Bleskové povodně i krupobití. Českem se prohnala bouře, hasiči jsou stále v plném nasazení

Česká republika se vzpamatovává z nočních intenzivních dešťů i bouřek. Například v jižních a středních Čechách platil časně ráno povodňový stupeň zhruba na desítce míst, v Týnu nad Vltavou měla voda z deště takovou sílu, že vyrvala dlažební kostky ze silnice a poškodila několik aut. Extrémní počasí napáchalo škody i v Praze, Královéhradeckém či Olomouckém kraji.

  • Jihočeský kraj

„Byly tu bleskové povodně. Voda měla neskutečnou sílu, vytrhala dlažební kostky ze silnice. Jako by tu vybuchla bomba. Ty kostky odnesla po náměstí k řece, voda se valila velmi rychle a měla obrovskou sílu. Poničila některá auta,“ popsal reportér CNN Prima NEWS situaci v jihočeském Týnu nad Vltavou.

„Měli jsme hodně práce, naprostá většina výjezdů spočívala v odčerpávání vody a odstranění popadaných stromů. Situace se po půlnoci zlepšila, bouře se zřejmě přesunula do jiných částí republiky, k nějaký zásahům ale stále dojíždíme,“ doplnila pro CNN Prima NEWS mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů. Za posledních 12 hodin zasahovali až u 230 událostí.

Při noční bleskové povodni v Českém Krumlově se vylila Polečnice do objektů kolem Chvalšinské ulice. V noci zasedala povodňová komise, pytlovalo se. „Aktuálně je řeka na třetím povodňovém stupni a hladina klesá. Stále je zavřená Chvalšinská silnice, její otevření se očekává v nejbližší době. Řeka Vltava je v normálním stavu,“ uvedla radnice na Facebooku kolem 6:00.

Povodně hrozí i nadále. Nejvážnější situace byla ve čtvrtek ráno právě v Českém Krumlově na Polečnici, v Hracholuskách na Zlatém potoku, v Bavorově na Blanici a na Botiči v pražských Průhonicích, kde před 5:00 platil třetí povodňový stupeň (SPA).

Vyplývá to ze zpráv Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Situace se pomalu uklidňuje, prší už jen ojediněle, hladiny už většinou klesají, výstraha meteorologů před povodněmi platí do čtvrtečního poledne.

Hladiny řek začaly stoupat ve středu večer, kdy v jižních Čechách na třetí povodňový stupeň vystoupaly i dva potoky, Křemžský a Zlatý. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace zlepšila. Problémy byly i na železnici, stromy popadaly i na některá místa trati z Prahy do Českých Budějovic.

Jihočeští hasiči odklidili v kraji přes 100 popadaných stromů, v 88 případech odčerpávali vodu. „Po půlnoci se situace v kraji uklidnila. Od půlnoci do šesté hodiny ranní vyjely jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů k 25 událostem,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů. V obcích Brloh a Vesce, části obce Čeraz spadl strom na domy, nikdo se nezranil.

  • Praha

Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy. Meteorologové uvedli, že na Botiči v profilu Jesenice-Kocanda a na Zlatém potoce v profilu Hracholusky překročil průtok hranici padesátileté vody. V noci dosáhl stupně ohrožení také Pitkovický potok v Kuří u Říčan.

Vedle čtyř míst s nejvyšším stupněm ohrožení platil před 5:00 druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, na Blanici v Podedvorech a na Bezdrevském potoku v Netolicích. Na dalších jednotkách míst byl už jen první povodňový stupeň.

Meteorologové očekávají polojasno až oblačno, přeháňky nebo bouřky jen ojediněle. Nejvyšší teploty v Čechách se budou pohybovat mezi 26 až 30 stupni Celsia, na Moravě a ve Slezsku mezi 31 až 35 stupni.

  • Středočeský kraj

Bouře se silným větrem a deštěm v noci lámala stromy také ve Středočeském kraji. I tam hasiči vyjížděli k zatopeným sklepům a monitoringu hladiny řek. Od středečního večera do čtvrtečního rána měli zhruba 220 výjezdů, řekla jejich mluvčí Dagmar Zemanová. Nejvíce výjezdů podle ní bylo na Benešovsku a v oblasti Praha-východ a Praha západ.

  • Královéhradecký kraj

Bouře se silným větrem a deštěm v noci na čtvrtek v Královéhradeckém kraji lámala stromy. Hasiči v několika případech čerpali vodu nebo kontrolovali ucpané kanalizace. Především odstraňovali stromy popadané na silnice. Od středečního večera do čtvrtečního rána měli asi 40 výjezdů. Při bouřkách nebyl nikdo zraněn, uvedli hasiči na Twitteru.

Nejvíce vody za posledních 24 hodin napršelo ve Vlčicích u Trutnova, kde od středečního rána spadlo téměř 80 litrů vody na metr čtvereční. Kromě Trutnovska nejvíce pršelo na Rychnovsku v Orlických horách, například na Zakletém vrchu spadlo téměř 60 litrů vody na metr čtvereční. V Hradci Králové za posledních 24 hodin napršelo 36 litrů vody na metr čtvereční.

Silné deště vzedmuly hladiny řek v Královéhradeckém kraji, ale povodňových stupňů nedosáhly. Například hladina Cidliny v Novém Bydžově stoupla pětinásobně k téměř jednomu metru. Hranice prvního povodňového stupně v Novém Bydžově je 150 centimetrů, ve čtvrtek ráno měla hladina Cidliny 65 centimetrů, vyplynulo z dat Povodí Labe.

  • Olomoucký kraj

Krupobití v Moravském Berouně na Olomoucku způsobilo podle místostarosty škody za desítky milionů. Stále se opravují střechy, obec shání vysoušeče.

Tagy: