Čapkův robot slaví sto let. Prohlédněte si galerii nejslavnějších filmových androidů

Právě před sto lety, 26. září 1920, vyšlo drama Karla Čapka s názvem R.U.R. Zkratka v sobě obsahuje slovo „roboti“, které začal používat celý svět jako synonymum pro stroj, jenž připomíná člověka, nebo dokáže fungovat automaticky podle svého naprogramování.

Rosumovi Universální Roboti stáli na začátku cesty ke slavným převážně filmovým dílům vědecko-fantastického žánru. Přestože se slovo „robot“ spojuje především s Karlem Čapkem, ve skutečnosti mu jej poradil jeho starší bratr Josef. Zjednodušeně řečeno, nebýt Čapků, možná by nevznikly takové filmové klasiky jako Terminátor, Robocop nebo Transformers. Nebo by se pro živoucí stroje vžil jiný název než robot. Důkazem jsou ostatně synonyma jako android nebo kyborg.

Když se řekne robot, většina z nás si na první dobrou nejspíše vybaví hollywoodské trháky. Nutno uznat, že americká továrna na sny robota zhmotnila v nepřeberném množství nejrůznějších provedení. Od humanoida Bishopa z filmové série o vetřelcích přes kybernetický organismus známý jako terminátor, až po polepšeného androida Sonnyho z filmu Já, robot, jehož tvůrci se inspirovali stejnojmennou knihou Isaaca Asimova.

Roboti ale nejsou jen materiálem pro filmaře. Dnes se s nimi setkáváme prakticky denně v našich běžných životech. I obyčejný pressovač je svým způsobem robot. Roboty také ve stále větší míře používají průmyslové a jiné podniky, kde se výrobní proces opakuje stále dokola. A přestože tyto stroje jsou pro nás nepoměrně užitečnější, z hlediska zábavy je nejspíše stále budou porážet jejich filmové protějšky.

Tagy: