Policisté obvinili ve spolupráci s celníky 13 lidí z rozsáhlého krácení daní při obchodování s mobilními telefony. Způsobená škoda přesahuje podle kriminalistů 193 milionů korun.
Případ od počátku prověřovala pátrací sekce celníků, podílely se na něm také Finanční analytický úřad a finanční správa. Podle jejich závěrů se trestná činnost týkala řetězců obchodů, na které se vztahuje přenesená daňová povinnost při zdanitelném plnění nad 100 000 korun za den.
Tito obchodníci s mobilními telefony údajně tuto povinnost po dohodě s dodavateli zboží úmyslně obcházeli. Navodili totiž zdání, že zdanitelné plnění bylo v nižším objemu než 100 000 Kč. Dodavatelé, což byly společnosti s účelově dosazenými statutárními zástupci v postavení tzv. bílých koní, pak podle celníků zaúčtovávali fiktivní nákladové faktury, aby se vyhnuli odvodu DPH.
Celníci zabavili 140 falešných mobilů za miliony. Čtveřice Rumunů směřovala do Německa
Více než šest desítek falešných mobilních telefonů značky iPhone a 77 pravděpodobně rovněž padělaných přístrojů značky Samsung zabavili v noci na pátek pražští celníci. Telefony odhalené při kontrole rumunské dodávky na dálnici D1 měly zřejmě skončit na německém trhu.
Do oprace se zapojilo 200 policistů
„Uvedená trestná činnost měla být prováděna dlouhodobě, a to nejméně od roku 2016 do současnosti,“ popsali mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej a mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.
Do případu s krycím názvem Magnet se zapojilo přes 200 policistů a celníků. Kriminalisté provedli 21 prohlídek domů a jiných prostor a zajistili majetek v hodnotě zhruba 13,5 milionu korun, z toho 1,8 milionu v hotovosti.
Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě. Za zkrácení daní ve velkém rozsahu hrozí pachatelům v případě prokázání viny pět až deset let vězení.