Čeští lékaři ze zahraničí místo návratu poslali jasný vzkaz. I když je prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek vyzval, aby se vrátili do své vlasti, většina z nich se k tomu nechystá. Na jaře jsme svoje služby nabízeli a nedostalo se nám ani slušné odpovědi, vzkazují doktoři. Do ČR se nevrátí například kvůli penězům, ale i morálce – s koronavirem bojují ve své nové domovině.
„Během první vlny na jaře jsem se na několika pracovištích nabídla a zájem nebyl, většinou ani slušné odpovědi jsem se nedočkala. Vrátila jsem se tedy do Anglie. Teď přijet nemohu a pochybuju, že najdete mnoho takových, kteří by mohli,“ reaguje na výzvu prezidenta České lékařské komory na Facebooku Linda.
Lékařka dodává, že Česko se řítí do velkého problému. „Kolegům přeji hlavně, ať to ve zdraví ustojí, jaro nás stálo spoustu sil, mnozí se z toho stále ještě vzpamatováváme, zatímco noví pacienti opět přicházejí,“ píše dál.
Milan Kubek přitom v dopise na zdravotníky naléhá, aby se vrátili domů a pomáhali v tuzemsku. „Vraťte se prosím na čas domů pomoci našemu zdravotnictví,“ stojí v popisku na Facebooku.
„Situace je opravdu vážná, a proto se jako prezident České lékařské komory (ČLK) tímto obracím na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se, pokud to jejich pracovní a rodinná situace dovolí, alespoň na čas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v našich nemocnicích,“ píše v dopise prezident ČLK.
Za práci nulové uznání
Většina z nich se ale podle komentářů na sociálních sítích vrátit nehodlá. „Na jaře na nás všechny, kteří pracujeme v Německu nebo jinde, házeli špínu, byli jsme pendlery, kteří jen do Česka tahají tu zlou infekci. Museli jsme čelit někdy až hysterickým reakcím na sociálních sítích a v médiích,“ popisuje Ivan.
Ten se prý za 15 let práce ze strany českého zdravotnictví nikdy nedočkal poděkování, spíše naopak. „Teď bych se po tom všem měl obrátit k mé nemocnici zády? K mým kolegům? K našim pacientům? Soudný člověk musí pochopit, že by toto udělal jen člověk bez páteře,“ prohlašuje.
Pro zdravotníky je navíc ze zaměstnání riskantní odejít, zároveň by příchod do Čech představoval obrovské riziko a také papírování. „Jsem tedy ‚jen sestra‘ pracující v resuscitační péči v zahraničí, ale neumím si představit, jak bych to vysvětlila svému zaměstnavateli, když je koronavirus všude,“ píše Hana.
V zahraničí prý pracuje, aby si vydělala na bydlení a zároveň si nemusela brát několikamilionové půjčky. „Sice se nám (zdravotním sestrám) něco přidalo, ale než se tak stalo, byty jsou zase dva až třikrát dražší. Proto zdravotníci odcházejí. Nemyslete si, že je nám situace doma jedno. Není,“ dodává.
I v Česku pracují tisíce lékařů ze zahraničí
„Vážené kolegyně a kolegové ze zahraničí, jelikož pracuji v České republice, chci Vás poprosit, nevracejte se,“ reaguje na komentáře uživatel Jan Mareš. České zdravotnictví podle něj potřebuje reformu už velmi dlouhou dobu a nikdo s tím nic nedělá ani přesto, že se na to stále upozorňuje. „Pokud se vrátíte, sice teď možná ulevíte systému, ale nic se zase nevyřeší,“ dodává.
Mnoho komentujících pak upozorňuje na to, že i v Česku pracují tisíce lékařů a dalších zdravotníků z ciziny. „Dost by mne zajímalo, co by pan Kubek řekl na to, kdyby všichni lékaři a lékařky původem mimo ČR odešli pomáhat do své země, tj. 3 200 lékařů převážně ze Slovenska a Ukrajiny,“ píše Jakub.
Správce facebookové stránky Česká lékařská komora pak na dotaz, zda Kubek věří, že taková výzva pomůže, pouze odpověděl: „Za pokus to stojí!“ Na kritiku výše lékařských platů ani slova o tom, že si doktorů v Česku neváží, ale ČLK nereagovala.