CNN Prima News Lifestyle Komerční sdělení

Bydlet nestačí. Jak správně pojistit svou nemovitost? Poradí experti v podcastu Klíč k bydlení

  • Téma: Komerční sdělení
  • Komerční sdělení
  • 30. dubna 2025 19:26

Klíč k bydlení, Jak se chytře pojistit? - 26.4. v 18:25

Pořídit si nemovitost je velký životní krok. Ale co když vás pak překvapí povodeň, požár nebo vytopení sousedy? V novém podcastu Klíč k bydlení radí realitní makléř Tomáš Kučera a Milan Káňa ze společnosti Kooperativa, jak správně chránit svůj majetek a na co si dát při sjednávání pojistky pozor.

Moderátor podcastu Josef Kolina, kterého znáte jako reportéra CNN Prima NEWS, hned v úvodu podcastu vzpomínal, jak natáčel reportáž o domácích povodních a ukazoval přívodní hadičku k dřezu — častého viníka vytopených domácností. „Nikdy jsem nezažil, že by se mi lidé sami hlásili do ankety. Měli s tím vlastní zkušenosti a okamžitě mi začali vyprávět své příběhy,“ uvedl.

Milan Káňa ze společnosti Kooperativa pojišťovna dodal vlastní zkušenost: „Nestalo se mi, že bych někoho vytopil, ale přesně se mi stalo, že mě po kompletní rekonstrukci domácnosti vytopila sousedka. Škoda naštěstí nebyla obrovská, šlo hlavně o výmalbu a vysušení. Přesto to bylo nepříjemné.“

A jak Káňa upozorňuje — sousedka neměla pojištění, a tak musel škodu hradit ze svého. „Ze své pojistky jsem to uhradil. Od sousedky jsem dostal asi pětistovku na barvu,“ doplnil.

A nedávný příklad přidal i realitní makléř Tomáš Kučera. „Nedávno při napouštění bazénu jeden můj klient zapomněl, že do něj teče voda, a vytopil nejen vlastní technickou šachtu – kde jsou umístěná nejdražší zařízení bazénu –, ale voda přetekla i přes plot k sousedovi a poškodila jeho bazénovou šachtu. Šlo tedy o trochu jiný případ než klasická prasklá hadička – tady bylo vody opravdu hodně. Co bylo zajímavé, je, že pojištění pokrylo škodu na jeho vlastním majetku, ale už ne škodu způsobenou sousedovi. Takže zatímco své škody měl hrazené z pojistky, sousedovi musel vše zaplatit ze svého, a to nebyla levná záležitost. Je to ukázka toho, že voda je sice dobrý sluha, ale špatný pán.“

Pojistka na sousedy i na vlastní děti

Podle expertů je klíčové mít sjednané pojištění odpovědnosti. Když voda vytopí sousedy, nebo když dítě na kole způsobí nehodu, škody se mohou vyšplhat až do milionů. „Minimální limit odpovědnosti by měl být 2 miliony korun, optimálně 5 milionů,“ radí Milan Káňa. Pojištění odpovědnosti se nejčastěji sjednává spolu s pojištěním domácnosti nebo nemovitosti.

Kdy a jak pojistit nový domov

Tomáš Kučera upozorňuje: „Pojistku je potřeba sjednat okamžitě při koupi, dědictví nebo jiném nabytí nemovitosti.“ A Káňa dodává důležitou statistiku: „Z průzkumu po tornádu nám vyšlo, že 60 % lidí sice mělo pojistku, ale vůbec nevěděli, na jakou částku. Často tak byli podpojištěni.“ Podcenění správné pojistné částky může být v případě katastrofy velký problém.

Kolik stojí kvalitní ochrana majetku

Cena pojištění je podle Milana Káni v poměru ke krytí škod nízká: „Za rodinný dům a domácnost v hodnotě 10 milionů korun lidé zaplatí asi 10 000 Kč ročně. To je méně než tisícovka měsíčně.“

A existují i způsoby, jak si pojistné snížit — například vyšší spoluúčast. „Pokud si klient nastaví spoluúčast třeba 20 000 Kč, může výrazně ušetřit. Pojišťovna pak řeší jen velké škody,“ vysvětluje Káňa.

Jak by měli postupovat nájemníci

Stále více lidí žije v nájmu. Jaké pojištění je potřeba v tomto případě? „Nájemník by si měl pojistit svou domácnost a sjednat pojištění odpovědnosti,“ říká Káňa.

Realitní expert Tomáš Kučera přidává praktickou radu: „Ve smlouvách bývá často povinnost, aby nájemník měl pojistku odpovědnosti. Pokud totiž nájemce způsobí škodu, je odpovědný on, ne majitel bytu.“

Pojistka online? Ano, ale s rozumem

Pojištění si dnes lze snadno sjednat online přes kalkulačky na webu pojišťoven. Ale kdo si není jistý, měl by kontaktovat odborníka. „Pokud se pojistka sjedná podle doporučení pojišťovacího poradce, je kvalitní,“ uzavírá Káňa.

Pojištění nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti

A doporučení odborníků? K úplné ochraně majetku je vhodné mít tři základní typy pojištění: pojištění nemovitosti (stavby), pojištění domácnosti (vnitřního vybavení) a pojištění odpovědnosti (škod způsobených třetím osobám). Každý z těchto produktů kryje jiná rizika a dohromady tvoří komplexní ochranu vašeho bydlení i vaší odpovědnosti vůči ostatním.

Další tipy a doporučení expertů najdete ve videu. Podcast Klíč k bydlení najdete i ve všech podcastových aplikacích.

Tagy:
povodeň katastrofa pojištění bydlení Josef Kolina nemovitost přírodní katastrofa Tomáš Kučera Kooperativa pojišťovna produkty a služby ekonomika, obchod a finance stavebnictví a nemovitosti katastrofy, nehody a mimořádné události