Energetika v Česku prochází dynamickou proměnou. Rostoucí počet komunit sdílejících elektřinu, nejnižší ceny energií za poslední roky a nejistota kvůli geopolitické situaci. Jak dlouho mohou spotřebitelé počítat s levnou elektřinou? A co nás čeká v budoucnu? I o tom mluvil v pořadu Co na to vaše peněženka Petr Švec, generální ředitel společnosti epet.
V posledních měsících zažíváme v Česku energetickou revoluci. Počet malých výrobních míst, která nejen čerpají, ale také nabízejí elektřinu, se zdvojnásobil. V říjnu 2024 bylo v provozu 2 733 takových míst, která distribuovala elektřinu do 5 500 domácností. Do února 2025 vzrostl jejich počet na 5 000, přičemž pokryly 14 000 odběrných míst, ukazují nejnovější statistiky.
Zatímco v říjnu 2024 tato výrobní místa vyprodukovala 320 MWh, v únoru 2025 čísla vystřelila na 1 565 MWh. To je ekvivalent toho, kdyby 1 500 domácností 24 hodin nepřetržitě sledovalo televizi.
Podle odborníků jsme svědky cenově nejpřívětivějšího období za poslední roky. „Pokud se podíváme na aktuální nabídky dodavatelů, ceny energií jsou nižší než loni,“ říká Petr Švec, generální ředitel společnosti epet, která je dodavatelem elektřiny a zemního plynu v České republice a na Slovensku. Společnost dodává energie nejen domácnostem, ale i velkým odběratelům, mezi něž patří významné společnosti a instituce z oblasti průmyslu, potravinářství či zdravotnictví. Petr Švec varuje před volatilním trhem:
„Spotřebitelé by neměli otálet se změnou dodavatele, protože ceny jsou nestálé a mohou opět začít růst kvůli situaci na velkoobchodním trhu.“
V Česku dražší energie než v EU
Generální ředitel společnosti epet upozorňuje, že jedním z hlavních důvodů vysokých cen v Česku je vysoká regulovaná složka ceny energie. „Když porovnáme ceny na burze, jsou srovnatelné s Evropou. Problém je v regulované složce, která tvoří v ČR téměř 60 % celkové ceny elektřiny a je nadprůměrná oproti Evropě,“ popisuje situaci Švec.
Dalším faktorem jsou ceny na denním trhu, které byly loni v průměru nižší o 20 %. „Některé průmyslové podniky proto nyní platí více a stěžují si na vyšší náklady. Je ale třeba si uvědomit, že náklady na investice do sítí a obnovitelných zdrojů rostou, což se musí někde projevit,“ dodává Švec, který je skeptický k tomu, jak ERÚ nastaví metodiku kontroly cen.
Cenové rozdíly mezi dodavateli
Společnost epet.cz podle Švece v poslední době snižovala ceny elektřiny i plynu. „Zlevňovali jsme minulý týden, u elektřiny to bylo asi o 100 až 150 Kč za MWh, u plynu podobně. Snižování cen probíhá od ledna a nyní už se do něj zapojili všichni velcí dodavatelé.“
Rozdíly nejsou velké, ale i stokoruna na MWh může znamenat výrazný roční náklad. „U plynu se ceny pohybují mezi 1 000 až 1 200 Kč za MWh, podobně je to i u elektřiny." Podle Švece zatím nedochází k masivnímu přechodu k jiným dodavatelům: "Spíše se zákazníci orientují na trhu a hledají lepší nabídky. Pokud zjistí, že mají vysoké ceny, snaží se je vyjednat se stávajícím dodavatelem.“
Jak postupovat při změně dodavatele
Než zákazník podepíše novou smlouvu, měl by nejdříve kontaktovat svého současného dodavatele. „Může požádat o snížení ceny. Pokud dodavatel nereaguje, může oslovit konkurenci, která obvykle zařídí všechny formality spojené s převodem smlouvy.“
Švec upozorňuje, že se mění i podmínky pro ukončení smlouvy. „Nově se penalizace vypočítává podle zbylého období smlouvy, což je výhodnější pro zákazníky. Pokud smlouva končí za měsíc, vypočítá se podle předpokládané spotřeby za zbývající dobu.“
Návrat k cenám před krizí je v nedohlednu
Situace na Ukrajině je hlavním faktorem ovlivňujícím ceny energií. „Minulý týden jsme zaznamenali pokles cen plynu pro rok 2026 o 5-8 % po optimistických zprávách o možné dohodě mezi Ukrajinou a USA. O pár dní později došlo k bombardování infrastruktury a ceny opět vyskočily,“ upozorňuje Švec.
Podle odborníka vedle geopolitických faktorů hrají roli i zásoby plynu. „Aktuálně jsou zásobníky naplněny přibližně z 30 %, přičemž do listopadu by měly dosáhnout 90 %. Obchodníci sledují tuto povinnost doplňování a předpokládanou vyšší poptávku, což tlačí ceny nahoru,“ vysvětluje Švec. Dále dodává: „Dalším faktorem je sezónnost – v zimních měsících je poptávka po plynu vyšší, což se okamžitě promítá do cen. Pokud Evropský parlament rozhodne o zmírnění limitů na doplňování zásob, mohlo by to mít pozitivní dopad na cenový vývoj.“
Mezi odborníky převažuje názor, že se cenově nevrátíme na úroveň roku 2021, kdy se plyn prodával za 25 EUR/MWh a elektřina za 50 EUR/MWh. „Pokud srovnáme situaci s roky 2023-2024, ceny se stabilizovaly, ale dlouhodobě budou růst,“ dodává Švec.
Sankce za předčasné ukončení smlouvy
Generální ředitel společnosti epet Petr Švec vysvětluje: „Výše sankcí závisí na období, kdy smlouvu ukončíte. Pokud ji vypovíte v zimě, kdy je spotřeba elektřiny vyšší, může být pokuta o něco vyšší. Nicméně, pokud smlouvu neukončíte hned měsíc po jejím uzavření, sankce se budou pohybovat v řádu stovek, maximálně několika tisíc korun.“
Vzhledem k aktuálně výhodným cenám na trhu doporučujeme zákazníkům fixovat cenu energií – jak elektřiny, tak plynu. „Ideálně na dva roky,“ radí generální ředitel Petr Švec.
Komunitní energetika: výhody a omezení
S koncem zimy mají domácnosti čas na přípravu na další topnou sezónu. Mezi hlavní trendy patří komunitní energetika a tepelná čerpadla. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? „Komunitní energetika umožňuje sdílet vyrobenou elektřinu, například z fotovoltaiky, mezi členy energetické komunity. Pokud má někdo v létě přebytky, může je poslat dalším lidem v síti a tím snížit náklady,“ vysvětluje Petr Švec. Dodává však, že existují omezení: „Sdílení je možné jen v reálném čase, v rámci 15minutových intervalů. Nelze tedy elektřinu uložit přes den a odeslat ji později. To by vyžadovalo bateriové úložiště nebo přesnější měření v energetických datových centrech.“
Vyplatí se tepelná čerpadla?
Podle Švece prodeje tepelných čerpadel rostly, ale nyní se tempo zpomaluje: „Tepelná čerpadla jsou výhodná zejména pro novostavby a energeticky úsporné domy, ale nelze je využít všude. Klíčová je ekonomická návratnost. Když byly ceny elektřiny vysoké (okolo 5 000 Kč/MWh), úspora byla výrazná. S poklesem cen se návratnost investice prodlužuje na 8–10 let.“
Energetika v Česku se mění: sdílení elektřiny roste, ceny jsou momentálně nejnižší, ale geopolitická situace může vše změnit. Pokud uvažujete o změně dodavatele, možná je nejvyšší čas. Jak se bude situace vyvíjet, ukážou následující měsíce. Celý rozhovor najdete ve videu.