Změní pandemie domovy seniorů? Volný režim návštěv zřejmě skončí, míní odbornice

Otevření domovů seniorů v ČR

INTERVIEW 25.5.2020

„Stále apeluji na vládu, aby se zabývala dostatkem ochranných pomůcek,“ uvedla v pořadu Interview ředitelka domova seniorů Daniela Lusková. Mnohé se prý vládě v rámci koronavirové krize povedlo. Nepočítala však s tak rychlým otevřením domovů. Pandemie podle ní změní celý svět a tedy i sociální služby, v její instituci například zřejmě skončí volný režim návštěv a budou je nadále regulovat jako nyní.

Po téměř třech měsících se v pondělí otevřely domovy pro seniory a rodiny tak mohly konečně vyrazit za svými blízkými. Návštěvy se ale odehrávají za přísných bezpečnostních opatření. Na toto téma byla hostem pořadu Interview ředitelka domova pro seniory U Biřičky a viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb Daniela Lusková.

Mnohé se vládě podařilo, stále ale chybí ochranné pomůcky

Na úvod se moderátorka Martina Kuzdasová zeptala na ředitelčin silně kritický otevřený dopis ministru zdravotnictví a ministryni sociálních věcí, v němž mimo jiné stálo: „Nechali jste nás v tom, odkázali na oddanost, houževnatost, solidaritu a sílu managementu, týmů a jednotlivců. My se nevzdáme! Já za sebe, ze svého zařízení, odejdu poslední, ale ten, kdo bude mít stovky starých lidí na svědomí, jste Vy, a Vy si to zodpovíte!“

„Nutno říct, že tento dopis byl poslán na konci března, kdy jsme měli poměrně málo informací a zejména málo ochranných pomůcek. A ten dopis byl samozřejmě psán pod tím tlakem, co se bude dít, protože informace ze zahraničí, z Itálie a ze Španělska, kde umíraly stovky lidí v pečovatelských domech – tak ten strach vyvolal tuto moji reakci,“ vysvětlila Daniela Lusková.

Co by napsala dnes? „Že se jistě mnohé podařilo vládě. Jistě je nutno říct, že jak vláda, tak i my všichni jsme se učili za pochodu, že to byla situace, se kterou nikdo nepočítal, nebyli jsme na ni připraveni, školeni a tak dále, a že vláda udělala jistě dost, co se v té době a v této krizi dělat dalo.“

Co se však stále nepovedlo a nedaří, je dle ředitelky zajištění ochranných pomůcek, což je „alfa a omega ochrany obyčejných lidí, veřejnosti i lidí, kteří pečují ve zdravotnictví, sociálních službách a nakonec i klientů samotných“.

Stále apeluji na vládu, aby se zabývala dostatkem ochranných pomůcek.

Domov seniorů U Biřičky, v němž je ředitelkou, má ochranné pomůcky na 14 dní pro případ průniku nákazy, tak aby všichni zaměstnanci v plném provozu byli kompletně zajištěni výbavou takzvané vyšší třídy, jako jsou respirátory, obleky, čepice a podobně. Takto příznivý stav však podle ní určitě není všude a ochranné pomůcky jako roušky, pláště a rukavice chybí zejména v terénních službách.

Zákaz fyzického kontaktu? Jsme jenom lidé

V pondělí se veřejnosti otevřely domovy pro seniory. Jak je to s fyzickým kontaktem? Je v instituci povolen?

„Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví hovoří o tom, že máme dodržovat ty odstupy. Doporučený postup ministerstva práce a sociálních věcí rovněž. Nutno ale říct, že jsme lidé a že ti lidé, ti naši senioři, dámy a pánové, se se svými blízkými neviděli téměř tři měsíce a těžko můžete nějak zabránit – jako personál, nebo já jako ředitel – aby se ti lidé, když se vidí, objali, aby tam toto proběhlo, protože jsme prostě lidé.“

„Popravdě jsem nepočítala, že bude domov otevřen tak brzo, protože na takové opatření a takové uvolnění je poměrně brzy, a v tuto chvíli nelze žádným způsobem zabránit tomu, aby nákaza do domovů nepronikla. Pakliže se stane, že se nákaza vyskytne, tak okamžitě domov uzavřu z vlastního rozhodnutí, tak abych zamezila dalšímu šíření.“

Pandemie změnila celý svět, změní i sociální služby

„Pandemie změnila celý svět, tím pádem změní pochopitelně i sociální služby. Jedna z těch věcí, které se změní, je třeba ten přístup k návštěvám v domově,“ dodala závěrem ředitelka s tím, že třeba volný režim pravděpodobně skončí a budou pravděpodobně regulovat jako teď aktuálně.

Jaký je pohled ředitelky na nošení látkových roušek nebo na testování na COVID-19 v rámci domova seniorů? Jakým způsobem fungují rezervace návštěv v Domově U Biřičky a co když některý z klientů obsadí nepřiměřený počet návštěvních míst? Připravuje Asociace poskytovatelů sociálních služeb nějaká preventivní opatření proti možné druhé vlně? A očekává ji ona sama? Odpovědi se dozvíte přiloženém záznamu pořadu Interview CNN Prima NEWS.

Tagy:
Itálie Španělsko domov návštěva roušky pandemie Interview domov důchodců znovuotevření domovy seniorů Daniela Lusková ochranné prostředky vláda Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky koronavirová recese Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Domov U Biřičky