Americký program pro rovnost, rozmanitost a začleňování dostává tvrdou ránu. Od iniciativy známé pod zkratkou DEI se odvrací stále více společností. Patří mezi ně i technologické firmy Amazon či Meta, dále řetězec rychlého občerstvení McDonald’s či obchodní síť Walmart. Firmy přiznávají, že se mění nálada ve společnosti. Naopak Apple se od programu neodkloní.
Listopadové vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách výrazně změnilo atmosféru ve společnosti. S blížícím se nástupem do úřadu dochází k významným veletočům.
ČTĚTE TAKÉ: „Rebel“ Zuckerberg zkrotnul a začal se dvořit Trumpovi. Hrozí Facebooku útěk uživatelů?
Technologičtí giganti Amazon a Meta v posledních dnech oznámily, že končí s programem pro rovnost, rozmanitost a začleňování DEI. Tato iniciativa byla zaměřená na diverzifikaci pracovní síly, ale také bývala kritizována za obrácenou diskriminaci. Měla znevýhodňovat bílé uchazeče o práci a znehodnocovat jejich zásluhy.
S blížící se inaugurací Donalda Trumpa se však nálada v americké společnosti mění a firmy otáčejí kormidlem. Nejde jen o technologické firmy Amazon či Meta, ale s DEI se rozloučily také automobilka Ford, řetězec rychlého občerstvení McDonald’s nebo síť obchodů Walmart.
„Právní a politické prostředí týkající se rozmanitosti, rovnosti a inkluze se ve Spojených státech mění,“ uvedla pro CNN Janelle Galeová z Mety. Někteří pojem DEI chápali jako zvýhodňování některé skupiny oproti jiným, dodala Galeová ve vyjádření pro americká média.
Provozovatel sociálních sítí Facebook či Instagram například již nebude vyžadovat, aby zaměstnanci získávali kandidáty z nedostatečně zastoupených skupin obyvatel, také ukončí snahy o najímání dodavatelů vlastněných menšinami.
Internetový magazín 404 Media si dále všimnul, že v chatu na Facebooku už není možné si zvolit barvy podporující komunitu trans či nebinárních osob. Duhové barvy, které se staly symbolem gay a lesbické komunity, jsou ve zprávách stále k dispozici.
Naopak Apple svůj program zaměřený na diverzitu nezruší. „Společnost je zaměstnavatelem s rovnými příležitostmi a nediskriminuje při náboru, zaměstnávání, školení ani povyšování na základě jakéhokoli zákonem chráněného důvodu,“ uvedl technologický gigant ve svém prohlášení.
Tyto změny ukazují, jak některé z největších amerických podniků reagují na větší odpor konzervativců proti iniciativám zaměřeným na diverzitu, uvedla agentura Reuters. Připomněla, že programy DEI se začaly zavádět po sérii demonstrací hnutí Black Lives Matter, které vyvolala smrt George Floyda v Minneapolis v květnu 2020.
VIDEO: Chcete mít pod kontrolou svůj vlastní pohřeb? V aplikaci si můžete vytvořit scénář