reklama

Expert: Osvobození střelce z Kenoshy? Nebezpečí vzroste, lidé usoudí, že mohou vše

Panují obavy, že se ve Spojených státech na základě zproštění viny 18letého Kyla Rittenhouse budou množit násilné případy. Verdikt poroty nepřímo říká, že je v pořádku brát věci do vlastních rukou, řekl v pořadu 360° amerikanista Jakub Lepš s tím, že řada Američanů se domnívá, že jde o průlomový verdikt. Mladík čelil obvinění z vraždy a dalších zločinů kvůli loňské střelbě na demonstracích ve městě Kenosha, v pátek však soud rozhodl, že je Rittenhouse nevinen.

reklama

Loni v létě se 17letý mladík vydal do ulic Kenoshy, které byly plné rozzuřených lidí. S poloautomatickou puškou přijel do města ve Wisconsinu, kde chtěl místním před agresivními demonstrujícími pomáhat bránit se. „Jel do 32 kilometrů vzdáleného města, kde věděl, že jsou nepokoje. Tvrdil, že chce pomáhat bránit majetek. Mně to nadále zní absurdně,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS Lepš.

Z českého pohledu jsou pro něj okolnosti, za jakých k následným činům došlo, podivné. Publicista Michael Durčák doplnil, že Rittenhouse měl mít v Kenoshe část rodiny a kamarády. „Při protestech byl napadnut a v sebeobraně zabil dva útočníky, jednoho postřelil. Amerika je nyní rozdělena na tři skupiny,“ pokračoval Lepš.

Jedna třetina lidí je toho názoru, že chlapec s puškou neměl v ulicích co dělat, jeho chování by v USA nemělo projít a měl by být odsouzen. Na straně druhé jsou ti, kteří připomínají, že v USA je Ústava, která dává právo každému Američanovi nosit zbraň a s ní se následně bránit. Tou poslední skupinou jsou lidé, kteří mají neutrální postoj.

Přelomový verdikt

Soudní porota následně rozhodla ve prospěch mladíka, který měl podle ní střílet v oprávněné sebeobraně. „Verdikt není překvapivý. Důkazy ve prospěch obhajoby, že Kyle střílel v sebeobraně, byly veliké. Jedním z nich bylo svědectví muže, kterého postřelil. Ten přiznal, že na něj chlapec vystřelil až poté, co na něj byla namířena zbraň,“ připomněl Durčák.

Lepš je však toho názoru, že pro mnohé Američany může být verdikt přelomový. „Řada lidí v USA je velmi naštvaná, když dochází k těmto typům protestů: Takovým, které mají násilný charakter, při kterých se zapalují auta, domy nebo se rabuje. Celá řada Američanů říká, že policie a národní garda situaci nezvládají, a tak mají v duchu americké tradice občané právo vzít věci do svých rukou,“ podotkl.

Existují proto značné obavy, že se na základě soudního rozhodnutí budou podobné násilné případy množit. „Rozhodnutí nepřímo řeklo, že je v pořádku brát věci do vlastních rukou. Že někteří Američané mohou zkusit vyprovokovat násilí, protože mají ke zbraním vztah a hledají dobrodružství. Kyle byl také popsán jako turista, který hledá chaos a adrenalin,“ připomněl amerikanista.

„Nebezpečí v Americe, že k takovým typům situací bude docházet, samozřejmě roste,“ připustil. Lepš dodal, že mladík byl fanouškem policie, fotil se v policejní uniformě a měl vřelý vztah ke zbraním. „Pozitivně se vyjadřoval i k hnutí Blue Lives Matter, což je reakce na Black Lives Matter. Zde však Blue odkazuje na uniformy policistů, potažmo hasičů. Hnutí se snaží prosadit, aby zločin na policistech nebo požárnících byl vnímaný jako zločin z nenávisti,“ dodal Lepš.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  reklama