Řecko a zejména řecké ostrovy trpí přílišnou závislostí na turistech, kteří přijíždějí za dovolenou u moře. Chtělo by proto změnit svou strategii a nalákat turisty i mimo sezonu. „Chceme ukázat, co máme krom slunce a hezkých hotelů,“ řekl pro CNN Prima NEWS místostarosta pro cestovní ruch Korfu Panayiotis Varouchas. „Koronavirus je pro nás lekce,“ dodal. „Buď zemřeme na COVID-19, nebo hlady,“ doplnil ho prezident Asociace hotelů Babis Vulgaris.
Jeden z Jónských ostrovů, Korfu, je extrémně závislý na cestovním ruchu. Hotelů však letos otevře jen necelá polovina, řekl prezident Asociace hotelů Babis Vulgaris. „Na Korfu je asi 4 000 hotelů. Aby mohly letos otevřít, musí vyplnit on-line žádost, což udělalo 1 500 z nich,“ vysvětlil s tím, že ani registrované hotely otevřít nemusí.
Některé hotely zůstávají zavřené kvůli tomu, že se jejich majitelé bojí nákazy, vysvětlil místostarosta Varouchas. Většina jich však neotevře zkrátka kvůli tomu, že jsou v červených číslech a na ostrově není dostatek turistů. Pomoci by Korfu měl 15. červenec, kdy se otevírá britský trh. Ten prý tvoří až 40 procent výnosů z cestovního ruchu. Řekové se však s příchodem Britů obávají i šíření koronavirové nákazy.
Místostarosta pro cestovní ruch Korfu hovoří o tom, že Řecko musí změnit v rámci cestovního ruchu svůj produkt. Zdroj: Clara Zangová
Místostarosta pro cestovní ruch Korfu hovoří o tom, že Řecko musí změnit v rámci cestovního ruchu svůj produkt. Zdroj: Clara Zangová
Korfu má proto připravený také COVID hotel pro nakažené turisty. Hotely si mohou zvolit, zda nemocné hosty ubytují u sebe ve vyhrazených pokojích, nebo právě v COVID hotelu. Korfu muselo jeho lokaci změnit, protože lidé z okolí nebyli nadšení z toho, že by se nakažení shromažďovali právě v jejich sousedství. Proti byli také někteří hoteliéři.
„Já to naopak vidím jako výhodu. Pokud u mě v hotelu někdo onemocní, nemusím ho posílat přes půlku ostrova. Odvezu ho prakticky vedle,“ řekl prezident Asociace hotelů Vulgaris. „Lidé se chtějí cítit bezpečně, ale chtějí také pohostinnost, takže hotely nemohou vypadat jako nemocnice,“ dodal.
Řekové chtějí ukázat, že mají víc než moře a slunce
Zavřené hotely znamenají i ztrátu práce v jiných odvětvích, vysvětlil pro CNN Prima NEWS Vulgaris. „Jsem si jist, že letos nevyděláme peníze. Otevíráme, abychom podpořili naše zaměstnance a pomohli Korfu. Když budou zavřené hotely, nebude odbyt ani pro dodavatele potravin, úklidové či bezpečnostní služby a další,“ vyjmenoval.
Děcka nemají na tenisky. Jak se žije Češkám, které za láskou utekly na Korfu?
Řecké Korfu má pouze něco málo přes sto tisíc obyvatel, komunita Češek a Slovenek však podle paní Evy, která na ostrově žije již dvě desetiletí, čítá okolo dvou set žen. Bojují zde prý s patriarchální povahou společnosti a nyní i s finančními potížemi, do kterých je uvrhla koronavirová krize.
Velká závislost na cestovním ruchu nutí Řeky přemýšlet o změně. „Koronavirus je pro nás lekce, abychom se snažili prodloužit naši turistickou sezonu a nalezli jiné způsoby turismu,“ řekl místostarosta Varouchas. „Snažíme se zpopularizovat potápění, plavání, naše jídlo, pití, historii. Chceme ukázat, co máme krom slunce a hezkých hotelů,“ popsal. „Ale není to jednoduché, protože jsme přespříliš závislí na velkých leteckých společnostech,“ dodal s tím, že obyčejně na Korfu v sezoně přiletí 1,6 milionů lidí.
„Musíme změnit náš produkt. Přemýšlím o tom již několik let, má to co dočinění také s mou prací, protože pracuji v niche market turismu (turismus zaměřený na úzce specifikovanou skupinu, například geo-turistika, foto-turistika či gastro-turistika, pozn. redakce). Hodně cestuji do cizích zemí a uvědomuji si, že musíme náš produkt nabídnout jiným způsobem,“ myslí si Varouchas.
„Také pro naše životní prostředí by bylo lepší, kdyby k nám cestovalo méně lidí s vyššími příjmy. Ale na to potřebujeme mnohem lepší servis a infrastrukturu,“ dodal s tím, že Řecko potřebuje do infrastruktury investovat, aby dohnalo Francii či Španělsko.
Korfu chce přitáhnout turisty i přes zimu
Řekové by rádi sezonu, která obyčejně trvá od dubna do října, protáhli i přes zimu. Varouchas si ale nemyslí, že by se to povedlo už letos. Také mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková potvrzuje, že letní zájezdy markantně převyšují. „V sezoně máme téměř sto tisíc klientů, od listopadu do března jsou to pak pouze jednotky,“ řekla pro CNN Prima NEWS. Agentura se prý specializuje na balíčky Sun and Beach, jelikož Řecko zatím zimní zájezdy nenabízí.
„Minulá sezona nám skončila v říjnu, a pokud by ta další začala až příští květen, je to příliš dlouho,“ spočítal prezident Asociace hotelů Babis Vulgaris. „Buď zemřeme na COVID-19, nebo hlady,“ doplnil. Kvůli propojení všech segmentů s turismem je podle něj velmi složité, aby se obyvatelé řeckých ostrovů rekvalifikovali na jinou práci. „Běžně se pracuje šest měsíců a následujících šest měsíců se utrácí, co se vydělalo,“ přiblížil tamní roční cyklus.
Letos se Řekové spoléhají hlavně na last minute dovolené u moře. „Doufáme tedy, že se díky nim dostaneme na 20 až 30 procent normálu,“ přeje si místostarosta Varouchas. Se vzkříšením cestovního ruchu však Řecko i řecké ostrovy počítají také s nárůstem případů nákazy koronavirem. Pokud se bude nákaza šířit, budou se zavírat oblasti nebo hranice s konkrétní zemí. „Měli jsme otevřenou hranici se Srbskem, pak nám v Řecku přibyla řada případů, tak jsme hranici zavřeli,“ vysvětlil Vulgaris.