reklama

Bez dobrovolníků to nezvládneme. Domovy pro seniory jsou na hraně možností

Domovy pro seniory v Libereckém kraji shánějí dobrovolníky. Některá zařízení jsou už na hraně možností, počet zaměstnanců, kteří jsou v izolaci nebo v karanténě kvůli COVID-19, neustále stoupá. Dobrovolníky začal shánět i Český červený kříž.

reklama

Nejhorší situace je v kraji aktuálně v Rokytnici nad Jizerou. V tamním domově důchodců chybí téměř polovina pečovatelek a pečovatelů. „Je to opravdu náročné pro všechny, kteří ještě pracovat mohou. Všichni mají doma rodiny, děti, často i seniory, takže se obávají, aby někoho ze svých blízkých nenakazili,“ popisuje ředitelka domova Helena Housová.

V Rokytnici je aktuálně dvanáct pozitivních klientů, podle ředitelky se ale tohle číslo zřejmě ještě navýší. „Hygieně zbývá otestovat ještě 60 klientů a u některých už se objevily příznaky. Předpokládám, že to bude mít dopad i na zaměstnance, že nám vypadnou z péče další lidé,“ říká Housová.

Nastoupit může téměř každý

Dobrovolníky pro domovy, jako je ten v Rokytnici, začal shánět Český červený kříž. „Zatím je ten zájem výrazně nižší než na jaře, ale přesto jsme byli v řádu dnů od zveřejnění první výzvy schopni vyslat do jednoho z domovů pět pomocníků,“ tvrdí Kateřina Havlová, ředitelka jablonecké pobočky ČČK. Každý dobrovolník projde rychlokurzem, kde ho pracovníci Červeného kříže proškolí v základních dovednostech, jak pečovat zejména o nepohyblivé seniory.

Podle Kateřiny Havlové může jako dobrovolník nastoupit každý, kdo má čistý trestní rejstřík. „Pak už je potřeba jen dostatečná dávka empatie a ochota pomáhat,“ vysvětluje. Kdo by se přesto necítil přímo na pomoc při péči o seniory, najde také uplatnění. „Chybějí nám lidé i na úklid, do kuchyně nebo do prádelny,“ říká ředitelka rokytnického domova Helena Housová.

Liberecký kraj, který je zřizovatelem většiny domovů pro seniory, už kvůli vysokému výpadku zaměstnanců požádal o pomoc armádu. „Zítra by mělo šest vojáků nastoupit v Rokytnici a dalších šest v Jablonci nad Nisou,“ vypočítává Pavel Svoboda, radní Libereckého kraje pro oblast sociálních věcí.

Tagy:
Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?
Koronavirus

Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?

O potřebě podání třetí dávky vakcíny se v posledních dnech hovoří stále častěji. Důvodem jsou především nejrůznější mutace nemoci COVID-19, které v řadě případů dokáží imunitu vytvořenou dvěma vpichy očkovací látky překonat. V Německu již diskuse přetavili v praxi a třetí dávku aplikují. Jakou strategii zvolí Česko? Rozhodnutí by mělo padnout do začátku školního roku. Ovlivnit by ho však mohlo středeční doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta žádá, aby třetí dávka byla odložena v prospěch chudších zemí.

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny
Roman Prymula

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Manželé mířili na dav demonstrantů zbraněmi. Dostali milost a teď chtějí do politiky

Republikánský guvernér amerického státu Missouri Mike Parson omilostnil manželský pár ze St. Louis, který minulý rok mířil střelnými zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter (BLM) procházející kolem jejich domu. Informoval o tom server listu The New York Times. Šlo o demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě, a to v souvislosti s úmrtím George Floyda.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

reklama