reklama

Hyperkorektní Hollywood: Hlavní Oscar bude jen pro menšinově vyvážené filmy

Vedení prestižních filmových cen Oscar včera oznámilo nová pravidla, která mají podpořit inkluzi utlačovaných částí americké společnosti do filmového průmyslu. Snímky nominované v kategorii Nejlepší film budou muset od roku 2024 povinně splnit alespoň dvě ze čtyř kritérií, která mají podpořit rozmanitost a větší zastoupení menšin ve filmovém průmyslu.

reklama

Podle Akademie filmového umění a věd, pod kterou nejprestižnější filmové udílení cen Oskar spadá, mají tyto kvóty za cíl podpořit rovné zastoupení menšin jak na plátně tak mimo něj.

Akademie složená z více než deseti tisíc zasloužených umělců, tvůrců a dalších osobností z oblasti filmu tak chce podle svých slov „reflektovat diverzitu filmového publika“. Děje se tak pět let poté, co se v kinematografickém světě poprvé zvedla vlna kritiky, že ceny Oscar jsou hlavně pro bělochy (#OscarsSoWhite). Na 96. ročníku cen Oscar v roce 2024 proto budou z hlavní kategorie automaticky vyřazeny filmy, které nesplňují alespoň dva z těchto standardů.

První kritérium (tvůrci filmu musí splnit nejméně jednu z následujících podmínek):

  • alespoň do jedné z hlavních nebo vedlejších rolí musí být obsazen příslušník některé z následujících minorit: Asiati, Hispánci, Afroameričani, Indiáni (Native American), obyvatelé Blízkého východu a severní Afriky, Hawajci (a lidé z dalších ostrovů v Pacifiku)
  • nejméně 30 % všech herců v sekundárních nebo méně významných rolích patří do alespoň dvou z následujících skupin: ženy, rasová nebo etnická menšina, LGBTQ+ komunita, lidé s kognitivním či fyzickým postižením nebo hluší a nedoslýchaví
  • hlavní příběhová linka filmu bude zaměřena na některou z těchto skupin: ženy, rasová/ etnická skupina, LGBTQ+ komunita, nebo na lidi s kognitivním, fyzickým nebo sluchovým postižením

Druhé kritérium (tvůrci filmu musí splnit nejméně jednu z následujících podmínek):

  • nejméně dvě z vedoucích kreativních pozic (např. castingový ředitel, režisér, editor, producent, zvukař) musí být obsazeny někým ze skupin popsaných v prvním kritériu (ženy, LGBTQ+ atd.) a alespoň jedna z těchto pozic musí být obsazena zástupcem rasové menšiny (Asiati, Afroameričané, Hispánci atd.)
  • nejméně šest zástupců z obou těchto skupin musí být zároveň zastoupeno v širším technickém týmu
  • minimálně 30 % celého štábu musí být tvořeno ženami, rasovými menšinami, LGBTQ+ nebo lidmi kognitivně, fyzicky a sluchově postiženými

Třetí kritérium (tvůrci filmu musí splnit nejméně jednu z následujících podmínek):

  • velká studia a vydavatelé mají za povinnost zavést placené stáže pro lidi z výše uvedených skupin ve většině oblastí jako je produkce, hudba, distribuce nebo marketing; menší studia a vydavatelé musí zajistit placenou stáž alespoň dvěma zástupcům z těchto skupin
  • tvůrci filmu jsou také povinni těmto skupinám nabídnout školicí a pracovní příležitosti

Čtvrté kritérium:

  • ženy, zástupci rasových menšin, LGBTQ+, nebo lidé s postižením musí být obsazeni do některé z vedoucích pozic v oblasti marketingu a distribuce

Ostatní oceňované kategorie budou posuzovány podle stávajících měřítek.

Tagy:
Oscar Hollywood Americká filmová akademie hyperkorektnost menšiny

Hlavní zprávy

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici
Volby 2021

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici

Výsledek exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS odhalil, že by se Češi raději orientovali na Západ. Počet těch, kteří se přikláněli k Východu, přitom za rok klesl na polovinu. Podle politiků Martina Kupky (ODS) a Lea Luzara (KSČM) za tím stojí pocit ohrožení. „Lidé si nyní uvědomují reálné hrozby, které přicházejí z Ruské federace, Východu nebo Číny. Nepochybně tomu pomohla i kauza Vrbětice,“ myslí si Kupka.

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama

Domácí zpravodajství

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama