Bombardování ukrajinských měst? Taktika Ruska, jak Kyjev přinutit k jednání, míní expert

Následky ruského bombardování Kyjeva (31. října 2022)

Rusko nadále ostřeluje velká ukrajinská města. Údery směřují především na infrastrukturu i civilní oblasti. Čeho se tímto terorem snaží Kreml dosáhnout? I o tom ve Zprávách PLUS diskutovali reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno a bezpečnostní expert Hynek Melichar. Podle druhého jmenovaného se Moskva snaží dostat ukrajinské představitele k jednacímu stolu, aby mohla případným kompromisem celou agresi obhájit.

„Rusko chce primárně dostat Ukrajinu k jednacímu stolu, ideálně ještě před zimou. S tím souvisí celá tato masivní kampaň, kterou se Rusové snaží Ukrajinu vykrvácet energeticky i lidsky. Chtějí přimět Ukrajince, aby tlačili na prezidenta Volodymyra Zelenského i vládu a snažili se je dostat k jednacímu stolu s Ruskem,“ řekl Hynek Melichar ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Vladimir Putin potřebuje jakékoliv vítězství, klidně i dílčí. Výsledkem nějakého jednání musí být kompromis, což Ukrajinci – alespoň podle těch deklarací – nejsou ochotni za žádných okolností udělat. Znamenalo by to totiž postoupení minimálně části svého území. Už to by Putin mohl prezentovat jako úspěch. I Rusku jde o to, aby tento konflikt co nejdříve skončil, Putin na něj vsadil veškeré karty,“ dodal bezpečnostní expert.

Podle Matyáše Zrna, který se nachází přímo na Ukrajině, jsou dopady ruského ostřelování pro Ukrajince nepříjemné. „Na druhou stranu se pořád daří výpadky proudu udržovat v nějakých mezích, pokud se bavíme o Kyjevě. Ukrajinci jsou na leccos zvyklí. Je to takový vzájemný souboj s časem, zda to Ukrajinci stihnou opravit rychleji, než to Rusové stihnou zase zničit,“ zmínil Zrno.

Celý rozhovor s Hynkem Melicharem a Matyášem Zrnem naleznete v úvodním videu.

Tagy: