Koronavirus a toreádoři ve Španělsku
Koronavirová krize zasáhla i svět španělské koridy. Arény jsou zavřené, býčí zápasy se vůbec nekonají a mnoho lidí má obavy o své živobytí. Toreadoři a chovatelé býků obviňují vládu, že jim během krize nepomohla jako jiným sektorům kultury a sportu.
Podle národní asociace organizátorů koridy jsou býčí zápasy druhou nejpopulárnější kulturní událostí ve Španělsku, a to hned po promítání zahraničních filmů. „Pro někoho je to národní slavnost. Pro jiné to není nic víc než podívaná, při které dochází k týrání zvířat. Ať už je to tak či onak, v dobách koronaviru zažívá korida těžké období,“ uvedl reportér americké televize CNN v Seville Francho Barón a dodal, že toreadorství živí ve Španělsku tisíce rodin. Ty teď mají pocit, že si jich politici dostatečně nevšímají a nehodlají jim nijak pomoci.
Španělsko od července umožní vstup do země zahraničním turistům
Španělsko otevře od července hranice turistům ze zahraničí. Podle agentury Reuters to v sobotu oznámil premiér Pedro Sánchez. Španělská fotbalová liga navíc může po koronavirové pauze znovu začít od 8. června.
„Svět koridy je pro Španělsko ekonomicky nezbytný a my se hlavně obáváme, abychom byli schopní se o zaměstnance toho odvětví postarat,“ uvedl toreador Pablo Aguado. Podle slov španělského ministra kultury se ale ministerstvo chystá přijmout patřičná opatření pro zachránění býčích zápasů.
Problém mají také chovatelé
Krize ale nezasáhla jen toreadory, ale také chovatele dobytka. Ti totiž musí momentálně brát býky na jatka, aby uvolnili kapacitu. „Chovat dobytek není ekonomicky lukrativní činnost a je těžké nést na zádech břemeno kulturního odkazu. Některé dny nejsou moc dobré,“ popsal svou situaci chovatel dobytka Juan Pedro Domecq, který měl na letošní sezónu koridy dodat 130 býků. Teď je ale musí pást na poli.