Poklekávání odzvonilo, v Anglii se objeví už jen výjimečně. Podle hráčů ztrácelo význam

Řada zápasů ve fotbalové Premier League v posledních letech nenabídla žádné góly. Co ale při žádném utkání nechybělo, bylo pokleknutí týmů a rozhodčích na důkaz souznění s inciativou Black Lives Matter. Postupně ale sílil názorový proud, podle něhož jde o prázdné gesto, které život menšin nijak nezlepší. A i hvězdy anglické soutěže nyní tvrdí: Pokládat koleno na trávník před startem duelu je zbytečné.

Utkání Premier League bez pokleknutí? Fotbalový fanoušek musí celkem zalovit v paměti, aby si vzpomněl, kdy se naposledy hráči rozestavěli po hřišti, rozhodčí písknul do píšťalky a začalo se bez jakéhokoliv rituálu. Podpora hnutí Black Lives Matter a vymezení se proti rasismu byly do předzápasového „programu“ nejvyšší anglické ligy zařazeny v červenci roku 2020 po intenzivně propírané smrti Afroameričana George Floyda.

Ale čím dál tím častěji padala otázka: „Čemu to pomáhá?“ I mnozí hráči praktikovali pokleknutí spíše ze setrvačnosti, někteří už vůbec. Paradoxně například ofenzivní tahoun Crystal Palace tmavé pleti Wilfried Zaha zůstával stát.

„Celá ta věc s pokleknutím – proč musím pro vás pokleknout, abych ukázal, že na nás záleží? Proč musím na zádech svého dresu nosit nápis, že na černých životech záleží, abych vám ukázal, že na nás záleží? Je to ponižující,“ prohlásil Zaha už loni v březnu s tím, že rasistickým urážkám položení kolena na trávník nezabrání.

Evidentně je více jeho kolegů stejného názoru. Rádi by stejně jako vedení klubů skoncovali s rasismem, nicméně propíraný akt nevidí jako efektivní cestu. Proto bude poklekávání pro sezonu 2022–⁠2023 startující o víkendu značně zredukováno, jak potvrdila soutěž v prohlášení. Kapitáni všech 20 týmů se pří hromadném setkání shodli, že gesto postupem času ztratilo váhu.

Nevole poklekávat neznamená, že se nebude poklekávat vůbec. Zavedený symbol boje proti rasismu by měl provázet vybrané zápasy. Například při extrémně sledovaných duelech během vánočních svátků, přičemž Premier League v tom vidí cestu, jak nechat gesto více vyniknout a pokusit se mu vrátit význam. Objeví se také ve speciálních kolech spadajících do kampaně No Room For Racism.

Podle šéfa Asociace profesionálních fotbalistů Mahety Molanga bylo takto rozhodnuto s cílem najít rovnováhu v tom, jak vyjádřit podporu. „Hráči jsou nadále odhodláni používat své renomé a svůj hlas, aby nadále upozorňovali na to, co zůstává extrémně důležité nejen v Anglii, ale na celém světě,“ řekl.

Minimálně jeden klub se ale chce od položení kolena na trávník odstřihnout kompletně. Je jím Bournemouth, který se mezi anglickou elitu vrací po dvou ročnících v Championship. Už v únoru oznámil, že s hrou na poklekávanou končí.

Ne všichni však kvitují, že se z rutiny stane spíše výjimka. „Vůbec nevím, jak na to mám pohlížet. Byla to největší veřejná demonstrace směřovaná na mladé lidi, aby si uvědomili, že jejich hrdinové bojovali s nerovností. Je to něco, o co by se mé 12leté nebo 13leté já zajímalo, zaregistrovalo by to před každým utkáním,“ komentoval známý glosátor a bývalá opora Manchesteru United Gary Neville.

Tagy:
rasismus pokleknutí Black Lives Matter gesto fotbal sport AFC Bournemouth Wilfried Zaha Premier League Anglie