
Kalousek: Historie nezná vítěznou celní válku. Katastrofa a rána na komoru, souhlasil Hampl
Hořící jáma v Turkmenistánu, gigantický sovětský vrt u finských hranic a americké doly v Centralii – zdánlivě nesourodou skupinu tajuplných lokací spojovalo podezření lidí, že se na místě nachází vchod do pekla. A o mýty opředené díry v zemi se lidé zajímají i dnes.
Začalo to obyčejnou údržbou městské skládky a skončilo to masivním požárem uhelného dolu, který vyhnal z domovů přes tisíc obyvatel amerického města Centralia v Pensylvánii. Příběh města duchů, který započal v roce 1961, se stal inspirací pro spisovatele, filmaře i herní vývojáře. „Na tom místě člověk nemohl žít,“ napsal o Centralii spisovatel David DeKok.
Když nevíte, co se skládkou komunálního odpadu, můžete ji zapálit. Riskujete tím nanejvýš to, že pod vaším městem začnou hořet nevytěžená ložiska uhlí a inspirujete tvůrce filmových a herních hororů. Tak, jako se to stalo v pensylvánském městečku Centralia, jehož podzemí hoří už skoro šedesát let a dalších 250 ještě bude. Jakub Němec a Petr Musil si ke svému druhému dílu podcastového pořadu Postřehy z redakce pozvali svého kolegu Filipa Kalčáka. Kromě Centralie si novináři webu CNN Prima NEWS povídali i o dalších místech světa, po kterých se člověk úplně netouží procházet.