reklama

Byla to sranda a ironie, hájí se Romové, kteří nabádali k pobodání Okamury

Policie prošetřuje výroky bývalého zaměstnance Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje Ladislava Márthy. Ten na videu vyzýval k pobodání předsedy SPD Tomia Okamury. Další aktéři z videonahrávky však tvrdí, že šlo pouze o nadsázku, uvedl Deník N.

reklama

„Měli bychom probrat závažnou věc, protože budou volby. Musíme probrat pana Okamuru, protože dobře víte, že chce odejmout dávky na bydlení. My s tím nesouhlasíme. Proti jeho návrhu se postavili Piráti,“ začíná video z restaurace v Novém Boru, které na svém účtu sdílel právě šéf SPD.

Od kritiky Okamury a neustálého chválení Pirátů ale hlavní řečník Ladislav Mártha přešel k nabádání ke konkrétním činům. „Budeme bojovat proti Okamurovi, takže všichni do boje a akce. Vezměme si nože a budeme ho takhle bodat. Tady to máš, Okamuro! Všichni Romáci by měli jít do boje, měli bychom Okamuru odstranit, je to rasista. Nechceme, aby pokračoval ve Sněmovně,“ vybízel na videu.

Skupinka pak začala chválit konkrétní parlamentní stranu, která je prý jejich komunitě nakloněná. „Všichni Romové by měli jít k volbám a volit Piráty. Neexistuje, že budete volit Okamuru. Nemůžeme dovolit, aby tady vládl rasista. Není oprávněný nás diskriminovat,“ pokračoval šéf schůzky. „Okamura by měl jít zase skládat rýži,“ ozvalo se pak ze druhého konce stolu.

Okamura v reakci na video podotkl, že případem už se zabývá policie. „Romští předáci z Libereckého kraje ve videu vyzývají všechny Romy k tomu, aby vzali nože a pobodali Okamuru, a k odstranění mojí osoby. Jako důvod Romové ve videu uvádí to, že Okamura chce ukončit zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými,“ napsal na Facebook.

To, že se vše dostalo až ke strážcům zákona, potvrdila redakci CNN Prima NEWS mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová. „O videu víme a případ opravdu prošetřujeme,“ řekla. Kriminalisté již zahájili úkony trestního řízení pro důvodné podezření ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování.

Šlo prý o nadsázku

Další účastníci večeře však argumentují, že šlo spíš o nadsázku, nikoliv o vyzývání k násilí. Podle předsedy Romské demokratické strany Miroslava Tancoše si Mártha ve svém prohlášení dělal legraci a svá slova nemyslel vážně.

„Byla to ironie. Proč policie nešetří, když Okamura tvrdí, že nám dá pracovní tábory, nebo posílá cikány do plynu? My s nikým nechceme vést válku a nechceme nikoho bodat. Byla to celé ironie a média z toho dělají velkou bublinu v jeho prospěch,“ uvedl Tancoš pro Deník N.

Na akci se prý dostal náhodou, když do města společně s podnikatelem Markem Bilým přijel Mártha a pozval jej na večeři. Tancoš prý neměl ponětí o tom, že jejich setkání bude vysílané na Facebooku. Márthovi, který se podle něj opil, prý po večeři za jeho slova vynadal.

Rozhodně jsme nevyhrožovali, tvrdí

„Nesouhlasíme s tím, aby tady bylo takové zlo a násilí. Ale je také potřeba, aby celá společnost odsoudila rasismus a diskriminaci, což proti nám vede Okamura. Proč se o to média nezajímají a neřeší to?“ hájil se dál Tancoš.

Video na Facebooku sdílel podnikatel Bilý. Ten prý v dané věci již vypovídal na policii. „Já a ostatní, kteří jsme tam byli, jsme neřekli slovo. Rozhodně jsme nevyhrožovali. Mártha je hrozně moc srdečný člověk a je moc hodný. On by si to ve skutečnosti nedovolil. Nemyslel to vážně, spíš chtěl dělat show a srandu,“ tvrdí Bilý.

Nutno podotknout, že většinu výroků hlavního řečníka ostatní účastníci večeře vítali s potleskem či dalšími souhlasnými gesty. „Hrozně moc mě mrzí, že to šlo z mého telefonu,“ dodal podnikatel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň
Volby 2021

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál

Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Hřib vyzývá Babiše: Počty nakažených rostou, obnovte testování na školách

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na růst počtu nakažených COVID-19 obnovila povinné screeningové testování ve školách a státní příspěvek školám na testy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu uvedl, že ministerstvo s ohledem na výsledky testování na začátku září zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat, zvažuje zopakování screeningu na podzim.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama