reklama

Bez dobrovolníků to nezvládneme. Domovy pro seniory jsou na hraně možností

Domovy pro seniory v Libereckém kraji shánějí dobrovolníky. Některá zařízení jsou už na hraně možností, počet zaměstnanců, kteří jsou v izolaci nebo v karanténě kvůli COVID-19, neustále stoupá. Dobrovolníky začal shánět i Český červený kříž.

reklama

Nejhorší situace je v kraji aktuálně v Rokytnici nad Jizerou. V tamním domově důchodců chybí téměř polovina pečovatelek a pečovatelů. „Je to opravdu náročné pro všechny, kteří ještě pracovat mohou. Všichni mají doma rodiny, děti, často i seniory, takže se obávají, aby někoho ze svých blízkých nenakazili,“ popisuje ředitelka domova Helena Housová.

V Rokytnici je aktuálně dvanáct pozitivních klientů, podle ředitelky se ale tohle číslo zřejmě ještě navýší. „Hygieně zbývá otestovat ještě 60 klientů a u některých už se objevily příznaky. Předpokládám, že to bude mít dopad i na zaměstnance, že nám vypadnou z péče další lidé,“ říká Housová.

Nastoupit může téměř každý

Dobrovolníky pro domovy, jako je ten v Rokytnici, začal shánět Český červený kříž. „Zatím je ten zájem výrazně nižší než na jaře, ale přesto jsme byli v řádu dnů od zveřejnění první výzvy schopni vyslat do jednoho z domovů pět pomocníků,“ tvrdí Kateřina Havlová, ředitelka jablonecké pobočky ČČK. Každý dobrovolník projde rychlokurzem, kde ho pracovníci Červeného kříže proškolí v základních dovednostech, jak pečovat zejména o nepohyblivé seniory.

Podle Kateřiny Havlové může jako dobrovolník nastoupit každý, kdo má čistý trestní rejstřík. „Pak už je potřeba jen dostatečná dávka empatie a ochota pomáhat,“ vysvětluje. Kdo by se přesto necítil přímo na pomoc při péči o seniory, najde také uplatnění. „Chybějí nám lidé i na úklid, do kuchyně nebo do prádelny,“ říká ředitelka rokytnického domova Helena Housová.

Liberecký kraj, který je zřizovatelem většiny domovů pro seniory, už kvůli vysokému výpadku zaměstnanců požádal o pomoc armádu. „Zítra by mělo šest vojáků nastoupit v Rokytnici a dalších šest v Jablonci nad Nisou,“ vypočítává Pavel Svoboda, radní Libereckého kraje pro oblast sociálních věcí.

Tagy:

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama