Bělorusko je v nejvyšším stupni bojové pohotovosti. Zapojí se Lukašenko do války?

Ukrajinské ozbrojené síly přišly s tvrzením, že sousední Bělorusko, které je jedním z mála spojenců Ruska, uvedlo své jednotky do nejvyšší bojové pohotovosti. O zapojení vojska diktátora Alexandra Lukašenka do války se spekuluje už dlouhé týdny. Vojenští analytici však upozorňují, že Bělorusům se přímá účast v konfliktu příliš nehodí, mimo jiné i z důvodu žalostného stavu jejich armády.

Bělorusko uvedlo své vojáky do nejvyššího stupně bojové pohotovosti. Uvádí se to v prohlášení generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil. Západ se tak znovu obává, zda nejde o počátek přímého zapojení Běloruska do války.

Země je od začátku ruské invaze tichým spojencem Kremlu, jemuž umožňuje mimo jiné přesouvat techniku přes své území. Aktuálně má být v Bělorusku až 1000 ruských vojáků, kteří zde mají obsluhovat zejména raketové systémy Iskander.

Bělorusko rovněž podporuje Rusy diplomaticky. Na začátku května také podniklo rozsáhlé vojenské cvičení, které mělo prověřit bojovou připravenost, uvedl Minsk. Podle vojenských expertů jde ale spíš o politickou hru než o reálnou hrozbu že se Bělorusko do války zapojí.

„Nemyslím, že by Lukašenko běloruské vojáky poslal do bojů na Ukrajině, i když tím nenápadně hrozí. Je to takový starý politický lišák. Jde mu primárně o vlastní přežití. Potřebuje mít dobré vztahy s Moskvou. Snaží se ale vyhnout tomu, co po něm Rusové chtějí, tedy aby přímo nasadil svou armádu,“ konstatoval vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.

Připomněl tak ekonomickou i politickou závislost Běloruska na Rusku. Moskva například Lukašenkovi mezi roky 2020 až 2021 výrazně pomáhala potlačit masivní protesty v zemi, které usilovaly o jeho rezignaci.

„Lukašenko dělá různé manévry. Na druhou stranu si uvědomuje, že ta válka není v Bělorusku vůbec populární. Rovněž ví, že běloruská armáda je jednou z nejslabších v Evropě. Byla by snadnou obětí pro zkušené ukrajinské síly. Zinkové rakve, které by se vracely do Běloruska, by mohly uspíšit Lukašenkův politický konec,“ dodal Zrno.

Tagy:
válka armáda Ukrajina Bělorusko Alexandr Lukašenko vojsko Rusko Matyáš Zrno