Klvaňa: Tým poradců? Pavel jedná s každým pod sluncem. Nemá ale dublovat vládu
firmy
Výpis příspěvků ke štítku „firmy“
Jurečka: Armagedon se nekoná, firmy budou nabírat. Jen za cenu inflace a dluhů, míní Šmarda
Dostává se Česká republika postupně z ekonomické krize? A v jaké kondici je v současnosti trh práce? I o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS diskutovali ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. Zatímco šéf lidovců začíná být mírným optimistou, Šmarda během vysílání varoval před vysokou inflací či velkými schodky státního rozpočtu.
Obavy z nedostatku plynu vedou firmy k nezávislosti. Investují do privátních LNG terminálů
Ceny plynu klesají. Ovšem některé firmy už nyní mají strach, že ho v příštím roce bude málo a že vláda začne omezovat dodávky energeticky náročným podnikům. Neváhají proto utrácet desítky i stovky milionů korun za vybudování privátních LNG stanic. Navíc jsou připraveny si zkapalněný plyn samy do České republiky dovážet.
Euro či dolar. Zájem Čechů o zahraniční měny roste, politice silné koruny příliš nevěří
Češi čím dál více věří cizím měnám. Zájem o účty v eurech či dolarech roste, otevírají si je nejen firmy, ale i domácnosti. Největší banka v zemi hlásí meziroční růsty kont v cizí měně o desítky procent. Růst potvrzují také data České národní banky (ČNB). A co na tento trend říkají experti? Podle nich jde bezpochyby o diverzifikaci možného rizika.
Expert: Vláda chtěla problém s energiemi vysedět. Na zastropování cen nebudou peníze
Zastropování cen energií mohou očekávat už i velké české firmy. O podobě návrhu a konkrétní pomoci by mělo být jasno do konce roku. Větší podniky i experti rozhodnutí kabinetu vítají. Přesto někteří z nich vládu kritizují. K takovému kroku mělo dojít už dávno, míní například šéf Ocelářské unie Daniel Urban. Zatím navíc není jasné, jak chce vláda stropování cen financovat, varoval v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS někdejší šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček.
Kovanda: Na inflační krizi nejvíc vydělali důchodci, pracující prohráli. Hrozí propouštění
Čechy nadále trápí vysoká inflace. Podle ekonoma Lukáše Kovandy k tomuto problému příští rok přibyde i propouštění, na něž Češi nejsou z uplynulé řady let zvyklí, a míra nezaměstnanosti vystoupá až na pět procent. Za vítěze inflační krize Kovanda označil důchodce. Podle dat, z nichž ekonom vychází, totiž vývoj životní úrovně důchodců letos překonává vývoj životní úrovně pracujících, kteří je platí.
Propouštění ve firmách pomůže změnit ekonomiku, tvrdí expert. Kde se o místo bát nemusíte?
Podle ankety Hospodářské komory se až 42 % firem obává, že po novém roce bude muset některé své zaměstnance propustit. Ekonom Pavel Peterka ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že pesimističtější nálada plyne zejména z konce fixací cen energií. Propouštění ale prý pomůže českou ekonomiku transformovat. Peterka společně s manažerem náboru a marketingu Jiřím Halbrštátem přiblížil, kteří pracovníci se o svá místa bát nemusí.
Vláda může dát firmám zasaženým růstem cen energií až 30 miliard, schválila Evropská komise
Evropská komise (EK) v úterý schválila pomoc české vlády pro velké firmy zasažené růstem cen energií v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Za období od letošního února do konce roku jim bude stát moci poskytnout dotace v celkovém objemu 1,23 miliardy eur (30 miliard korun). Komise to oznámila v tiskové zprávě.
Kyjev zveřejnil „seznam hanby“. Které západní firmy i nadále působí v Rusku?
Platíte daně v Rusku? Způsobujete umírání lidí na Ukrajině, vzkazuje ukrajinské ministerstvo zahraničí západním společnostem, které se rozhodly i nadále podnikat v zemi Vladimira Putina. Svůj postoj tyto firmy nezměnily ani po skoro devíti měsících, co ruská armáda ničí ukrajinská města a vraždí civilisty. Kdo do takzvaného „seznamu hanby“ patří? V Rusku stále setrvává mimo jiné švýcarský gigant Nestlé, rakouský palivový koncern OMV či farmaceutické firmy AstraZeneca, Pfizer i Johnson & Johnson.
Sledujte Hlavní zprávy: Co znamená schválení windfall tax? Vysvětlí ekonom
Návrh na daň z neočekávaných zisků prošel Sněmovnou. Kolik peněz daň přinese státnímu rozpočtu? A budou se jí chtít firmy vyhnout? Nejen o tom budou Hlavní zprávy, které na CNN Prima NEWS a Primě začínají v 18:55.
Jeden výrok politiků a česká společnost přišla o 30 miliard, opřel se do vlády Kovanda
Zmatky kolem daně z mimořádného zisku, které se také přezdívá windfall tax či válečná daň, pokračují. Vyjádření členů vlády ve vysílání CNN Prima NEWS kritizoval ekonom Lukáš Kovanda. Zdůraznil, že tweety poslankyně Olgy Richterové (Piráti) a vystoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) stály českou společnost 30 miliard korun.
Když třetina firem zkrachuje, státní kasa bude ještě prázdnější. Špicar burcuje vládu
Vláda od 1. listopadu vyčlenila na pomoc velkým firmám v souvislosti s energetickou krizí 30 miliard. Podle Radka Špicara ze Svazu průmyslu a dopravy je ale částka příliš nízká. Častý argument, že na další pomoc jednoduše nejsou prostředky, místopředseda Svazu průmyslu a dopravy neuznává. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS prohlásil, že pokud stát nechá velké hráče padnout, bude státní kasa chudší ještě víc.
Špicar: Bomba tiká, až vybouchne, přijde kolaps firem a krize, jakou jsme nezažili
Ceny energií stále neklesají a nervozita stoupá. O to více mezi firmami, které jsou na nízkých vstupech existenčně závislé. Podle Radka Špicara je situace velkých českých firem doslova kritická. „Bomba tiká, a pokud se ji nepodaří zajistit, tak na konci roku vybuchne,“ vysvětluje nutnost rychlé a správné pomoci místopředseda Svazu průmyslu a dopravy.