reklama

Bez dobrovolníků to nezvládneme. Domovy pro seniory jsou na hraně možností

Domovy pro seniory v Libereckém kraji shánějí dobrovolníky. Některá zařízení jsou už na hraně možností, počet zaměstnanců, kteří jsou v izolaci nebo v karanténě kvůli COVID-19, neustále stoupá. Dobrovolníky začal shánět i Český červený kříž.

reklama

Nejhorší situace je v kraji aktuálně v Rokytnici nad Jizerou. V tamním domově důchodců chybí téměř polovina pečovatelek a pečovatelů. „Je to opravdu náročné pro všechny, kteří ještě pracovat mohou. Všichni mají doma rodiny, děti, často i seniory, takže se obávají, aby někoho ze svých blízkých nenakazili,“ popisuje ředitelka domova Helena Housová.

V Rokytnici je aktuálně dvanáct pozitivních klientů, podle ředitelky se ale tohle číslo zřejmě ještě navýší. „Hygieně zbývá otestovat ještě 60 klientů a u některých už se objevily příznaky. Předpokládám, že to bude mít dopad i na zaměstnance, že nám vypadnou z péče další lidé,“ říká Housová.

K tématu

Nastoupit může téměř každý

Dobrovolníky pro domovy, jako je ten v Rokytnici, začal shánět Český červený kříž. „Zatím je ten zájem výrazně nižší než na jaře, ale přesto jsme byli v řádu dnů od zveřejnění první výzvy schopni vyslat do jednoho z domovů pět pomocníků,“ tvrdí Kateřina Havlová, ředitelka jablonecké pobočky ČČK. Každý dobrovolník projde rychlokurzem, kde ho pracovníci Červeného kříže proškolí v základních dovednostech, jak pečovat zejména o nepohyblivé seniory.

Podle Kateřiny Havlové může jako dobrovolník nastoupit každý, kdo má čistý trestní rejstřík. „Pak už je potřeba jen dostatečná dávka empatie a ochota pomáhat,“ vysvětluje. Kdo by se přesto necítil přímo na pomoc při péči o seniory, najde také uplatnění. „Chybějí nám lidé i na úklid, do kuchyně nebo do prádelny,“ říká ředitelka rokytnického domova Helena Housová.

Liberecký kraj, který je zřizovatelem většiny domovů pro seniory, už kvůli vysokému výpadku zaměstnanců požádal o pomoc armádu. „Zítra by mělo šest vojáků nastoupit v Rokytnici a dalších šest v Jablonci nad Nisou,“ vypočítává Pavel Svoboda, radní Libereckého kraje pro oblast sociálních věcí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Praha

Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta

Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta

Ačkoliv vedení Prahy za dva a půl roku na radnici výrazně nepokročilo ve stavbě pražských okruhů či linky metra D, schválilo si vizi na zavedení mýtného za vjezd do centra. A to už od roku 2025. Podle současného náměstka pro životní prostředí Petra Hlubučka (STAN) je zpoplatnění nevyhnutelné a je třeba ho vnímat jako součást balíku opatření, který má v důsledku vést ke zlepšení klimatu v hlavním městě.

Fotka kosí rodinky zvítězila v Czech Nature Photo. Vznikla na toaletě, říká autor
Ambice Entropiqu prudce rostou. Esport tým angažoval Rusy, chce se rvát o 40 milionů
Mohli přežít? Obyvatele Pompejí od záchrany dělily jen minuty, ukazují nové nálezy
Chronický únavový syndrom vzal Šimonovi veškerou energii. Léčba neexistuje
Mezi Izraelem a Pásmem Gazy pokračuje ostřelování. Zemřelo už nejméně 40 lidí
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Zahrádky bez wifi zůstanou. Zabrání to šíření viru, vzkazuje ministerstvo
Hřib o změně stavebního zákona: Vláda vymýšlí experiment, který nemá obdoby
Další články
reklama
reklama