Dětem po letošních přijímačkách na střední největší stres odpadá, tvrdí náměstkyně ministra

Náměstkyně ministra školství Martina Běťáková

360° (53)

Od minulého roku se počty míst na středních školách, gymnáziích a lyceích zvýšily o několik tisíc, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS náměstkyně ministra školství Martina Běťáková. Zároveň od loňska již součástí procesu nejsou zápisové lístky, což podle ní pro studenty představovalo největší stres. Žáky místo nich nově rozřadí algoritmus.

„Zejména kraje navýšily kapacity na středních školách tak, aby se po loňském roce připravily na to, aby již v prvním kole byly schopné nabídnout dostatek míst na oborech, které jsou dětmi žádané,“ popsala Běťáková. Podle ní rostly počty míst na středních školách, gymnáziích a lyceích hned v několika regionech.

ČTĚTE TAKÉ: Stát chce brát z cizí kapsy, stěžují si samosprávy. Odmítají platit nepedagogické pozice

Letos bude podle náměstkyně přijímací proces provázet méně stresu než v minulém roce, a to tím, že odpadly zápisové lístky. Ty podle Běťákové studenty a rodiče stresovaly nejvíce.

„V první fázi totiž byly přijaty děti s nejlepšími výsledky na obě školy, na které se hlásily. Tím blokovaly místa pro ostatní a ti, kteří se nedostali, tak čekali na odvolání,“ vysvětlila náměstkyně.

Letos ale rozdělení žáků na jednotlivé školy provede algoritmus. „Děti na svých přihláškách specifikují své priority a školy, kam by nejraději chodily. Na základě jejich výsledků a priorit je systém automaticky rozřadí na tu nejlepší možnou školu,“ dodala Běťáková. Letos tedy podle ní již nehrozí, že by děti přijaté na více škol blokovaly místo jiným žákům.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Známkám na vysvědčení zvoní hrana, mohla by je nahradit slova. Učitelé to hodnotí všelijak

Tagy: