firmy ho mohou nadále požadovat. Ať už formou očkování, potvrzení o prodělání nemoci či testu. Podle právníka to možné je, ale ne ve všech případech. Zaměstnavatel pro to totiž musí mít dobrý důvod.
Podle Prymuly je tento plán špatně načasován. „Je to jedna z motivací, byť negativní. A s těmi negativními motivacemi je vždy trochu problém. A to proto, že to přichází v době, kdy budeme potřebovat otestovat jedince, kteří se po prázdninách vrátí jak do procesu pracovního, tak i do škol,“ vysvětlil s tím, že doufá, že plán bude přehodnocen z hlediska načasování.
Negativní motivace podle epidemiologa ale může fungovat. „Například ta před dovolenými fungovala určitě. Že lidé, kteří cestovali, potom nemuseli absolvovat různé procedury s testy, což bylo jistě velkou výhodou. Protože to je organizačně složité a stěžuje to proces dovolených,“ uvedl.
Očkování je dobrovolná volba
Proti tomu, že si neočkovaní budou muset sami hradit od září lékařsky nedůležité testy, se bouří část politiků i veřejnosti. Nelíbí se jim, že jsou lidé k vakcinaci „nuceni“. Někteří také upozorňují, že lidé se přestanou testovat nebo tento systém budou různými způsoby obcházet.
Zároveň zdůraznil, že očkovat se může nechat každý. „Nevím, proč by se tedy z veřejného zdravotního pojištění měly hradit vstupenky do hospody, na koncert nebo ke kadeřnici,“ upozornil s tím, že se každý může svobodně rozhodnout. „Musí ale počítat s tím, že důsledky svého rozhodnutí ponese on sám,“ podotkl Kubek.
Peníze k očkování motivují víc než dny volna, myslí si epidemiolog Roman Prymula. Zdroj: Getty Images
Peníze k očkování motivují víc než dny volna, myslí si epidemiolog Roman Prymula. Zdroj: Getty Images