reklama

Hyperkorektní Hollywood: Hlavní Oscar bude jen pro menšinově vyvážené filmy

Vedení prestižních filmových cen Oscar včera oznámilo nová pravidla, která mají podpořit inkluzi utlačovaných částí americké společnosti do filmového průmyslu. Snímky nominované v kategorii Nejlepší film budou muset od roku 2024 povinně splnit alespoň dvě ze čtyř kritérií, která mají podpořit rozmanitost a větší zastoupení menšin ve filmovém průmyslu.

reklama

Podle Akademie filmového umění a věd, pod kterou nejprestižnější filmové udílení cen Oskar spadá, mají tyto kvóty za cíl podpořit rovné zastoupení menšin jak na plátně tak mimo něj.

Akademie složená z více než deseti tisíc zasloužených umělců, tvůrců a dalších osobností z oblasti filmu tak chce podle svých slov „reflektovat diverzitu filmového publika“. Děje se tak pět let poté, co se v kinematografickém světě poprvé zvedla vlna kritiky, že ceny Oscar jsou hlavně pro bělochy (#OscarsSoWhite). Na 96. ročníku cen Oscar v roce 2024 proto budou z hlavní kategorie automaticky vyřazeny filmy, které nesplňují alespoň dva z těchto standardů.

První kritérium (tvůrci filmu musí splnit nejméně jednu z následujících podmínek):

  • alespoň do jedné z hlavních nebo vedlejších rolí musí být obsazen příslušník některé z následujících minorit: Asiati, Hispánci, Afroameričani, Indiáni (Native American), obyvatelé Blízkého východu a severní Afriky, Hawajci (a lidé z dalších ostrovů v Pacifiku)
  • nejméně 30 % všech herců v sekundárních nebo méně významných rolích patří do alespoň dvou z následujících skupin: ženy, rasová nebo etnická menšina, LGBTQ+ komunita, lidé s kognitivním či fyzickým postižením nebo hluší a nedoslýchaví
  • hlavní příběhová linka filmu bude zaměřena na některou z těchto skupin: ženy, rasová/ etnická skupina, LGBTQ+ komunita, nebo na lidi s kognitivním, fyzickým nebo sluchovým postižením

Druhé kritérium (tvůrci filmu musí splnit nejméně jednu z následujících podmínek):

  • nejméně dvě z vedoucích kreativních pozic (např. castingový ředitel, režisér, editor, producent, zvukař) musí být obsazeny někým ze skupin popsaných v prvním kritériu (ženy, LGBTQ+ atd.) a alespoň jedna z těchto pozic musí být obsazena zástupcem rasové menšiny (Asiati, Afroameričané, Hispánci atd.)
  • nejméně šest zástupců z obou těchto skupin musí být zároveň zastoupeno v širším technickém týmu
  • minimálně 30 % celého štábu musí být tvořeno ženami, rasovými menšinami, LGBTQ+ nebo lidmi kognitivně, fyzicky a sluchově postiženými

Třetí kritérium (tvůrci filmu musí splnit nejméně jednu z následujících podmínek):

  • velká studia a vydavatelé mají za povinnost zavést placené stáže pro lidi z výše uvedených skupin ve většině oblastí jako je produkce, hudba, distribuce nebo marketing; menší studia a vydavatelé musí zajistit placenou stáž alespoň dvěma zástupcům z těchto skupin
  • tvůrci filmu jsou také povinni těmto skupinám nabídnout školicí a pracovní příležitosti

Čtvrté kritérium:

  • ženy, zástupci rasových menšin, LGBTQ+, nebo lidé s postižením musí být obsazeni do některé z vedoucích pozic v oblasti marketingu a distribuce

Ostatní oceňované kategorie budou posuzovány podle stávajících měřítek.

Tagy:
Oscar Hollywood Americká filmová akademie hyperkorektnost menšiny

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat vládní novelu, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou, příští týden se bude zřejmě konat mimořádná schůze.

reklama