reklama

Běloši, vzdejte se svých domovů, volali demonstranti v Seattlu

Skupina protestujících z Black Lives Matter pochodovala tento týden obytnou čtvrtí Seattlu a požadovala po bělošských obyvatelích, aby se vzdali svých příbytků. Podle demonstrantů městská část dříve patřila Afroameričanům a bělošští obyvatelé ji koupili od černochů „pod cenou“. Ostatní přihlížející pak bělochy vyzvali k opuštění domů a „otevření svých peněženek“.

reklama

„Vraťte černým obyvatelům jejich domovy,“ naléhala na bělošské obyvatele rezidenční čtvrti v Seattlu neznámá žena. „Sedíte si tam v pohodlí... Já jsem v této čtvrti žila a moje rodina z ní byla vystrnaděna pryč. Vy si tam sedíte a dobře se bavíte se svými dalšími bílými přáteli!“ pokračovala ve výkřicích do megafonu mladá Afroameričanka.

S obyvateli čtvrti si nebral servítky ani další z afroamerických mladíků. „Víte, že předtím, než jsem přišel váš bílý zadek, tak tady byli všude černoši?“ tázal se místních obyvatel. „Lidi jako vy sem přišli a odkoupili celou zemi od černých obyvatel za méně, než jakou měla hodnotu, vykopli je z domů, aby vy jste tu mohli žít. Víte to?“ pokračoval. „Protože pokud ne, tak teď to sakra víte – a udělejte s tím něco,“ vyzval emotivně obyvatele.

V dalším z videí zveřejněných na Twitteru se členové Black Lives Matter dožadovali také reparací ze strany bílých obyvatel. „Vraťte nám to, do haj*lu, zpátky,“ křičel směrem k obyvatelům muž. „Vypadněte, sakra,“ křičeli další protestující z davu. Po výměně názorů se dal dav demonstrantů opět do pohybu a pokračoval v pochodu obytnou čtvrtí.

Multikulturní Seattle patřil během protestů spojených se smrtí Georga Floyda k nejvíce zasaženým městům. Část města Capitol Hill byla demonstrujícími od 8. června postupně obsazována a prohlášena za autonomní zónu. K nastolení pořádku v této zóně došlo až po více než měsíci.

Během této doby čelili majitelé obchodů tlaku a šikaně ze strany aktivistů. Mnozí z nich navíc hlídkovali v zóně s útočnými puškami. Po zastřelení šestnáctiletého chlapce a dalších zraněných lidech vydala starostka Jenny Durkan příkaz k vysídlení místa a obnovení pořádku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama