Bartoš k opozici: Vykládáte, že zmrzneme. To je jako během covidu říkat, že všichni umřeme

Ivan Bartoš

Předvolební superdebata (918)

Vykládáte, že v zimě všichni zmrzneme, vyčetl opozici v nedělní superdebatě televize CNN Prima NEWS ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj je to stejné, jako kdyby během pandemie koronaviru politici strašili, že všichni lidé umřou. Podle místopředsedy ANO i Sněmovny Karla Havlíčka ale jeho hnutí dělá opoziční práci dobře.

„Bohužel vidím od řady opozičních politiků, že vykládají, že nás zima zničí. Neustále vystupují, že všichni zmrzneme. To je, jako kdybychom my během covidu říkali, že všichni umřeme,“ kroutil v debatě hlavou Ivan Bartoš. Připomněl, že během pandemie seděly současné vládní strany v opozičních lavicích. V Česku vládlo hnutí ANO s ČSSD.

Podle Bartoše jsou slova opozičních politiků nezodpovědná. „Energetickou krizi řeší celá Evropa. Česká republika má ten polštář mnohem lepší, než je v jiných zemích,“ upozornil. „Nebudu se vracet k tomu, že k energetické suverenitě neudělalo hnutí ANO nic,“ dodal.

Podle Karla Havlíčka ale hnutí ANO dělá opoziční práci dobře. „Jsme pokorní, bereme to s nadhledem. Ukazujeme řešení i varianty, kde na to vzít. Nepoukazujeme jen na to, co vláda dělá blbě, i když blbě dělá skoro všechno,“ nenechal si líbit Bartošova slova.

Zároveň se do vládní pětikoalice (ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti) pustil. „Je to slepenec, jejich program je pouze nenávist proti nám. S tím se dlouhodobě pracovat nedá. Vláda skončí na tom, že se těch pět stran nedohodne,“ zdůraznil Havlíček.

S jeho slovy v superdebatě ale nesouhlasil ani ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka. „17 minut tady nikdo nenastoloval takovou konfrontační rétoriku jako vy. My jsme férově argumentovali, předkládali fakta, ale vy jste zaútočil jako první. Máte pocit, že tohle lidem pomůže?“ vyčetl Havlíčkovi.

„Pane ministře, vy se bojíte konfrontace. Bojíte se vašeho stínu. Jen říkáme, co děláte blbě, a vy se toho bojíte,“ bránil se ale zástupce ANO. Kupka dodal, že se vlastního stínu kabinet nebojí.

Vláda minulý týden představila řešení energetické krize. Chce omezit cenu elektřiny na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele. Návrh zákona v pátek prošel Poslaneckou sněmovnou.

Tagy:
Evropa politika ODS Karel Havlíček CNN Prima NEWS Ivan Bartoš Česká pirátská strana Martin Kupka ANO 2011 Poslanecká sněmovna ČR pandemie covidu-19