Premiér Andrej Babiš (ANO) bude ve středu večer jednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) o aktuálním vývoji kolem epidemie koronaviru. Řekl to při předávání Cen Bezpečnostní rady státu. Předseda vlády kritizuje pomalé budování vlastní sítě laboratoří pod kontrolou státu, ty soukromé podle něj fungují příliš pomalu. Babiš řekl, že se mu vývoj kolem COVID-19 nelíbí a stát asi bude muset konat rychle.
Babiš ve svém proslovu při předávání cen řekl, že Česko zvládlo první kolo boje s koronavirem. „Ale dnes o tom budu s ministrem mluvit, protože se mi nelíbí, jak se to teď vyvíjí. Budeme muset asi konat rychle,“ řekl. Na dotaz ČTK později dodal, že Česko očekávalo po rozvolnění opatření nárůst potvrzených případů nákazy. „Ale nesmíme se dostat do situace, jak to skončilo v Izraeli, kde mají 2 000 nakažených denně, musíme rychle konat,“ dodal.
Laboratoře jsou podle Babiše pomalé
Vývoj v Moravskoslezském kraji podle Babiše ukázal na problémy v kompetencích i v oblasti testování. „Irituje mě, že pomalu budujeme vlastní síť laboratoří. Nechápu, proč ji v Moravskoslezském kraji nemá Fakultní nemocnice v Ostravě, proč jsme tam nevybudovali kapacitu? Proč Státní zdravotní ústav v Ostravě nemá dostatečnou kapacitu?“ ptal se.
Komunikujte lépe. Vojtěch, Svrčinová a Vondrák dostali od starosty nové telefony
Hodně svérázně se rozhodl vyřešit komunikační šum mezi státními institucemi, který nastal během zavádění protikoronavirových opatření v Moravskoslezském kraji, starosta Mariánských Hor a Hulvák Patrik Hujdus (Nez.). Adamu Vojtěchovi (za ANO), Pavle Svrčinové a Ivu Vondrákovi (ANO) poslal mobilní telefony, aby prý lépe komunikovali.
Za nepřijatelné považuje, aby si na testování dělaly „kšefty“ soukromé laboratoře. „A dělaly to pomalu jen proto, aby to nepředaly dalším laboratořím. Například z Olomouce jim nabízeli kapacitu, ale oni to odmítli. Potom jsou občané oprávněně naštvaní, že dostávají zprávy (o výsledku testů) pozdě,“ dodal. Preferuje, aby co největší podíl testů měly na starost státní laboratoře.
„Vybudování plnohodnotného laboratorního komplementu je jeden z úkolů naší rozvojové strategie, na kterém pracujeme,“ sdělila ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.
„V současné době se vzorky odebrané pacientům na našich dvou odběrových místech zpracovávají ve zdejším Zdravotním ústavu, což je příspěvková organizace spadající pod stejného zřizovatele jako my, tedy pod ministerstvo zdravotnictví,“ uvedla dále Petlachová. Spolupráce je podle ní výborná. „Kapacity máme pokryté. Výsledky testů bývají obvykle k dispozici nejpozději do druhého dne,“ uvedla Petlachová.
Podle Babiše by se měla zlepšit komunikace krajských stanic
Ministři nesou politickou odpovědnost, přitom krajské hygienické stanice rozhodují v podstatě nezávisle, kritizuje také Babiš. „Takže to řídí krajské hygieny, kde je každý ředitel jiný. Některý to zvládá, některý má problémy. Je třeba je ocenit, ale je potřeba jim i pomoci,“ řekl Babiš.
Zlepšit by se podle něj měla i komunikace krajských stanic. Dokončit by se měla také mobilní aplikace eRouška, která po instalaci a souhlasu uživatele zaznamenává další zařízení v blízkosti, aby usnadnila trasování případů nákazy. Kabinet podle Babiše musí jednat rychle. „Budu trvat na tom, aby tyto věci byly urychleně řešeny, budu se angažovat jako v minulosti. Je tam plno věcí, které se dají vylepšit, o tom s ním (Vojtěchem) chci mluvit,“ dodal.