Význam diskutovaného gesta? Poklekávám jen proto, že mi bylo řečeno, abych poklekával

O víkendu odstartoval nový ročník Premier League. Na první pohled nic nového. Všechny týmy před začátkem zápasů obligátně poklekly, aby vyslaly signál, že rasismus by na světě neměl mít místo. Ale dál už bude propírané gesto v nejlepší fotbalové soutěži světa značně omezené. I podle hráčů tmavé pleti je to jedině dobře.

Nebyla to úplně obvyklá předsezonní debata kapitánů, ale přece jen ono poklekávání už je delší dobu palčivým tématem. Hlavně proto, že čím dál tím více dominuje názor, že položením kolena na trávník každý víkend se rasismus nevyřeší. Proto se lídři klubů Premier League shodli, že je třeba gesto omezit, jinak bude vnímané jako bezvýznamná rutina.

Stále se bude poklekávat, ale jen při určitých utkáních – například před finále pohárů, duely na vánoční svátky nebo zápasy věnovanými boji proti rasismu. Výjimku tvořilo i první kolo anglické ligy.

Teď si na nějaký čas kolena fotbalových hvězd odpočinou. A málokdo je proti. „Dělám to každý týden jen proto, že nám bylo řečeno, abychom to dělali. Myslím si, že postupem času toto gesto vyčpělo, ztratilo vliv,“ přiznal útočník Newcastlu United tmavé pleti Callum Wilson v podcastu stanice BBC.

Spoluhráč Tomáše Součka a Vladimíra Coufala z West Hamu United Michail Antonio – reprezentant Jamajky – souhlasí. Ale zároveň je rád, že to, co už šlo v Anglii považovat za předzápasový rituál, nevymizí úplně. „Když se bude poklekávat před vybranými zápasy, bude to mít dopad. Neřekl bych, že bychom to měli úplně zastavit. Stále to má vliv. Když se děcka objeví na zápase, mohou si říkat: Proč to ti hráči dělají?“ podotkl zkušený forvard s tím, že dobře dávkované gesto může pro mladou generaci představovat osvětu, upozornit na problematiku diskriminace.

Jen fotbalisté nezařídí změnu

Nejen aktéry Premier League ale mnohé další sportovce inspiroval pokleknutím hráč zámořské NFL Colin Kaepernick už před šesti lety. Gesto se pak masivně rozšířilo po smrti Afroameričana George Floyda v květnu roku 2020.

Wilson si myslí, že sami sportovci mohou jen těžko zlepšit stav věci. „Mám za to, že to dost závisí na tom, co dělá vláda. Všichni mají rádi fotbal. Fotbal lidi spojuje, ale nemůžeme to být jen my, kdo se snaží o změnu,“ podotkl.

Najdou se tací, kteří by rádi lobovali za to, aby byl rituál nadále rituálem, ne pouze vzácným činem. Například trenér Crystal Palace Patrick Vieira nebo ikona Manchesteru United Gary Neville. „Vůbec nevím, jak na to mám pohlížet. Byla to největší veřejná demonstrace směřovaná na mladé lidi, aby si uvědomili, že jejich hrdinové bojovali s nerovností. Je to něco, o co by se mé 12leté nebo 13leté já zajímalo, zaregistrovalo by to před každým utkáním,“ konstatoval nynější expert stanice Sky Sports.

Tagy:
West Ham United pokleknutí Black Lives Matter fotbal sport Michail Antonio Patrick Vieira Gary Neville Newcastle United FC rasismus Premier League Callum Wilson