Boj s covidem se hystericky přehání a zneužívá. Právní stát skončil, říká advokátka

Boj s pandemií koronaviru se hystericky přehání a zároveň zneužívá k protiústavnímu nakládání s právy občanů. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásila advokátka a bývalá poslankyně za ČSSD Jana Zwyrtek Hamplová. Samotné onemocnění COVID-19 prý nezlehčuje, ale pozastavuje se nad řadou vládních opatření. Právní stát podle ní již z velké části skončil.

Zwyrtek Hamplová ve vysílání CNN Prima NEWS řekla, že horší než samotný vir je hysterie kolem něj. „Kroutím hlavou nad nelogikou, nezákonnostmi a nad tím, co jsme schopni kolem tohoto viru vymyslet,“ prohlásila advokátka.

„Místo toho, abychom se soustředili na boj se skutečně nemocnými a na prevenci, rozdělujeme národ nesmyslnými příkazy, cedulemi a vyvoláváme zbytečnou nenávist. Je to až smutné,“ pokračovala Zwyrtek Hamplová.

Naštvaní podle ní mohou být jak neočkovaní lidé, tak i ti, kteří vakcinaci absolvovali. Prvně jmenovaní mohou mít například problém dostat se na nějaké akce, druzí se zase můžou podivovat, proč nepobírají výhody, které jim byly slibovány. „Měli by se spojit a po státu chtít efektivní boj s virem, který se hystericky přehání a zneužívá k protizákonnému a protiústavnímu nakládání s našimi právy,“ uvedla Zwyrtek Hamplová.

Přitvrdí vláda a občané půjdou do ulic

Ta dále hlásí, že začínají platit až absurdní výklady práva. „Tady končí právní stát. Já neříkám, že je ohrožen... On už z velké části skončil,“ doplnila bývalá poslankyně. Myslí si, že pokud by stát znovu přitvrdil v opatřeních, „přitvrdili by i občané a vyšli by do ulic“.

Kvůli opatřením, která vyhlašuje vláda, prý spolu s dalšími advokáty připravuje ústavní stížnost. „Hysterie kolem viru je nevídaná. Tím nesnižuji jeho nebezpečnost, ale to, jak se s tím nakládá, značí, že už vůbec nejde o naše zdraví,“ zakončila Zwyrtek Hamplová.

Během úterý přibylo v Česku 599 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce za jeden den za poslední skoro čtyři měsíce. V nemocnicích se kvůli onemocnění COVID-19 aktuálně nachází 169 lidí, přičemž 26 z nich má těžký průběh.

Tagy: